FCM-træner: Positivt med Femi

Glen Riddersholm ser frem til at få et indtyk af Femi, der kommer til prøvetræning i FC Midjtylland i næste uge.



FC Midtjylland har i dag bekræftet, at den tidligere midtbaneprofil med kaldenavnet ‘Femi’ er på vej tilbage til klubben. Nigerianeren skal i første omgang prøvetræne med klubben, men parterne er indstillet på, at en aftale kan blive aktuel, hvis tingene flasker sig. 

FC Midtjyllands cheftræner Glen Riddersholm glæder sig over udsigten til en potentiel forstærkning af truppen. 

– Nu skal vi først have ‘Femi’ herop, og så skal vi se hvilken form, han befinder sig i og om han stadig har ild i øjnene. ‘Femi’ er en god spiller, som er en god ven af huset, og vi har et godt indtryk af ham som spiller og menneske. Umiddelbart glæder vi os meget over, at vi stadig er en attraktiv klub for ham, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk. 

Han afventer i første omgang at se, hvilken forfatning ‘Femi’ er i. 

– Før vi glæder os, skal vi se hvor langt han er. Hvis han er klar, er det dejligt at kunne supplere truppen med en dygtig spiller. Det giver flere strenge at spille på – også nu hvor Izunna er ude de næste par uger. Vi har manglet et supplement til ham på 6’er-positionen, og hvis vi får en aftale med ‘Femi’, får vi en god spiller, der også giver også fleksibilitet. Det er positivt, men først skal vi se, om han er klar, siger Riddersholm. 

Ender det med en aftale til ‘Femi’, har FC Midtjylland pludselig mange midtbanespillere i truppen. Både Petter Andersson, Marco Larsen, Izunna Izochukwu, Eyfjolur Hedinsson og Pione Sisto kan i forvejen spille på midten, ligesom Jeppe Curth er hentet ind med henblik på en midtbanerolle. I første omgang er FCM dog ramt af skader og karantæner, så puslespillet er ikke så uoverskueligt endnu. 

– Lige nu er det simpelt, så udfordringen er ikke så stor. Vi har tre spillere til to pladser, og så har vi 14 dage til at finde ud af, hvem der skal spille. Når Rilwan Hassan, Petter Andersson og Hedinsson kommer tilbage, er der flere at vælge imellem, og det giver øget konkurrence. Det er en del af fodbold, at der er nogen, der kommer til at sidde uden for, og sådan er det. Det er kun godt med øget konkurrence, fastslår FCM-chefen. 

FC Midtjylland møder FC Nordsjælland i den første spillerunde efter landskamppausen. 





Nu er han gratis – på vej til OB?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord