FC Nordsjælland leverede en skidt indsats torsdag aften og tabte med hele 4-0 i Brøndby, men der var alligevel et par små detaljer, der satte sig undervejs. For selv om Mikkel Damsgaard faldt med sit hold, så imponerede den nu 20-årige FCN-topscorer stadig i et par situationer.
For eksempel vandt han to hovedstødsdueller mod den 10 centimeter højere og 14 kilo tungere Brøndby-centerforsvarer Hjörtur Hermannsson, mens man også bemærkede Damsgaards hurtighed i en situation, hvor han vandt et kapløb mod bolden med Jesper Lindstrøm.
Så selv om FC Nordsjælland for 11. gang i træk ikke var i stand til at slå Brøndby, viste det unge talent, at han er ved at være klar til det forestående skifte til Sampdoria for anslået 50 millioner kroner.
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – AaB
– Ja, han viser jo, at han efterhånden har fået den fysiske styrke, og selv om Brøndby har større og stærkere spillere, kunne de ikke komme ind på ham. Han står fast i duellerne og i flere kampe har han vist, at han spiller på en højere hylde end vores andre spillere bortset fra Kudus. Så fysisk er han klar, men der skal stadig endnu mere kvalitet ind i hans offensive spil, sagde FC Nordsjællands cheftræner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk efter torsdagens store nederlag.
Og han var ikke overrasket over at se Damsgaard overgå den store Hermansson i luftspillet et par gange.
– Nej, for vi ser jo også til træning, hvad han kan. Han har en god timing, og den vil kun blive endnu bedre med tiden. Der er simpelt hen så meget potentiale i ham, lød det fra cheftræneren, der sagtens kan se Nordsjællands-spilleren få godt med spilletid i Serie A
Læs også:Bedst og værst: Uhre løste Brøndbys målscoringsproblemer
– Vi skal jo tænke på, at Serie A er en taktisk liga. Den er ikke lige så urolig som Premier League og Bundesligaen. ”Dams” har brug for at spille et taktisk spil, og Serie A er jo for eksempel den liga i Europa, hvor der spilles mest ud fra defensiven, også fra målmanden. Man holder bolden på jorden, og man spiller spillet, så jeg ser, at han passer rigtig godt ind i Serie A, sagde Flemming Pedersen.
FC Nordsjælland kan råde over Mikkel Damsgaard i fire kampe endnu i Superligaen, før han skifter til Sampdoria på en fire-årig kontrakt. Den første af de fire er søndag hjemme mod AaB.
Læs også:Superliga powerranking: FCM og AGF topper – Lyngby vakler
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
