FCN-træner: Mikkel Damsgaard er klar til Serie A

Flemming Pedersen ser en fin fremtid for Mikkel Damsgaard i Sampdoria.



FC Nordsjælland leverede en skidt indsats torsdag aften og tabte med hele 4-0 i Brøndby, men der var alligevel et par små detaljer, der satte sig undervejs. For selv om Mikkel Damsgaard faldt med sit hold, så imponerede den nu 20-årige FCN-topscorer stadig i et par situationer.

For eksempel vandt han to hovedstødsdueller mod den 10 centimeter højere og 14 kilo tungere Brøndby-centerforsvarer Hjörtur Hermannsson, mens man også bemærkede Damsgaards hurtighed i en situation, hvor han vandt et kapløb mod bolden med Jesper Lindstrøm.

Så selv om FC Nordsjælland for 11. gang i træk ikke var i stand til at slå Brøndby, viste det unge talent, at han er ved at være klar til det forestående skifte til Sampdoria for anslået 50 millioner kroner.

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – AaB

– Ja, han viser jo, at han efterhånden har fået den fysiske styrke, og selv om Brøndby har større og stærkere spillere, kunne de ikke komme ind på ham. Han står fast i duellerne og i flere kampe har han vist, at han spiller på en højere hylde end vores andre spillere bortset fra Kudus. Så fysisk er han klar, men der skal stadig endnu mere kvalitet ind i hans offensive spil, sagde FC Nordsjællands cheftræner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk efter torsdagens store nederlag.

Og han var ikke overrasket over at se Damsgaard overgå den store Hermansson i luftspillet et par gange.

– Nej, for vi ser jo også til træning, hvad han kan. Han har en god timing, og den vil kun blive endnu bedre med tiden. Der er simpelt hen så meget potentiale i ham, lød det fra cheftræneren, der sagtens kan se Nordsjællands-spilleren få godt med spilletid i Serie A

Læs også:Bedst og værst: Uhre løste Brøndbys målscoringsproblemer

– Vi skal jo tænke på, at Serie A er en taktisk liga. Den er ikke lige så urolig som Premier League og Bundesligaen. ”Dams” har brug for at spille et taktisk spil, og Serie A er jo for eksempel den liga i Europa, hvor der spilles mest ud fra defensiven, også fra målmanden. Man holder bolden på jorden, og man spiller spillet, så jeg ser, at han passer rigtig godt ind i Serie A, sagde Flemming Pedersen.

FC Nordsjælland kan råde over Mikkel Damsgaard i fire kampe endnu i Superligaen, før han skifter til Sampdoria på en fire-årig kontrakt. Den første af de fire er søndag hjemme mod AaB.

Læs også:Superliga powerranking: FCM og AGF topper – Lyngby vakler
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni




LIVE

LIVE: Højlund jubler

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Brøndby IF – Viborg FF

Sønderjyske – AGF

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Vild spådom om FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

OB – FC København



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

United overvejer disse fem managers

Markant transfermelding om Højlund

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Liverpool – Tottenham

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Peter Kjær: Her er min bekymring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Manchester United – Aston Villa

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime