• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Michael Ehrhorn

FCN skriver med stortalenter

FCN skriver med stortalenter
Foto: Martin Davidsen/tipsbladet.dk

FC Nordsjælland skriver kontrakt med to spillere fra klubbens U/19-mandskab, der fast skal være del af Superliga-truppen.

Af Michael Ehrhorn

I FC Nordsjælland er man ikke en klub, der er bange for at satse på talenter. Flere gange i den forgangne sæson stillede klubben med et yderst ungt mandskab i landets bedste række, hvilket man flere gange har høstet frugterne af.

Nu kan klubben på ny melde, at to spillere fra U/19-holdet får kontrakt. Dette betyder, at Christian Køhler og Adnan Mohammed i den kommende sæson kan glæde sig til at træne sammen med Alka Superliga-mandskabet på fast basis:

- I Christian "TK" Køhler har vi fået endnu en spiller op fra vores akademi med mange års erfaring i klubben, hvilket gør overgangen til seniorfodbold lettere, da spillestil og træningsmetodik allerede er inde under huden, siger sportslig leder, Jan Laursen til klubbens hjemmeside og fortsætter:
 
- Adnan har kun været hos os i et enkelt år, men her har han imponeret os med sin store vilje til at forbedre sig på alle fronter såvel på som uden for banen. Og denne store ærgerrighed kombineret med Adnans spillemæssige kompetencer samt ikke mindst hans målinstinkt (11 mål i  U19 Ligaen) har overbevidst os om, at Adnan skal have chancen for at udvikle sig videre hos os, udtaler Laursen. 

Christian Køhler og Adnan Mohammed følger tre øvrige talenter, der nu fast bliver del af Superliga-truppen. De øvrige tre er Souheib Dhaflaoui, Mathias Jensen og Mads Pedersen. 

Anbefalede artikler

Superliga

Mere Superliga

Fokus