I sidste sæson tabte FC Nordsjælland alle fire gange, klubben mødte FC Midtjylland, men i denne sæsons første møde fik Flemming Pedersen og FCN skovlen under de danske mestre.
Det skete på meget imponerende vis med en sejr på 4-1 hjemme over Brian Priskes Champions League-mandskab.
I centrum var igen Abu Francis. Efter han for en uge siden scorede det udlignende mål mod AC Horsens, da han blev indskiftet, gik han denne gang skridtet videre med to yderst imponerende scoringer.
Første scoring lagde han køligt ind fra venstre med en afslutning fladt forbi keeper Mikkel Andersen, og mål nummer to satte han ind lige før pausen, da han på magisk vis sparkede bolden i en lang bue over i det fjerneste hjørne.
Imponerende af spiller, der nu ser ud til at få en chance i startopstilingen på Flemming Pedersens hold.
Læs også:Vanvittige FC Nordsjælland-scoringer satte FCM til vægs
– En ting var sikker: Der ikke var nogen, der var i tvivl om, at Abu Francis skulle spille denne gang, fordi han har haft en opadgående formkurve, og han var også i spil til at starte inde mod Horsens, men der var han så på bænken. Vi så ham i reserveholdskampen i Odense, hvor han også var flyvende og scorede to mål, og vi lod ham spille til venstre (i reserveholdskampen, red.), fordi vi allerede havde besluttet, han skulle spille mod Midtjylland. Det er klart, at han bliver jo svær at holde ude nu, siger Flemming Pedersen om sin nye målhelt.
Målhelt er dog noget nyt for Abu Francis, for faktisk ser ghaneseren sig slet ikke som offensivspiller.
– Han har scoringsevne, og han har blikket for keypasses. Han kan drible, han er hurtig, han er god i hovedspillet også. Men specielt hans scoringsevne og hans mod – han kommer altid i boksen, og han har også forfinet sit spark.
– Jeg stillede ham spørgsmålet i sidste sæson, at nu når “Dams” forlod os, hvem der så skulle sparke frispark. Så sagde han ”det skal jeg”. Så sagde jeg ”du skal træne noget mere”. Og det har han så gjort, han har virkelig trænet på sit spark, og man kan se, at han er ved at få et riv, og så er han bare en fantastisk fyr, der arbejder stenhårdt og altid tænker på holdet.
– Men hans afleveringsspil har været for løst, og det sjove er, at han ser sig selv som 6’er. Og mange gange har vi spillet ham på midten, men der har han ikke holdt fast nok, han har smidt bolde og sådan, og det har holdt ham lidt ude, men nu ser vi ham som angriber, siger Flemming Pedersen om Abu Francis og slår fast, at ghaneseren har det fint med sin nye rolle.
Læs også:Bedst og værst: Midtjysk mareridt, Bambi på glat is og Rygaard-genialitet
Den 19-årige spiller har ventet tålmodigt på den chance, han han nu har fået og grebet, og han har da også ved tidligere lejligheder vist potentiale, uden at han har fået stemplet ind for alvor i Superligaen. Faktisk så tålmodigt, at Flemming Pedersen må lette på hatten over Francis’ ro og balance. Nu er døren dog åben for Abu Francis.
– Det er ikke en type, hvor tingene stiger til hovedet. Han har hele tiden haft Essien som mentor, også inden Essien startede her. Det nyder han godt af.
– Jeg har virkelig gerne villet give ham noget mere spilletid, men det har bare været svært på baggrund af hans tidligere præstationer og det med, at han har smidt bolden, og det har ødelagt vores spil. Men han er bare en person, der siger ”ja, det er okay, du bestemmer. Jeg arbejder bare så hårdt, jeg kan”. Og så med et smil på – ”jeg arbejder videre”. Den ro har Essien været med til at give ham, altså ”du er stadig ung. Så bare rolig – trænerne tror på dig, og det skal nok komme med tiden”.
– Det er jo det, så rutineret en spiller som Essien kan bidrage med, eller noget af det, siger FC Nordsjællands cheftræner.
Abu Francis har spillet fem kampe i denne sæson og har altså scoret tre gange. I alt har han 25 Superliga-kampe på cv’et og har scoret fem gange. Hvis formen fortsætter, er der mange flere kasser i vente.
Læs også:Startopstillinger: FC Midtjylland skifter seks til FC Nordsjælland-møde
Læs også:FCN-helt: Jeg kæmper for min chance
Læs også:OB-bomber viser målform før comeback: Scorer to for reserverne
LIVE
LIVE: Viaplay lancerer nyt sportssite
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Moukoko vækker opsigt i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Færdig i Manchester City
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
Superliga-ekspert i svime over FCK
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
