FCM-es hylder eksklub: Glad for million-prisskilt

FC Midtjyllands Sverrir Ingi Ingason kalder skiftet til FCM og afskeden med PAOK noget af det sværeste i karrieren.



Da Mads Jørgensen for efterhånden mange år siden skiftede fra AGF til Brøndby IF, insisterede den offensive midtbanespiller på, at århusianerne skulle have en sum for ham af Brøndby IF, selvom Jørgensen egentlig kunne skifte på fri transfer.

FC Midtjyllands nye forsvars-skipper Sverrir Ingi Ingason behøvede på ingen måde at sige hverken det ene eller andet til PAOK's ledelse, der forhandlede hårdt og længe med FC Midtjylland om prisen, før Ingason røg til FCM som klubbens dyreste forsvarsspiller nogensinde trods de 29 år.

Den islandske landsholdsanfører har nu taget hul på karrieren i FC Midtjylland, der begyndte med en 1-0-sejr i Superligaen over Hvidovre, og den 29-årige islænding er glad for skiftet til FCM og den afsked, det blev til med PAOK.

– Jeg boede i en fantastisk by, jeg spillede for en fantastisk klub og for fantastiske fans, siger Sverrir Ingi Ingason til Tipsbladet.

199855

– Det var et virkelig svært valg for mig, og jeg har aldrig skullet træffe så svært et valg før. Jeg var så følelsesmæssigt involveret i PAOK, jeg havde levet og åndet for klubben. Derby-kampene og rivaliseringen med de andre topklubber i Grækenland var virkelig noget særligt og meget kompetitivt. Så det var ikke et nemt valg.

– Jeg kan sagtens forstå, hvis nogle fans var ærgerlige over, at jeg blev solgt, efter at jeg havde været en vigtig del af klubben i en række år. Jeg gav alt, jeg havde i mig, til PAOK, og jeg har kæmpe respekt for klubben og fansene.

– Jeg er glad for, at PAOK fik en fornuftig sum for mig, som de kan bruge til at styrke holdet, siger Sverrir Ingi Ingason.

PAOK hentede i de samme dage som Ingason-salget William Troost-Ekong fra Watford til midterforsvaret, og man har også hentet den tidligere Genk- og Aston Villa-angriber Ally Samatta.

FC Midtjylland spiller denne aften Conference League-kvalifikationkamp hjemme mod Progres Niederkorn fra Luxembourg.

Går man som ventet videre fra de to opgør med den lille klub fra Luxembourg, venter enten Omonia fra Cypern eller Gabala fra Aserbajdsjan.

Læs hele Tipsbladets store interview med Sverrir Ingi Ingason her.





Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Trist Kvistgaarden-melding

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

FCM-stjerne færdig for i år

Brøndbys store karantænemareridt

De vil hente Andreas Maxsø

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Køber sig ind i dansk klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Rigtig dårlig melding

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat