Når man er ung og sulten efter at få succes, så tager man det, man kan få. Så er man ikke så kræsen, når det kommer til mængden af spilletid eller positionen, man bliver budt. Det handler ene og alene om at vise sig frem.
Det kan FC Midtjyllands nigerianske midtbanespiller Frank Onyeka skrive under på.
Den 20-årige FC Midtjylland har fået en forrygende start på forårssæsonen i FC Midtjylland, hvor han mod AC Horsens kom ind fra bænken og scorede i sin debut og en uge senere startede mod FC København og udlignede til 1-1 i sejren på 3-1.
Jo, man forstår godt, hvis Frank Onyeka kniber sig i armen over den succes, han har haft i starten af forårssæsonen.
– Det føles lidt som en drøm, og jeg har stadig svært ved at tro på det. At score i min debut og så også at score og starte mod FCK. Utroligt, siger Frank Onyeka til tipsbladet.dk.
Succesen for den nigerianske midtbanespiller har været noget undervejs. Onyeka kom til Danmark første gang i april 2015, hvor han sammen med en ven fik muligheden for at spille sig til en kontrakt i FC Midtjylland. Kontrakten vandt Onyeka i efteråret, efter han to år forinden var kommet på FCM’s nigerianske akademi FC Eberdei. Han er ydmyg, Frank Onyeka. Det mærkes tydeligt, når han fortæller, at var han ikke blevet fodboldspiller, ville han gå i skole.
Første arbejdsdag i Danmark var i januar 2016, og Frank Onyeka har arbejdet sig frem mod debuten lige siden. Den kom altså mod Horsens – lidt mere end to år efter skiftet til dansk fodbold – men den kunne være kommet tidligere, havde Onyeka ikke været ramt af en langvarig skade.
– Jeg var ude i syv – otte måneder med en skade i lysken. Jeg kunne godt løbe, men havde det svært med at sparke til bolden, siger Onyeka, der altså er blevet helt klar igen.
Han er central midtbanespiller af natur, men han spiller, hvor der er behov for det. Det er igen det her med at tage, hvad man kan få. Han har derfor været benyttet som midterforsvarer i tre back-kæden, som wing back og som kantspiller. Mod FCK lå han endda som en af de tre angribere.
– På akademiet spillede jeg altid på den centrale midtbane, men på førsteholdet har jeg spillet lidt af det hele. Det er fint med mig – jeg spiller bare, siger Onyeka, der også er taknemmelig over at lave mål.
– Det er en utrolig tid for mig lige nu. Jeg er meget glad for at spille på førsteholdet i Superligaen, så jeg har det fantstisk for tiden. Og at lave mål … jeg er ikke angriber!

Foto: Jan Christensen/Getty Images
Han fik at vide inden Horsens-kampen, at der var en chance for, at han skulle spille, da Tim Sparv var i karantæne, og Janus Drachmann kæmpede med en skade. Drachmann blev klar, men Onyeka kom alligevel ind fra bænken og fik spilletid. Og håbet fremadrettet i FC Midtjylland er, at han kan føje Superliga-minutter til cv’et.
– Jamen jeg skal arbejde hårdt, og så håber jeg på at få spilletid og spille flere kampe. Jeg håber også, at vi kan vinde ligaen og løfte trofæet, siger han og fortæller, at der er store drømme for fremtiden:
– Jeg vil rigtig gerne spille i en af de store ligaer. Det er min drøm. For et af de store hold i en af de store ligaer. Og så er jeg fan af N’Golo Kante. Jeg skal ikke kunne sige, om jeg spiller som ham, men nogle siger det om mig og min spillestil.
Så sent som i januar forlængede FC Midtjylland Frak Onyekas aftale med fem år, så de har set noget i den nigerianske midtbanespiller, og at dømme ud fra starten på foråret ser det ud til, at de har set rigtigt.
FC Midtjylland fører Superligaen med tre point mere end Brøndby IF, der ligger på andenpladsen. FC Nordsjælland ligger nummer tre og er otte point efter.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
OPTAKT
OB – FC Fredericia
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
