Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) har åbnet en disciplinærsag mod verdensmesteren Argentina.
Det skriver Fifa fredag på sin hjemmeside.
Argentinerne er ifølge forbundet blandt andet anklaget for hånende opførsel og brud på retningslinjerne omkring fair play i forbindelse med finalen mod Frankrig.
Forseelserne bliver ikke beskrevet nærmere, men især keeper Emiliano Martínez kom i fokus efter den dramatiske finalesejr, der kom i hus efter 3-3 og en straffesparkskonkurrence.
Aston Villa-keeperen modtog prisen som den bedste målmand i turneringen i Qatar og fik “Den Gyldne Handske” som bevis på præstationen.
Emiliano Martínez valgte at stille sig op på scenen og holde prisen foran sine ædlere dele og læne sig tilbage med et drilsk ansigtsudtryk op mod den ene tribune i Lusail.
– Jeg gjorde det, fordi franskmændene buhede af mig. Arrogance passer mig ikke ret godt, sagde Emiliano Martínez ifølge RMC om den særprægede jubel.
Fifa har også sigtet Kroatien efter slutrunden i Qatar. Kroaterne er sigtet for “diskrimination” i bronzekampen mod Marokko – angiveligt en hånede sang.
I andre sager der truffet afgørelser.
Mexico skal således op med et beløb svarende til 740.000 kroner for en diskriminerede sang fra landets fans under kampen mod Polen. Dommen indeholder også en betinget straf; en kamp i Fifa-regi uden tilskuere.
Serbien, der allerede har fået en bøde på 150.000 kroner for at have en omstridt flag hængende i sit omklædningsrum, skal op med yderligere 370.000 kroner samt spille næste hjemmekamp i Fifa-regi med kun 75 procents kapacitet.
Den straf falder på grund af både diskrimination, spillernes dårlige opførsel og det faktum, at holdet modtog syv gule kort i 2-3-nederlaget mod Schweiz.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller