HERNING (Tipsbladet): Holdkammeraterne hujer begejstret, da FC Midtjyllands Superliga-trup er ved at være samlet til opvarmning før træningen på hybridbanen ved Herning Fremad, hvor FCM træner indtil sidste halvdel af april.
Deres holdkammerat Adam Gabriel satte i sidste uge frøer, hvis ikke på dagsordenen i Danmark så i hvert fald op ad listen, da han i en viral video reddede frøer på en vej i Silkeborg i nærheden af, hvor den unge FCM-spiller bor.
Og nu er der spottet en frø på træningsbanen nær den ene ende, hvor opvarmningen foregår, og nær et fugtigt hjørne af anlægget, hvor andre frøer sidde ud i og bag en busk.
Forsvarsspilleren dirigerer frøen ud af banen, mens et par holdkammerater joker med, de godt kan hjælpe med at skaffe den af vejen.
Læs mere om Adam Gabriels redningsaktion i sidste uge her
Man må sige, at Adam Gabriel er lykkedes med at gøre dyrelivet til et tema med en række artikler og indslag hos blandt andre Tipsbladet, og den 23-årige tjekke fortæller efter træningen i et interview med Tipsbladet, hvorfor dyreliv, naturen og klimaforandringer betyder meget for ham.
– Hvis vi ser på videnskaben, er det virkelig vigtigt af en lang række årsager, siger Adam Gabriel.
– Og ærlig talt, så er det også vigtigt for mig med naturen, fordi den bringer os meget ro og velvære.
Fodbold skylder
Adam Gabriel er søn af den tidligere landsholdsspiller og Bundesliga-prof Petr Gabriel, der spillede på hold med Jonas Kamper i Arminia Bielefeld, så fodbold ligger i den grad til familien, hvor også tvillingebroren Simon er professionel og i starten af i år skiftede til topklubben Slovan Liberec.
Men Adam Gabriel mener også, at fodboldbranchen skylder naturen med klubbers rejseaktivitet og klimaaftryk.

Adam Gabriel (i midten) i kamp mod FC Porto. Fodboldklubber har et markant klimaaftryk med mange rejser, hvilket er et tema, der har fyldt mere og mere i fodboldverdenen de seneste år. Foto: Alamy
– Jeg synes, at vi i fodboldverdenen ikke har et ret godt aftryk på naturen, og der tænker jeg især på, at vi rejser meget til kampe og i det hele taget bruger og spilder mange ressourcer, siger Adam Gabriel til Tipsbladet.
– Vi har også ret høje lønninger, når man sammenligner med normale mennesker, og det kan man godt se på vores livsstil og forbrug. Og derfor synes jeg også, at det er vigtigt for os i fodboldverdenen.
En lang række kvindelige fodboldspillere, herunder en række danske topspillere som Sofie Junge Pedersen, protesterede sidste efterår til FIFA over en storstilet sponsoraftale med Saudi-Arabiens olieselskab Aramco, der er blandt verdens mest miljøsvinende energiselskaber.
Og Adam Gabriel håber, fodboldspillere og fodboldverdenen i de kommende år vil blive mere bevidst om natur- og klimaspørgsmål og bruge den stemme og position, man har.
– Jeg lagde godt mærke til det, og det er fedt, at der endelig sker noget. Jeg har også bemærket, at UEFA har sat gang i nogle initiativer omkring at blive mere grøn og miljøbevidst, siger Adam Gabriel.
– Mine handlinger i sidste uge skyldes, at jeg syntes, at det var en god ting at gøre og den rigtige ting at gøre. Så det er også derfor, jeg efterlyste hjælp fra kommunen og sådan noget. Og det handler jo ikke bare om frøer i sig selv, det handler om, at vi får bedre miljø og bedre omgivelser for vores liv, siger Adam Gabriel.
– Jeg har faktisk fået mange gode kontakter ud af det her initiativ, og det er jeg glad for, for jeg vil gerne forbinde og bruge min fodboldkarriere til at fremme noget, der er godt for hele samfundet. Forhåbentlig kan jeg med opmærksomheden og de gode kontakter over tid en dag udrette noget større.
99 procent positivt
Adam Gabriel fortæller, at der har været meget opmærksomhed, og at han har fået mange henvendelser efter sidste uges video.
Og det glæder ham ikke mindst, at fodboldinteresserede danskere også reagerer.
– Her i Danmark har jeg fået 99 procent positive tilkendegivelser. Jeg har fået så meget positivt fra alle mulige mennesker, der støtter mig. Jeg kan se og høre, at også fodboldfans er særdeles interesserede og engagerede i naturen. Jeg kan sagtens se for mig, at vi i fodboldverdenen i fremtiden kan gøre noget mere for miljøet og naturen, siger Adam Gabriel.
Før tjekken skiftede til dansk fodbold, gik han en overgang på universitet i Prag, mens han spillede professionel fodbold.
Og han håber, at han i fremtiden får tid til at studere igen og kan gøre mere for dyrelivet og naturen.
– Jeg begyndte at studere på universitet, men med arbejdet som professionel fodboldspiller kunne det ikke hænge sammen, i hvert fald ikke på den måde, jeg gerne vil gøre det, hvor jeg vil være en aktiv del af studiet. Og det kunne jeg ikke, jeg kunne ikke være på universitetet hver dag. Forhåbentlig kan jeg en gang i eller efter min fodboldkarriere studere videre, siger Adam Gabriel.
– Jeg var helt klart gået den vej, hvis det ikke havde været for fodbold. Jeg studerede skovbrug, som har en forbindelse til naturen. I dag ville jeg måske vælge lidt anderledes, men det ville helt klart være forbundet til miljøet og naturen.
– Jeg tror, den store forandring skete for mig, da jeg var 16-17 år og gik på gymnasiet. I den alder begynder man at udvikle og få en forståelse af, hvem man er som menneske, og jeg var omgivet af dygtige og kloge mennesker. Mine venner, lærere og også nogle i min familie betød meget for, at jeg fik interessen. Det gælder ikke mindst min bedstemor, siger Adam Gabriel.
At have noget andet end træninger og kampe at gå op i er for Adam Gabriel en stor styrke.
– Jeg ser mit liv sådan, at jeg egentlig bare var en knægt, der studerede, og så endte jeg på en eller anden måde med at spille professionel fodbold. Og det er jeg rigtig glad for, at jeg gør. Men helt ærligt, hvis jeg kun spillede fodbold og kun gik op i det, ville jeg blive skør i hovedet. Jeg vil ikke bare leve et liv, hvor jeg kun ser bolden og græsset.
– Jeg går op i at lave alt muligt andet ud over fodbold. Hvis jeg kun havde fodbold til at fylde i mit liv, ville jeg ikke være glad. Det er helt ok, at nogen slapper af med at spille Playstation. Jeg har bare brug for at lære og blive klogere på livet og verden, og på at forstå vores problemer i verden, hvad end det er naturen, økonomi, politik eller hvad der ellers er vigtigt, siger Adam Gabriel.
Adam Gabriel kom til FC Midtjylland i sommeren 2023 efter en gennembrudssæson i Hradec Kralove.
Han var ungdomsspiller i Sparta Prag i flere år og fik førsteholdsdebut i storklubben, mens han som FCM-spiller debuterede for A-landsholdet i en venskabskamp for et år siden.
Viborg er klar til pokalsemifinale
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
Anbefaler FC Midtjylland til alle
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
MEDIE
Brøndby afvist
NYHEDER
Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
EKSKLUSIVT
Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’
FANKLUBBEN
‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’
EKSKLUSIVT
Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Fans går amok under Messi-besøg
NYHEDER
Thomas Frank vil handle i transfervinduet
NYHEDER
Harder lyste op i Leipzig-skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i lokalderby i Rhinland
Conrad Harder assisterer i nederlag
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
