FCM skal gøre naller: – Kunne de ikke lide

Real Sociedad-lejren talte onsdag med respekt om FC Midtjyllands fysiske styrke, og FC Midtjylland har fundet nogle områder, hvor man vil have ram på hjemmeholdet.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Efter en europæisk sæson med ture til Andorra, Bratislava, Beograd, Bukarest og Razgrad har FC Midtjylland i hvert fald uden for fodboldbanen trukket den gode udebanetur med onsdagens og torsdagens visit i Baskerlandet hos Real Sociedad.

San Sebastián er en af de byer i verden med flest Michelin-restauranter per indbygger, termometret ramte onsdag eftermiddag omkring 20 grader, og kontrasten kunne næsten ikke være større fra det Billund, FC Midtjylland forlod i formiddags, hvor der til de tidlige flyafgange var omkring minus 10 og fuld gang i afisnings-maskinerne, før flyene kunne lette sydpå.

På onsdagens pressemøde talte Real Sociedad-lejren med betydelig respekt om FC Midtjyllands evner i det fysisk betonede angrebsspil og på dødbolde, og hos FC Midtjylland har både spillere og trænere bidt mærke i, at Sociedad-spillerne ikke brød sig om det, de mødte i Herning for en uge siden, selv om de vandt 2-1.

– Vi kunne se, at der var en visse ting, de ikke kunne lide omkring det fysiske spil. Vi kunne se, at der var noget omkring dødbolde. Jeg synes faktisk, de forsvarede godt på hjørnespark, mens vi var farlige på andre typer dødbolde, siger Thomas Thomasberg.

– Og så handlede det også om, at vi var gode med bolden. Jeg tror hverken, jeg eller andre før kampen havde forestillet sig, vi ville have bolden 60 procent af tiden mod Real Sociedad. De valgte så også at stille sig mere kompakt i anden halvleg af respekt for noget af det, vi kunne.

– Det er jeg ikke sikker på, at de kommer til at gøre i morgen, men så må vi finde nogle andre sprækker. Jeg er ikke i tvivl om, at de dygtige folk, vi har offensivt, stadig kommer til at give dem kvaler, siger Thomas Thomasberg.

Selvtillid
Efter kampen i Herning sagde Aral Simsir, at FC Midtjylland efter hans mening havde spillet klart bedre end spanierne, især i første halvleg.

Hvordan det ender torsdag kan og vil angriberen Adam Buksa ikke spå om, men FC Midtjylland kommer kun til at tænke på avancement.

– Vi kommer ikke til at gøre så meget anderledes, for en fodboldkamp er en fodboldkamp. Navnet på modstanderen skifter, men uanset, om det er Lyngby eller Real Sociedad, har vi vores egen gameplan, vi følger. Vi har ikke forberedt os anderledes på de her europæiske kampe, og har ikke generelt gjort det. Vi følger vores gameplan og træningsplan, og det er det. Intet ekstraordinært, siger Adam Buksa.

– Vi kan ikke love andet end attitude, dedikation og at vi er forberedt på den kommende kamp, og det er vi helt sikre på, at vi kan levere. Resultatet og udfaldet kan vi aldrig forudsige, og det vil jeg heller ikke gøre her, men vi er helt klart forberedt på at levere en god kamp. Motivationen til at levere et stort resultat er der, siger den polske angriber, der scorede mod Lyngby i søndags og sidste torsdag mod Real Sociedad.

Den første kamp i Herning endte stort set lige på Expected Goals med perioder med godt FC Midtjylland-spil især de første 45-60 minutter.

Oliver Sørensen er til gengæld ikke med – læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Kæmpe overraskelser hos FCK

Sønderjyske – AGF

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

OB – FC København

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Vild spådom om FC Midtjylland

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Brøndby IF – Viborg FF

Han har været en åbenbaring!

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Markant transfermelding om Højlund

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Liverpool – Tottenham



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

United overvejer disse fem managers

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Peter Kjær: Her er min bekymring

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Barcelona – Sevilla

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Manchester United – Aston Villa

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens