Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Peter Kjærsgaard
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #fcnaab #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det var FC Nordsjællands plan at angribe tredjepladsen i Superligaen, men mesterskabsspillet er ved at ende i lidt af en fiasko for det unge FCN-mandskab. Torsdag tabte Flemming Pedersens tropper 0-4 til Brøndby IF, og der blev endnu en gang sat to streger under, at FC Nordsjælland ikke er gode mod de bedste hold i Superligaen.
Og så kan et mesterskabsspil selvsagt hurtigt blive en træls omgang.
Nu handler det om ikke at ende på sidstepladsen i puljen, og det maksimale FC Nordsjælland kan nå, er Brøndbys aktuelle fjerdeplads. Det har overordnet været en godkendt sæson i Farum, men indtil videre har det været et meget skuffende slutspil.
Mod Brøndby sad Mohammed Kudus udenfor, fordi der sker en masse ting rundt omkring ham i øjeblikket – blandt andet i forhold til de mange transferrygter. Det er uvist, om han er tilbage på banen mod AaB, men han er i hvert fald tilbage i truppen.
Abdul Mumin forlader med al sandsynlighed FC Nordsjælland efter denne sæson, og han var slet ikke i truppen mod Brøndby. Der kan meget vel være en sammenhæng mellem de to ting, hvorfor ghaneseren nok heller ikke er med mod AaB.
Til gengæld vender Kian Hansen tilbage fra karantæne. Han afløses i straffeboksen af Kamaldeen Sulemana.
Læs også:Robotter skal støtte Hobro i overlevelseskampen
AaB:
Det er mere og mere utroligt, at AaB kunne spille så dårligt i pokalfinalen mod SønderjyskE, for faktum er, at Jacob Friis’ mandskab er gode i øjeblikket. Senest blev det til en 1-0-sejr over AGF, og det var AaB’s tredje sejr i træk i Superligaen.
AaB kan ikke nå at blande sig i medaljekampen, men kan de fortsætte takterne i de sidste fire kampe, får holdet et meget fint afsæt til den kommende sæson.
Søndag jagter AaB sejr nummer fire, og gæsterne vil formentlig meget opsatte på revanche. For nogle uger siden vandt FC Nordsjælland 4-0 i Aalborg, og den plet vil AaB have vasket væk.
Søren Tengstedt sidder over, efter at det er kommet frem, at AaB og hans veje skilles efter denne sæson. Det forlyder, at angriberen er på vej til AGF, og det er nok ikke utænkeligt, at han ikke kommer i aktion igen for AaB.
Lucas Andersen er den eneste på skadeslisten i AaB.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Kamaldeen Sulemana
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Døhr Thychosen, Hansen, Yttergård, Mesik – Diomande, Kofod, Rygaard – Atanga, Rothmann, Damsgaard
AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Ross – Pallesen, Kakeeto, Fossum, Ahlmann – Kusk, Olsen, Børsting
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 32. spillerunde
Profilen:
Det kunne meget vel være tid til at give Mads Døhr Thychosen en pause, og han vil blive afløst af Oliver Villadsen, der senest startede inde, da FCN besejrede AaB med 4-0 i Aalborg. Ved den lejlighed spillede Villadsen særligt en fremragende anden halvleg, og det skal blive spændende at se, om han kan følge op på den præstation søndag eftermiddag.
Vidste du, at..:
Jores Okore er engang blevet matchvinder for FC Nordsjælland i et opgør mod AaB. Det var i oktober 2012, da midtstopperen sørgede for en 1-0-sejr til hjemmeholdet.
Dom:
FC Nordsjælland tævede AaB for bare et par uger siden, men momentum er lige nu hos nordjyderne, og det bliver med sikkerhed en helt anden kamp søndag. De to hold vil gerne spille den samme type fodbold, og forhåbentlig er der udsigt til en seværdig kamp mellem to offensivt indstillede mandskaber.
Vi vover pelsen og gætter på 2-2 i en underholdende kamp.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Ild i Uhre og fortjent midtjysk mesterskab
Læs også:Blog: FC Midtjylland er et strategisk problem for FCK og Solbakken
Læs også:Solbakken: Går efter sølv og mere ferie
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
