FCM-sportschef forstår interesse: Fremtiden er her

Victor Lind har imponeret i det svenske på sit lejeophold i Norrköping.



Den 20-årige danske angriber Victor Lind er for tiden udlejet fra FC Midtjylland til IFK Norrköping, og her er det blevet til fem mål i de 21 kampe, som han har spillet i den bedste svenske række indtil videre.

Det har fået Norrköpings sportsdirektør Tony Martinsson til at give udtryk for, at de gerne vil have ham permanent. Det lader dog til at blive svært. I et interview med NT-Sporten fortæller FCM-sportschef Svend Graversen om, hvordan de ser på sagen fra heden.

– Spillere, der gør det godt, bliver altid interessante for andre. Hvis der er klubber, der er interesserede, kan de komme til os, og vi kan tage stilling til det, siger han og fortsætter:

– Han er 20 år og har et stort udviklingspotentiale; hvis Norrköping er interesseret, er det forståeligt, men primært ser vi ham i vores hold i fremtiden. Det er det, han arbejder for, og det er det, vi arbejder for, lyder det fra Graversen.

Selv ønsker han ikke, at komme ind på, hvorvidt der skulle være drøftelser med den svenske klub, der desuden har den tidligere FCM-cheftræner Glen Riddersholm i spidsen.

Udviklingen med Lind er endvidere noget, som de er godt tilfredse med i det midtjyske.

– Det vigtigste, når man udlåner spillere, er, at de får erfaring og spilletid, og han er i et rigtig godt miljø i Norrköping. Vi har bemærket, at han er blevet en startspiller der, og vi har løbende samtaler med Victor. Vi har også haft en af ​​vores trænere på besøg i Norrköping. Vi synes, han er blevet mere moden i sit spil ved at få chancen i Allsvenskan, forklarer Svend Graversen.

Selv har Lind nået at spille 40 kampe for FC Midtjyllands førstehold med fem mål til følge.

I FCM kan der desuden være udsigt til, at Pione Sisto er ved at finde en ny klub. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Vil hente Bodø/Glimt-dansker

Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Viborg FF – AGF

Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’

FC København vil hente tidligere stjerne

Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden

Vaklende FC Midtjylland spiller sig videre



LIVE

Superliga-LIVE: Kan få lyndebut

Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag

Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen

Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj

Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

TV 2-eksperter: De vinder Superligaen

Klar tale fra Thomas Nørgaard: Der er for mange

Tre storklubber jagter Bruno Fernandes

Michael Carrick med klart signal til Chido Obi

Manchester United forbereder ‘chokbud’

Køb ham, FCK!

Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp

Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner

Dansker i rekordtransfer

Medie: Topklub tæt på Dominik Kotarski

Kalder ham fantastisk: ‘Et virkelig godt køb’

Farzam om AGF-emne: Der er forhandlinger

Afsløring: Jordan Larsson på plads i Al-Ettifaq

‘Ukollegialt FCM – I er for rige til det!’

Forfærdeligt nyt om Nicolai Vallys

FC Nordsjælland smadrer Valur

Dansk træner i storklub: ‘Det er fantastisk’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig

Tøfting: Glem det, AGF!