Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Peter Kjærsgaard
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #fcnaab #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det var FC Nordsjællands plan at angribe tredjepladsen i Superligaen, men mesterskabsspillet er ved at ende i lidt af en fiasko for det unge FCN-mandskab. Torsdag tabte Flemming Pedersens tropper 0-4 til Brøndby IF, og der blev endnu en gang sat to streger under, at FC Nordsjælland ikke er gode mod de bedste hold i Superligaen.
Og så kan et mesterskabsspil selvsagt hurtigt blive en træls omgang.
Nu handler det om ikke at ende på sidstepladsen i puljen, og det maksimale FC Nordsjælland kan nå, er Brøndbys aktuelle fjerdeplads. Det har overordnet været en godkendt sæson i Farum, men indtil videre har det været et meget skuffende slutspil.
Mod Brøndby sad Mohammed Kudus udenfor, fordi der sker en masse ting rundt omkring ham i øjeblikket – blandt andet i forhold til de mange transferrygter. Det er uvist, om han er tilbage på banen mod AaB, men han er i hvert fald tilbage i truppen.
Abdul Mumin forlader med al sandsynlighed FC Nordsjælland efter denne sæson, og han var slet ikke i truppen mod Brøndby. Der kan meget vel være en sammenhæng mellem de to ting, hvorfor ghaneseren nok heller ikke er med mod AaB.
Til gengæld vender Kian Hansen tilbage fra karantæne. Han afløses i straffeboksen af Kamaldeen Sulemana.
Læs også:Robotter skal støtte Hobro i overlevelseskampen
AaB:
Det er mere og mere utroligt, at AaB kunne spille så dårligt i pokalfinalen mod SønderjyskE, for faktum er, at Jacob Friis’ mandskab er gode i øjeblikket. Senest blev det til en 1-0-sejr over AGF, og det var AaB’s tredje sejr i træk i Superligaen.
AaB kan ikke nå at blande sig i medaljekampen, men kan de fortsætte takterne i de sidste fire kampe, får holdet et meget fint afsæt til den kommende sæson.
Søndag jagter AaB sejr nummer fire, og gæsterne vil formentlig meget opsatte på revanche. For nogle uger siden vandt FC Nordsjælland 4-0 i Aalborg, og den plet vil AaB have vasket væk.
Søren Tengstedt sidder over, efter at det er kommet frem, at AaB og hans veje skilles efter denne sæson. Det forlyder, at angriberen er på vej til AGF, og det er nok ikke utænkeligt, at han ikke kommer i aktion igen for AaB.
Lucas Andersen er den eneste på skadeslisten i AaB.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Kamaldeen Sulemana
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Døhr Thychosen, Hansen, Yttergård, Mesik – Diomande, Kofod, Rygaard – Atanga, Rothmann, Damsgaard
AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Ross – Pallesen, Kakeeto, Fossum, Ahlmann – Kusk, Olsen, Børsting
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 32. spillerunde
Profilen:
Det kunne meget vel være tid til at give Mads Døhr Thychosen en pause, og han vil blive afløst af Oliver Villadsen, der senest startede inde, da FCN besejrede AaB med 4-0 i Aalborg. Ved den lejlighed spillede Villadsen særligt en fremragende anden halvleg, og det skal blive spændende at se, om han kan følge op på den præstation søndag eftermiddag.
Vidste du, at..:
Jores Okore er engang blevet matchvinder for FC Nordsjælland i et opgør mod AaB. Det var i oktober 2012, da midtstopperen sørgede for en 1-0-sejr til hjemmeholdet.
Dom:
FC Nordsjælland tævede AaB for bare et par uger siden, men momentum er lige nu hos nordjyderne, og det bliver med sikkerhed en helt anden kamp søndag. De to hold vil gerne spille den samme type fodbold, og forhåbentlig er der udsigt til en seværdig kamp mellem to offensivt indstillede mandskaber.
Vi vover pelsen og gætter på 2-2 i en underholdende kamp.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Ild i Uhre og fortjent midtjysk mesterskab
Læs også:Blog: FC Midtjylland er et strategisk problem for FCK og Solbakken
Læs også:Solbakken: Går efter sølv og mere ferie
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
