Da Mads Jørgensen for efterhånden mange år siden skiftede fra AGF til Brøndby IF, insisterede den offensive midtbanespiller på, at århusianerne skulle have en sum for ham af Brøndby IF, selvom Jørgensen egentlig kunne skifte på fri transfer.
FC Midtjyllands nye forsvars-skipper Sverrir Ingi Ingason behøvede på ingen måde at sige hverken det ene eller andet til PAOK's ledelse, der forhandlede hårdt og længe med FC Midtjylland om prisen, før Ingason røg til FCM som klubbens dyreste forsvarsspiller nogensinde trods de 29 år.
Den islandske landsholdsanfører har nu taget hul på karrieren i FC Midtjylland, der begyndte med en 1-0-sejr i Superligaen over Hvidovre, og den 29-årige islænding er glad for skiftet til FCM og den afsked, det blev til med PAOK.
– Jeg boede i en fantastisk by, jeg spillede for en fantastisk klub og for fantastiske fans, siger Sverrir Ingi Ingason til Tipsbladet.

– Det var et virkelig svært valg for mig, og jeg har aldrig skullet træffe så svært et valg før. Jeg var så følelsesmæssigt involveret i PAOK, jeg havde levet og åndet for klubben. Derby-kampene og rivaliseringen med de andre topklubber i Grækenland var virkelig noget særligt og meget kompetitivt. Så det var ikke et nemt valg.
– Jeg kan sagtens forstå, hvis nogle fans var ærgerlige over, at jeg blev solgt, efter at jeg havde været en vigtig del af klubben i en række år. Jeg gav alt, jeg havde i mig, til PAOK, og jeg har kæmpe respekt for klubben og fansene.
– Jeg er glad for, at PAOK fik en fornuftig sum for mig, som de kan bruge til at styrke holdet, siger Sverrir Ingi Ingason.
PAOK hentede i de samme dage som Ingason-salget William Troost-Ekong fra Watford til midterforsvaret, og man har også hentet den tidligere Genk- og Aston Villa-angriber Ally Samatta.
FC Midtjylland spiller denne aften Conference League-kvalifikationkamp hjemme mod Progres Niederkorn fra Luxembourg.
Går man som ventet videre fra de to opgør med den lille klub fra Luxembourg, venter enten Omonia fra Cypern eller Gabala fra Aserbajdsjan.
Læs hele Tipsbladets store interview med Sverrir Ingi Ingason her.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED