FCM skal gøre naller: – Kunne de ikke lide

Real Sociedad-lejren talte onsdag med respekt om FC Midtjyllands fysiske styrke, og FC Midtjylland har fundet nogle områder, hvor man vil have ram på hjemmeholdet.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Efter en europæisk sæson med ture til Andorra, Bratislava, Beograd, Bukarest og Razgrad har FC Midtjylland i hvert fald uden for fodboldbanen trukket den gode udebanetur med onsdagens og torsdagens visit i Baskerlandet hos Real Sociedad.

San Sebastián er en af de byer i verden med flest Michelin-restauranter per indbygger, termometret ramte onsdag eftermiddag omkring 20 grader, og kontrasten kunne næsten ikke være større fra det Billund, FC Midtjylland forlod i formiddags, hvor der til de tidlige flyafgange var omkring minus 10 og fuld gang i afisnings-maskinerne, før flyene kunne lette sydpå.

På onsdagens pressemøde talte Real Sociedad-lejren med betydelig respekt om FC Midtjyllands evner i det fysisk betonede angrebsspil og på dødbolde, og hos FC Midtjylland har både spillere og trænere bidt mærke i, at Sociedad-spillerne ikke brød sig om det, de mødte i Herning for en uge siden, selv om de vandt 2-1.

– Vi kunne se, at der var en visse ting, de ikke kunne lide omkring det fysiske spil. Vi kunne se, at der var noget omkring dødbolde. Jeg synes faktisk, de forsvarede godt på hjørnespark, mens vi var farlige på andre typer dødbolde, siger Thomas Thomasberg.

– Og så handlede det også om, at vi var gode med bolden. Jeg tror hverken, jeg eller andre før kampen havde forestillet sig, vi ville have bolden 60 procent af tiden mod Real Sociedad. De valgte så også at stille sig mere kompakt i anden halvleg af respekt for noget af det, vi kunne.

– Det er jeg ikke sikker på, at de kommer til at gøre i morgen, men så må vi finde nogle andre sprækker. Jeg er ikke i tvivl om, at de dygtige folk, vi har offensivt, stadig kommer til at give dem kvaler, siger Thomas Thomasberg.

Selvtillid
Efter kampen i Herning sagde Aral Simsir, at FC Midtjylland efter hans mening havde spillet klart bedre end spanierne, især i første halvleg.

Hvordan det ender torsdag kan og vil angriberen Adam Buksa ikke spå om, men FC Midtjylland kommer kun til at tænke på avancement.

– Vi kommer ikke til at gøre så meget anderledes, for en fodboldkamp er en fodboldkamp. Navnet på modstanderen skifter, men uanset, om det er Lyngby eller Real Sociedad, har vi vores egen gameplan, vi følger. Vi har ikke forberedt os anderledes på de her europæiske kampe, og har ikke generelt gjort det. Vi følger vores gameplan og træningsplan, og det er det. Intet ekstraordinært, siger Adam Buksa.

– Vi kan ikke love andet end attitude, dedikation og at vi er forberedt på den kommende kamp, og det er vi helt sikre på, at vi kan levere. Resultatet og udfaldet kan vi aldrig forudsige, og det vil jeg heller ikke gøre her, men vi er helt klart forberedt på at levere en god kamp. Motivationen til at levere et stort resultat er der, siger den polske angriber, der scorede mod Lyngby i søndags og sidste torsdag mod Real Sociedad.

Den første kamp i Herning endte stort set lige på Expected Goals med perioder med godt FC Midtjylland-spil især de første 45-60 minutter.

Oliver Sørensen er til gengæld ikke med – læs mere om det her.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

– Det var en af de værste dage

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Køber snart Brøndby-angriber

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Peter Schmeichel lander stort job

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Afsløring: Færdig i Silkeborg

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Manchester City – Brentford

Premier League-klub går all-in

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Liverpool – Chelsea

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’