FCN-spiller ville ikke behandles af klubben

FC Nordsjælland-spilleren Mario Dorgeles nægtede at modtage behandling af klubbens egen fysioterapeut, da han blev skadet i vinterpausen. Det blev alt andet end godt modtaget af cheftræner Johannes Hoff Thorup.



Viaplay har søndag premiere på dokumentaren "Guldjagten", som går helt tæt på FC Nordsjælland, der skal forsøge at vinde det danske mesterskab i den kommende halvsæson. 

I dokumentaren får seerne indblik i nogle af de glæder og bekymringer, der præger dagligdagen i Superliga-klubben fra Farum, og én af de udfordringer, der skal håndteres, er med det ivorianske talent Mario Dorgeles i hovedrollen.

I vinterpausen døjer 18-årige Dorgeles med en skade, og i den forbindelse ønsker midtbanespilleren ikke at modtage behandling af klubbens egne fysser. Det resulterer i, at FCN-spilleren udebliver fra en aftale hos fysioterapeut Jonas Petersen.

– Der var ikke nogen forklaring. Jeg sagde bare til ham i morges, at det er sindssygt frustrerende, at han ikke giver mig muligheden for at lave mit arbejde, og at han bliver nødt til at følge de rammer, der er. Han kan ikke lave sine egne beslutninger, fastslår Jonas Petersen i dokumentaren.

Mario Dorgeles' opførsel falder absolut ikke i god jord hos FC Nordsjællands cheftræner Johannes Hoff Thorup.

– Jeg vil godt have, at du tager fat i mig, næste gang du ved det, for han skal ikke træne. Hvis han ikke er dygtig nok til at møde op til de tidspunkter, han skal, så har han et styrkeprogram, og så må han gå over i styrken, siger Hoff Thorup henvendt til Jonas Petersen.

– Så må han klare det selv derovre, og så siger vi: "tak for i dag." Så må han prøve igen dagen efter. Vi kan ikke give så lang en line på det der, for det er simpelthen bare… For dit arbejde er det jo hæmmende.

FCN-træneren fastslår, at den slags udfordringer er, hvad man kan støde på, når man arbejder med unge spillere.

– Forudsætningen for, hvordan vi gør tingene her, er, at vi kan stole på hinanden. Kan vi ikke det, begynder det hele at smuldre. Jeg er ikke naiv nok til at tro, at det kan unge spillere bare. De skal hjælpes lidt på vej, og nogle gange bliver der også nødt til at være en konsekvens, når vi hjælper dem på vej, lyder det fra Johannes Hoff Thorup. 

"Guldjagten" er en dokumentar over tre afsnit, og de to første afsnit har premiere på Viaplay søndag klokken 16.00 – her har FC Nordsjælland netop færdigspillet opgøret mod Lyngby Boldklub i forårspremieren i Superligaen. 

Du kan se meget mere om programmet i videoen i toppen af artiklen. 







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’