SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Efter en europæisk sæson med ture til Andorra, Bratislava, Beograd, Bukarest og Razgrad har FC Midtjylland i hvert fald uden for fodboldbanen trukket den gode udebanetur med onsdagens og torsdagens visit i Baskerlandet hos Real Sociedad.
San Sebastián er en af de byer i verden med flest Michelin-restauranter per indbygger, termometret ramte onsdag eftermiddag omkring 20 grader, og kontrasten kunne næsten ikke være større fra det Billund, FC Midtjylland forlod i formiddags, hvor der til de tidlige flyafgange var omkring minus 10 og fuld gang i afisnings-maskinerne, før flyene kunne lette sydpå.
På onsdagens pressemøde talte Real Sociedad-lejren med betydelig respekt om FC Midtjyllands evner i det fysisk betonede angrebsspil og på dødbolde, og hos FC Midtjylland har både spillere og trænere bidt mærke i, at Sociedad-spillerne ikke brød sig om det, de mødte i Herning for en uge siden, selv om de vandt 2-1.
– Vi kunne se, at der var en visse ting, de ikke kunne lide omkring det fysiske spil. Vi kunne se, at der var noget omkring dødbolde. Jeg synes faktisk, de forsvarede godt på hjørnespark, mens vi var farlige på andre typer dødbolde, siger Thomas Thomasberg.

– Og så handlede det også om, at vi var gode med bolden. Jeg tror hverken, jeg eller andre før kampen havde forestillet sig, vi ville have bolden 60 procent af tiden mod Real Sociedad. De valgte så også at stille sig mere kompakt i anden halvleg af respekt for noget af det, vi kunne.
– Det er jeg ikke sikker på, at de kommer til at gøre i morgen, men så må vi finde nogle andre sprækker. Jeg er ikke i tvivl om, at de dygtige folk, vi har offensivt, stadig kommer til at give dem kvaler, siger Thomas Thomasberg.
Selvtillid
Efter kampen i Herning sagde Aral Simsir, at FC Midtjylland efter hans mening havde spillet klart bedre end spanierne, især i første halvleg.
Hvordan det ender torsdag kan og vil angriberen Adam Buksa ikke spå om, men FC Midtjylland kommer kun til at tænke på avancement.
– Vi kommer ikke til at gøre så meget anderledes, for en fodboldkamp er en fodboldkamp. Navnet på modstanderen skifter, men uanset, om det er Lyngby eller Real Sociedad, har vi vores egen gameplan, vi følger. Vi har ikke forberedt os anderledes på de her europæiske kampe, og har ikke generelt gjort det. Vi følger vores gameplan og træningsplan, og det er det. Intet ekstraordinært, siger Adam Buksa.
– Vi kan ikke love andet end attitude, dedikation og at vi er forberedt på den kommende kamp, og det er vi helt sikre på, at vi kan levere. Resultatet og udfaldet kan vi aldrig forudsige, og det vil jeg heller ikke gøre her, men vi er helt klart forberedt på at levere en god kamp. Motivationen til at levere et stort resultat er der, siger den polske angriber, der scorede mod Lyngby i søndags og sidste torsdag mod Real Sociedad.
Den første kamp i Herning endte stort set lige på Expected Goals med perioder med godt FC Midtjylland-spil især de første 45-60 minutter.
Oliver Sørensen er til gengæld ikke med – læs mere om det her.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
Stjernetransfer på plads alligevel
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TIPSBLADET SPECIAL