Forlader SL-klub: Drømmer om en top fem-liga

Forsvarsprofilen Ulrik Yttergård Jenssen forlader FCN denne sommer og drømmer om et skifte til en stor liga.



Efter tre og et halvt år i FC Nordsjælland tager Ulrik Yttergård Jenssen inden længe et nyt skridt på karrierestigen, når nordmandens kontrakt udløber 30. juni.

Onsdag meddelte FCN således, at aftalen med den 24-årige forsvarsspiller ikke bliver forlænget, og at parterne derfor går hver til sit.

Yttergård ved endnu ikke, hvad fremtiden byder på, men han håber på en mulighed i den bedste række i enten England, Spanien, Tyskland, Italien eller Frankrig.

– Det er klart, jeg drømmer om en top-5-liga. Jeg ønsker at komme så højt op som muligt. Det er den drøm, man har haft som lille, og nu har jeg spillet mig i en god position for det.

– Jeg håber at komme til at spille på et højere niveau, for det føler jeg mig klar til, siger Ulrik Yttergård.

Spørger man FCN-træner Flemming Pedersen, kan han godt se Yttergård begå sig i en af de store ligaer.

– Ja, på det rette hold. Han er jo en rigtig dygtig spillende stopper, men det skal være på et hold, som forsvarer lidt lavere, end vi gør, for han har udfordringer, når han skal dække store områder.

– I Italien vil de gerne bygge op nedefra og spiller ikke kun med højt pres, men står også lavt og så videre. Det kunne være en god liga for ham, vurderer Flemming Pedersen.

Cheftræneren lægger ikke skjul på Ulrik Yttergårds betydning for FC Nordsjælland, men samtidig mener han, at klubben er fint rustet til at sige farvel til nordmanden.

– Han har været vigtig for os, og det kan man også se med alle hans kampminutter, men vi vurderer også, at der er andre, som er klar til at tage over.

– Selvfølgelig kommer vi til at savne ham, for han er også en god fyr, men vi er nødsaget til at kigge på de unge, der er på vej, siger Flemming Pedersen.

Ulrik Yttergård har spillet 114 kampe for FCN og står af klubben noteret for ni scoringer, der må siges at være ganske hæderligt som forsvarsspiller.

Han har alt i alt været rigtig glad for sin tid i Farum-klubben.

– Jeg kom hertil for at udvikle mig videre og få muligheden for at prøve mig af i udlandet, og jeg synes, jeg har udviklet mig godt i tre og et halvt år.

– Det har været en fantastisk tid, men nu er det bare på tide at prøve noget nyt, siger Ulrik Yttergård.

Midtstopperen spillede hele kampen, da FC Nordsjælland onsdag besejrede Randers med 2-1 og sikrede sig femtepladsen i Superligaen.

/ritzau/



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

– Han vil være i store problemer

Blæst bagover af Superliga-stjerne