FC Nordsjælland understregede mandag aften, at det er Superligaens mest formstærke hold, og Farum-klubben har nu spillet sig helt ind i medaljeræset.
Mandag blev det på udebane 1-0 over Silkeborg – holdets tredje sejr i træk og den femte i seks kampe.
Dermed er Johannes Hoff Thorups mandskab på pointhøjde med FC København – begge har 46 point. Brøndby og FC Midtjylland topper med hver 52.
FCN spillede ikke nogen stor kamp, men udnyttede et forsvarskoks hos Silkeborg straks i anden halvleg, så Andreas Schjelderup blev matchvinder.
Omvendt ligger Silkeborg helt isoleret på sjettepladsen sidst i mesterskabsspillet med 29 point.
Kent Nielsens tropper har ikke vundet i Superligaen siden 20. oktober. Siden har holdet forladt banen uden at vinde i 13. ligakampe i træk.
Mandag var det generelt for fantasiløst, når Silkeborg angreb. FCN indledte derimod kampen ekstremt aggressivt og skabte to store chancer i de første minutter.
19-årige Zidan Sertdemir, der for første gang startede inde i en superligakamp, blev spillet helt blank efter flere førstegangsafleveringer, men keeper Nicolai Larsen tog sig af forsøget.
Kort efter tog Larsen sig også af et skud fra Andreas Schjelderup.
Underholdningen ebbede dog ud i første halvleg. FCN overlod meget initiativ til Silkeborg, som dog havde meget svært ved at skabe muligheder.
Den eneste store tilfaldt Callum McCowatt, hvis hovedstød blev reddet af Andreas Hansen.
Kort efter pausen måtte McCowatt lade sig udskifte. Han fik det skidt og lagde sig ned i græsset, men kunne dog selv gå fra banen.
Anden halvleg fik en meget levende start, hvor FCN, inden der var gået et minut, førte med 1-0.
Silkeborg-forsvaret var i gavehjørnet, og stopperne Joel Felix og Pontus Rodin lavede begge graverende fejl, så Schjelderup kunne smutte imellem og sparke udeholdet i front.
Målet åbnede op for kampen. Silkeborg fik mere snert i sine angreb i jagten på udligning, hvilket samtidig gav FCN plads til at slå kontra. I den periode havde begge hold chancer til at score.
Mads Larsen ramte stolpen for Silkeborg, der kort efter også blev tildelt straffespark, som blev trukket tilbage af VAR og flyttet uden for feltet.
FCN fik held til at trække tempo ud af kampen mod slutningen, men i tillægstiden var Silkeborg alligevel tæt på at udligne.
Jens Martin Gammelby blev spillet helt fri foran mål, men målmand Andreas Hansen reddede mesterligt for FCN.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER