FCN-træner: FCM har et gear mere end Brøndby

FCM er blot ét point foran Brøndby efter mandagens nederlag, men ser sig stadig som mesterskabsfavorit.



Kampen om det danske mesterskab spidser til, og mandag blev gulddøren sparket på vid gab af FC Nordsjælland, der besejrede topholdet FC Midtjylland med 3-2.

Ét sølle point er derfor den afstand, som FCM har til Brøndby på andenpladsen inden mesterskabsspillets sidste fem kampe.

Trods nederlaget i Farum er guldtroen stadig stor i den midtjyske lejr.

– Vi jagter det mesterskab, og vi vil gerne vinde, men vi skal også gøre det, og længere er den ikke. Selvfølgelig er vi favoritter, men det vil vi gerne være. Det har vi ikke noget problem med.

– Det handler om at gøre det, og det er der, mit fokus ligger, og så er jeg pisseligeglad med, om vi er favoritter eller kommer fra baghjul. Det handler om at vinde det, og det ligger heldigvis i vores egne hænder lige nu, siger cheftræner Brian Priske.

FCM-træneren ærgrer sig over, at “ulvene” smed en føring mod FCN, og sådanne dumheder kan man ikke tillade sig at begå mange flere af, mener han.

– Det er ikke godt nok, når man hedder Midtjylland og jagter et mesterskab. Så må man ikke lade sådan noget ligge, når man er foran 2-1 i Farum mod et godt hold, men så heller ikke mere end det.

– Det gør, at det er endnu mere tæt, og der er ikke råd til ret mange fejltagelser i de sidste fem kampe, siger Brian Priske.

Forsvarsprofilen Alexander Scholz forventer et tæt parløb med Brøndby, men han erkender, at FCM stadig har favoritværdigheden, selv om han ikke bruger så meget energi på at placere den.

– Det går jeg ikke så meget op i, men objektivt set vandt vi sidste år, og vi fører lige nu, så ja, men det er ikke sådan, at jeg har fornemmelsen af, at vi er kæmpe favoritter.

– Brøndby er rigtig gode og stabile, så jeg forventer, at det bliver helt tæt, spår Scholz.

Netop Brøndby og FCM har FC Nordsjælland nu mødt i de seneste to opgør, og selv om FCN fik bank med 0-3 mod de blågule og altså slog midtjyderne, vil cheftræner Flemming Pedersen fortsat sætte sine penge på, at Brian Priskes tropper vinder guld.

– Det tror jeg stadigvæk, at Midtjylland gør. De har bedre spillere, og så har de stadig et gear mere. Men lad os nu se. Brøndby kan jo gøre mine ord til skamme, og de vil selvfølgelig gøre alt for det, siger Flemming Pedersen.

I 29. spillerunde den 9. maj brager FC Midtjylland og Brøndby sammen i en direkte guldduel på Brøndby Stadion.

Før det møder de henholdsvis FCN og Randers i den kommende runde.

/ritzau/





Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby



LIVE

TransferLIVE: Chok – kæmpehandel kollapser


Den helt rigtige Højlund-beslutning

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Kæmpe milliontab

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


FC Barcelona forsøger sig med dansker

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Superliga-klub smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

“Et kup” at hente dansk angriber

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Må acceptere stor lønnedgang

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki



Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

FCK-emne præsenteret i ny klub

Er han Viborgs næste cheftræner?

Aflyser sommerferien

Danskerne jubler over opbakning


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Lover transfers

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Forstår intet af stor dansk transfer



FCK-kamp afblæst

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Diogo Jota død i trafikulykke

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota



Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker