Klasseforskel beskriver meget godt, hvad der søndag aften udspillede sig på Pro Ventilation Arena i Hvidovre.
FC Midtjylland overmatchede Hvidovre på nærmest alle parametre og kunne rejse vestpå med en 4-1-sejr, som sendte midtjyderne forbi FC Nordsjælland og Silkeborg til tredjepladsen i Superligaen med 27 point for 14 runder.
Fem point er der op til førerholdet, FC København, mens Brøndby blot er et enkelt point foran FCM. Brøndby kan mandag trække fra igen ved at slå AGF.
Man sad ikke med følelsen af, at FCM ramte sit topniveau og foldede sig helt ud, men det var rigeligt til at gøre det af med Hvidovre, der ikke havde ret meget at byde på.
Gæsterne fra Herning var hele tiden hurtigere i tanke og handling og skabte et hav af chancer. Kun manglende skarphed gjorde, at det ikke sluttede med tenniscifre.
Robbie Williams-hittet ’Let Me Entertain You’ gjaldede før kampstart ud af højtalerne på stadion, men det var ikke meget underholdning, som hjemmeholdet leverede.
Et enkelt jubelbrøl blev det til, da Hvidovre reducerede midtvejs i anden halvleg. Spænding om udfaldet kom der dog aldrig for alvor.
Det var Hvidovres femte liganederlag på stribe, så oprykkerne er fortsat isoleret i bunden med sølle tre point efter 14 kampe.
FCM greb taktstokken fra start og blev i det 19. minut hjulpet foran 1-0, da Franculino straffede en stor fejl.
Angrebsmakkeren Cho Gue-sung fordoblede føringen på et VAR-straffespark ni minutter senere, og da en afrettet afslutning fra André Rømer kort før pausen strøg i mål til 3-0, så det ud til at være afgjort til FCM's fordel.
En opspilsfejl betød, at Magnus Fredslund efter 68 minutter kunne score til 1-3, men indskiftede Ola Brynhildsen lukkede og slukkede i overtiden til 4-1.
Dermed har FC Midtjylland nu hentet hele 16 point af de seneste 18 mulige i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE