FCM-es hylder eksklub: Glad for million-prisskilt

FC Midtjyllands Sverrir Ingi Ingason kalder skiftet til FCM og afskeden med PAOK noget af det sværeste i karrieren.



Da Mads Jørgensen for efterhånden mange år siden skiftede fra AGF til Brøndby IF, insisterede den offensive midtbanespiller på, at århusianerne skulle have en sum for ham af Brøndby IF, selvom Jørgensen egentlig kunne skifte på fri transfer.

FC Midtjyllands nye forsvars-skipper Sverrir Ingi Ingason behøvede på ingen måde at sige hverken det ene eller andet til PAOK's ledelse, der forhandlede hårdt og længe med FC Midtjylland om prisen, før Ingason røg til FCM som klubbens dyreste forsvarsspiller nogensinde trods de 29 år.

Den islandske landsholdsanfører har nu taget hul på karrieren i FC Midtjylland, der begyndte med en 1-0-sejr i Superligaen over Hvidovre, og den 29-årige islænding er glad for skiftet til FCM og den afsked, det blev til med PAOK.

– Jeg boede i en fantastisk by, jeg spillede for en fantastisk klub og for fantastiske fans, siger Sverrir Ingi Ingason til Tipsbladet.

199855

– Det var et virkelig svært valg for mig, og jeg har aldrig skullet træffe så svært et valg før. Jeg var så følelsesmæssigt involveret i PAOK, jeg havde levet og åndet for klubben. Derby-kampene og rivaliseringen med de andre topklubber i Grækenland var virkelig noget særligt og meget kompetitivt. Så det var ikke et nemt valg.

– Jeg kan sagtens forstå, hvis nogle fans var ærgerlige over, at jeg blev solgt, efter at jeg havde været en vigtig del af klubben i en række år. Jeg gav alt, jeg havde i mig, til PAOK, og jeg har kæmpe respekt for klubben og fansene.

– Jeg er glad for, at PAOK fik en fornuftig sum for mig, som de kan bruge til at styrke holdet, siger Sverrir Ingi Ingason.

PAOK hentede i de samme dage som Ingason-salget William Troost-Ekong fra Watford til midterforsvaret, og man har også hentet den tidligere Genk- og Aston Villa-angriber Ally Samatta.

FC Midtjylland spiller denne aften Conference League-kvalifikationkamp hjemme mod Progres Niederkorn fra Luxembourg.

Går man som ventet videre fra de to opgør med den lille klub fra Luxembourg, venter enten Omonia fra Cypern eller Gabala fra Aserbajdsjan.

Læs hele Tipsbladets store interview med Sverrir Ingi Ingason her.



Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Opløftende melding for ‘AC’

I dialog med Brøndby

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

En kæmpe sejr

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

‘Har lukket munden på kritikerne’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…