17-årige Mads Døhr Thychosen skifter med øjeblikkelig virkning fra Vejle Boldklub til FC Midtjylland. Det bekræfter klubben i en pressemeddelelse. U/17 landsholdsspilleren, der tidligere har været til prøvetræning i engelske Arsenal, glæder sig til at prøve kræfter med Superligaen og FC Midtjylland.
– Jeg har haft en rigtig god tid i Vejle Boldklub, og klubben har været en stor og vigtig del af min udvikling som fodboldspiller, så jeg skylder klubben en stor tak. Jeg har valgt at skifte til FC Midtjylland, fordi jeg har lyst til nye fodbold-udfordringer og til at prøve at stå på egne ben uden for banen, siger Mads Døhr Thychosen, der normalt spiller i angrebet.
I Vejle Boldklub er man kede af at miste den meget talentfulde spiller, som klubben længe har forsøgt at få forlænget kontrakten med. Klubben ønsker dog den talentfulde spiller held og lykke med skiftet.
– Der skal ikke herske nogen tvivl om, at vi så Mads Døhr Thychosen som en del af fremtidens VB, og derfor har vi over en lang periode forsøgt at forlænge kontrakten med ham. Det har Mads Døhr Thychosen ikke ønsket, og samtidig har han været eftertragtet af flere store klubber. Vi har derfor valgt at sige ja til et flot tilbud fra FC Midtjylland, så vi får en økonomisk gevinst frem for, at Mads Døhr Thychosen skifter på en fri transfer efter kontraktudløb. Vi er yderst tilfredse med økonomien i aftalen, siger sportschef i Vejle Boldklub Mads Bro Hansen.
Der er endnu ingen oplysninger om, hvor lang en kontrakt Mads Døhr Thychosen har skrevet med FC Midtjylland. Mads Døhr Thychosen fik debut for Vejle som 16-årig, og han er i familie med blandt andre Oliver Thychosen, der spiller for FC Nordsjælland. Du kan læse et portræt af den fodboldkendte familie her.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL
