FCM skal gøre naller: – Kunne de ikke lide

Real Sociedad-lejren talte onsdag med respekt om FC Midtjyllands fysiske styrke, og FC Midtjylland har fundet nogle områder, hvor man vil have ram på hjemmeholdet.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Efter en europæisk sæson med ture til Andorra, Bratislava, Beograd, Bukarest og Razgrad har FC Midtjylland i hvert fald uden for fodboldbanen trukket den gode udebanetur med onsdagens og torsdagens visit i Baskerlandet hos Real Sociedad.

San Sebastián er en af de byer i verden med flest Michelin-restauranter per indbygger, termometret ramte onsdag eftermiddag omkring 20 grader, og kontrasten kunne næsten ikke være større fra det Billund, FC Midtjylland forlod i formiddags, hvor der til de tidlige flyafgange var omkring minus 10 og fuld gang i afisnings-maskinerne, før flyene kunne lette sydpå.

På onsdagens pressemøde talte Real Sociedad-lejren med betydelig respekt om FC Midtjyllands evner i det fysisk betonede angrebsspil og på dødbolde, og hos FC Midtjylland har både spillere og trænere bidt mærke i, at Sociedad-spillerne ikke brød sig om det, de mødte i Herning for en uge siden, selv om de vandt 2-1.

– Vi kunne se, at der var en visse ting, de ikke kunne lide omkring det fysiske spil. Vi kunne se, at der var noget omkring dødbolde. Jeg synes faktisk, de forsvarede godt på hjørnespark, mens vi var farlige på andre typer dødbolde, siger Thomas Thomasberg.

– Og så handlede det også om, at vi var gode med bolden. Jeg tror hverken, jeg eller andre før kampen havde forestillet sig, vi ville have bolden 60 procent af tiden mod Real Sociedad. De valgte så også at stille sig mere kompakt i anden halvleg af respekt for noget af det, vi kunne.

– Det er jeg ikke sikker på, at de kommer til at gøre i morgen, men så må vi finde nogle andre sprækker. Jeg er ikke i tvivl om, at de dygtige folk, vi har offensivt, stadig kommer til at give dem kvaler, siger Thomas Thomasberg.

Selvtillid
Efter kampen i Herning sagde Aral Simsir, at FC Midtjylland efter hans mening havde spillet klart bedre end spanierne, især i første halvleg.

Hvordan det ender torsdag kan og vil angriberen Adam Buksa ikke spå om, men FC Midtjylland kommer kun til at tænke på avancement.

– Vi kommer ikke til at gøre så meget anderledes, for en fodboldkamp er en fodboldkamp. Navnet på modstanderen skifter, men uanset, om det er Lyngby eller Real Sociedad, har vi vores egen gameplan, vi følger. Vi har ikke forberedt os anderledes på de her europæiske kampe, og har ikke generelt gjort det. Vi følger vores gameplan og træningsplan, og det er det. Intet ekstraordinært, siger Adam Buksa.

– Vi kan ikke love andet end attitude, dedikation og at vi er forberedt på den kommende kamp, og det er vi helt sikre på, at vi kan levere. Resultatet og udfaldet kan vi aldrig forudsige, og det vil jeg heller ikke gøre her, men vi er helt klart forberedt på at levere en god kamp. Motivationen til at levere et stort resultat er der, siger den polske angriber, der scorede mod Lyngby i søndags og sidste torsdag mod Real Sociedad.

Den første kamp i Herning endte stort set lige på Expected Goals med perioder med godt FC Midtjylland-spil især de første 45-60 minutter.

Oliver Sørensen er til gengæld ikke med – læs mere om det her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Leverkusen – Bayern

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC København – OB

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Nedtur for Højlund og Napoli

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk