FCM skal gøre naller: – Kunne de ikke lide

Real Sociedad-lejren talte onsdag med respekt om FC Midtjyllands fysiske styrke, og FC Midtjylland har fundet nogle områder, hvor man vil have ram på hjemmeholdet.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Efter en europæisk sæson med ture til Andorra, Bratislava, Beograd, Bukarest og Razgrad har FC Midtjylland i hvert fald uden for fodboldbanen trukket den gode udebanetur med onsdagens og torsdagens visit i Baskerlandet hos Real Sociedad.

San Sebastián er en af de byer i verden med flest Michelin-restauranter per indbygger, termometret ramte onsdag eftermiddag omkring 20 grader, og kontrasten kunne næsten ikke være større fra det Billund, FC Midtjylland forlod i formiddags, hvor der til de tidlige flyafgange var omkring minus 10 og fuld gang i afisnings-maskinerne, før flyene kunne lette sydpå.

På onsdagens pressemøde talte Real Sociedad-lejren med betydelig respekt om FC Midtjyllands evner i det fysisk betonede angrebsspil og på dødbolde, og hos FC Midtjylland har både spillere og trænere bidt mærke i, at Sociedad-spillerne ikke brød sig om det, de mødte i Herning for en uge siden, selv om de vandt 2-1.

– Vi kunne se, at der var en visse ting, de ikke kunne lide omkring det fysiske spil. Vi kunne se, at der var noget omkring dødbolde. Jeg synes faktisk, de forsvarede godt på hjørnespark, mens vi var farlige på andre typer dødbolde, siger Thomas Thomasberg.

– Og så handlede det også om, at vi var gode med bolden. Jeg tror hverken, jeg eller andre før kampen havde forestillet sig, vi ville have bolden 60 procent af tiden mod Real Sociedad. De valgte så også at stille sig mere kompakt i anden halvleg af respekt for noget af det, vi kunne.

– Det er jeg ikke sikker på, at de kommer til at gøre i morgen, men så må vi finde nogle andre sprækker. Jeg er ikke i tvivl om, at de dygtige folk, vi har offensivt, stadig kommer til at give dem kvaler, siger Thomas Thomasberg.

Selvtillid
Efter kampen i Herning sagde Aral Simsir, at FC Midtjylland efter hans mening havde spillet klart bedre end spanierne, især i første halvleg.

Hvordan det ender torsdag kan og vil angriberen Adam Buksa ikke spå om, men FC Midtjylland kommer kun til at tænke på avancement.

– Vi kommer ikke til at gøre så meget anderledes, for en fodboldkamp er en fodboldkamp. Navnet på modstanderen skifter, men uanset, om det er Lyngby eller Real Sociedad, har vi vores egen gameplan, vi følger. Vi har ikke forberedt os anderledes på de her europæiske kampe, og har ikke generelt gjort det. Vi følger vores gameplan og træningsplan, og det er det. Intet ekstraordinært, siger Adam Buksa.

– Vi kan ikke love andet end attitude, dedikation og at vi er forberedt på den kommende kamp, og det er vi helt sikre på, at vi kan levere. Resultatet og udfaldet kan vi aldrig forudsige, og det vil jeg heller ikke gøre her, men vi er helt klart forberedt på at levere en god kamp. Motivationen til at levere et stort resultat er der, siger den polske angriber, der scorede mod Lyngby i søndags og sidste torsdag mod Real Sociedad.

Den første kamp i Herning endte stort set lige på Expected Goals med perioder med godt FC Midtjylland-spil især de første 45-60 minutter.

Oliver Sørensen er til gengæld ikke med – læs mere om det her.



Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Fælder hård Schmeichel-dom

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Italienske medier hylder ham

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fælder dom over Norwich-danskere

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Rangerer Eriksen over superstjerner

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis