– Ja. Vi stepper op i de sidste par kampe, og så tager vi hele lortet.
Så skråsikkert svarede FC Nordsjælland-keeper Andreas Hansen, da han efter et nyt pointtab og 1-1 ude mod Randers blev spurgt, om han stadig tror på mesterskabet.
FC Nordsjælland kunne mandag aften have generobret førstepladsen i Superligaen med en sejr. Det kiksede, men alligevel er målmanden ikke så bekymret for resten af sæsonen.
– Jeg tænker kun på at jagte det mesterskab, det er det eneste, jeg har i hovedet.
– Vi tror på det, vi render rundt og laver hver dag, siger Andreas Hansen.
Kampen i Randers var særligt i første halvleg chancefattig og propfyldt med fejlafleveringer. Begge hold blev dog bedre efter pausen, og FCN pressede på for sejren mod slutningen.
Selv om den umiddelbare reaktion efter kampen var ærgrelse, mener Andreas Hansen, at der er gode ting at tage med.
– Vi var tættere på de tre point, end de var, men det kan vi selvfølgelig ikke bruge til noget. Vi fik ét point, og det må vi tage med.
– Efter at de scorede, fik vi hurtigt puttet bolden ind og gjorde det godt derfra, siger målmanden.
Den 27-årige keeper var også mellem stængerne for FC Nordsjælland, da holdet i sidste sæson kæmpede mod nedrykning. Ikke mange tippede før denne sæson klubben til at være en seriøs mesterskabsbejler.
– Det er gået den rigtige vej, og det skal vi være stolte af.
– Vi har intet at miste. Vinder vi mesterskabet – pissefedt. Bliver vi toer – så er det sådan, det er, siger Andreas Hansen.
På trods af den hurtige udvikling i klubben lægger målmanden ikke skjul på, at det ville være en skuffelse, hvis ikke det blev til et mesterskab.
– Selvfølgelig ville vi være skuffede, når vi er så tæt på.
– Det vil altid være vores egen skyld, det er klart. Vi havde et forspring, men det er ikke noget, vi grubler over nu.
– Nu må vi se, hvordan det ender. Det kan være, at pointet mod Randers bliver det vigtigste, vi tager, siger målmanden.
Holdet cheftræner, Johannes Hoff Thorup, tror også stadig på guldet, men vil ikke komme med en helt så klar melding som sin keeper.
– Hvis han kan ende med at få ret i, at vi vinder mesterskabet, så tænker jeg da, at det er ret fint meldt ud.
– Jeg har stor tro på de her drenge, og vi skal nok gøre mere end rigeligt for at være med til sidst. Jeg ser et hold, der har kvaliteten til at kunne være med, siger FCN-chefen.
FCN har i mesterskabsspillets tre første kampe kun fået fire point. Hverken pointhøsten eller spillet mod Randers fjerner dog Thorups tro på tingene.
– Mange momenter af det vi lavede, får mig til at tro på det. Vi havde flere chancer, og vi kunne også afgøre det til sidst, hvor vi havde to store chancer. Jeg så et hold, der har kvaliteten til at være med.
– Jeg er sjældent tilfreds, når vi ikke vinder, men jeg har sagt til drengene i omklædningsrummet, at jeg tror, det her point kan blive vigtigere, end hvad vi lige går og regner med
– Der er noget viljestyrke i det hold her, som kan tage imod, når vi får en lussing en gang i mellem, og så slår vi ret hurtigt tilbage, siger Johannes Hoff Thorup.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Farzam: En gave for FC København
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling