FCN-træner: Mikkel Damsgaard er klar til Serie A

Flemming Pedersen ser en fin fremtid for Mikkel Damsgaard i Sampdoria.



FC Nordsjælland leverede en skidt indsats torsdag aften og tabte med hele 4-0 i Brøndby, men der var alligevel et par små detaljer, der satte sig undervejs. For selv om Mikkel Damsgaard faldt med sit hold, så imponerede den nu 20-årige FCN-topscorer stadig i et par situationer.

For eksempel vandt han to hovedstødsdueller mod den 10 centimeter højere og 14 kilo tungere Brøndby-centerforsvarer Hjörtur Hermannsson, mens man også bemærkede Damsgaards hurtighed i en situation, hvor han vandt et kapløb mod bolden med Jesper Lindstrøm.

Så selv om FC Nordsjælland for 11. gang i træk ikke var i stand til at slå Brøndby, viste det unge talent, at han er ved at være klar til det forestående skifte til Sampdoria for anslået 50 millioner kroner.

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – AaB

– Ja, han viser jo, at han efterhånden har fået den fysiske styrke, og selv om Brøndby har større og stærkere spillere, kunne de ikke komme ind på ham. Han står fast i duellerne og i flere kampe har han vist, at han spiller på en højere hylde end vores andre spillere bortset fra Kudus. Så fysisk er han klar, men der skal stadig endnu mere kvalitet ind i hans offensive spil, sagde FC Nordsjællands cheftræner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk efter torsdagens store nederlag.

Og han var ikke overrasket over at se Damsgaard overgå den store Hermansson i luftspillet et par gange.

– Nej, for vi ser jo også til træning, hvad han kan. Han har en god timing, og den vil kun blive endnu bedre med tiden. Der er simpelt hen så meget potentiale i ham, lød det fra cheftræneren, der sagtens kan se Nordsjællands-spilleren få godt med spilletid i Serie A

Læs også:Bedst og værst: Uhre løste Brøndbys målscoringsproblemer

– Vi skal jo tænke på, at Serie A er en taktisk liga. Den er ikke lige så urolig som Premier League og Bundesligaen. ”Dams” har brug for at spille et taktisk spil, og Serie A er jo for eksempel den liga i Europa, hvor der spilles mest ud fra defensiven, også fra målmanden. Man holder bolden på jorden, og man spiller spillet, så jeg ser, at han passer rigtig godt ind i Serie A, sagde Flemming Pedersen.

FC Nordsjælland kan råde over Mikkel Damsgaard i fire kampe endnu i Superligaen, før han skifter til Sampdoria på en fire-årig kontrakt. Den første af de fire er søndag hjemme mod AaB.

Læs også:Superliga powerranking: FCM og AGF topper – Lyngby vakler
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni




– 255 millioner for dansker? Glem det!


‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Rasmus Højlund pryder forsiden

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’

Silkeborg IF – Brøndby IF

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Hjulmand hylder Bayern München-stjerne

FC Nordsjælland – OB

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder

Patrick Vieira fyret

Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

Godt nyt om ‘AC’

Bo Henriksen med hård erkendelse

Viborg FF – Randers FC

Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag

Jesper Jensens tropper får skovlen under Ikast

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

Stor uenighed: ‘Jeg ser dem ikke som mester’

– Udstillede hvad mange vidste

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

FC København – FC Fredericia

I spil til startdebut? ‘Gjorde det rigtigt godt’

Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.

Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Kan få konsekvenser for David Nielsen

FCK knækker Fredericia med stort besvær

Sent pragtmål sikrer Manchester United point

Sådan starter FCK mod Fredericia

Danske reserver løber Holland over ende

Én assist fra at slå vild NBA-rekord

Kæmper med Lars Friis om stort job

Fabregas kan snøre sin gamle træner

Jacob Bruun Larsen: ‘Det er meget hårdt’

– Det ville være en katastrofe

Skuffelse: AC Horsens taber til bundhold