FCN-træner: Mikkel Damsgaard er klar til Serie A

Flemming Pedersen ser en fin fremtid for Mikkel Damsgaard i Sampdoria.



FC Nordsjælland leverede en skidt indsats torsdag aften og tabte med hele 4-0 i Brøndby, men der var alligevel et par små detaljer, der satte sig undervejs. For selv om Mikkel Damsgaard faldt med sit hold, så imponerede den nu 20-årige FCN-topscorer stadig i et par situationer.

For eksempel vandt han to hovedstødsdueller mod den 10 centimeter højere og 14 kilo tungere Brøndby-centerforsvarer Hjörtur Hermannsson, mens man også bemærkede Damsgaards hurtighed i en situation, hvor han vandt et kapløb mod bolden med Jesper Lindstrøm.

Så selv om FC Nordsjælland for 11. gang i træk ikke var i stand til at slå Brøndby, viste det unge talent, at han er ved at være klar til det forestående skifte til Sampdoria for anslået 50 millioner kroner.

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – AaB

– Ja, han viser jo, at han efterhånden har fået den fysiske styrke, og selv om Brøndby har større og stærkere spillere, kunne de ikke komme ind på ham. Han står fast i duellerne og i flere kampe har han vist, at han spiller på en højere hylde end vores andre spillere bortset fra Kudus. Så fysisk er han klar, men der skal stadig endnu mere kvalitet ind i hans offensive spil, sagde FC Nordsjællands cheftræner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk efter torsdagens store nederlag.

Og han var ikke overrasket over at se Damsgaard overgå den store Hermansson i luftspillet et par gange.

– Nej, for vi ser jo også til træning, hvad han kan. Han har en god timing, og den vil kun blive endnu bedre med tiden. Der er simpelt hen så meget potentiale i ham, lød det fra cheftræneren, der sagtens kan se Nordsjællands-spilleren få godt med spilletid i Serie A

Læs også:Bedst og værst: Uhre løste Brøndbys målscoringsproblemer

– Vi skal jo tænke på, at Serie A er en taktisk liga. Den er ikke lige så urolig som Premier League og Bundesligaen. ”Dams” har brug for at spille et taktisk spil, og Serie A er jo for eksempel den liga i Europa, hvor der spilles mest ud fra defensiven, også fra målmanden. Man holder bolden på jorden, og man spiller spillet, så jeg ser, at han passer rigtig godt ind i Serie A, sagde Flemming Pedersen.

FC Nordsjælland kan råde over Mikkel Damsgaard i fire kampe endnu i Superligaen, før han skifter til Sampdoria på en fire-årig kontrakt. Den første af de fire er søndag hjemme mod AaB.

Læs også:Superliga powerranking: FCM og AGF topper – Lyngby vakler
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni




Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

José Mourinho vil have dansk stjerne

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

UEFA med vild ændring