Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) har åbnet en disciplinærsag mod verdensmesteren Argentina.
Det skriver Fifa fredag på sin hjemmeside.
Argentinerne er ifølge forbundet blandt andet anklaget for hånende opførsel og brud på retningslinjerne omkring fair play i forbindelse med finalen mod Frankrig.
Forseelserne bliver ikke beskrevet nærmere, men især keeper Emiliano Martínez kom i fokus efter den dramatiske finalesejr, der kom i hus efter 3-3 og en straffesparkskonkurrence.
Aston Villa-keeperen modtog prisen som den bedste målmand i turneringen i Qatar og fik “Den Gyldne Handske” som bevis på præstationen.
Emiliano Martínez valgte at stille sig op på scenen og holde prisen foran sine ædlere dele og læne sig tilbage med et drilsk ansigtsudtryk op mod den ene tribune i Lusail.
– Jeg gjorde det, fordi franskmændene buhede af mig. Arrogance passer mig ikke ret godt, sagde Emiliano Martínez ifølge RMC om den særprægede jubel.
Fifa har også sigtet Kroatien efter slutrunden i Qatar. Kroaterne er sigtet for “diskrimination” i bronzekampen mod Marokko – angiveligt en hånede sang.
I andre sager der truffet afgørelser.
Mexico skal således op med et beløb svarende til 740.000 kroner for en diskriminerede sang fra landets fans under kampen mod Polen. Dommen indeholder også en betinget straf; en kamp i Fifa-regi uden tilskuere.
Serbien, der allerede har fået en bøde på 150.000 kroner for at have en omstridt flag hængende i sit omklædningsrum, skal op med yderligere 370.000 kroner samt spille næste hjemmekamp i Fifa-regi med kun 75 procents kapacitet.
Den straf falder på grund af både diskrimination, spillernes dårlige opførsel og det faktum, at holdet modtog syv gule kort i 2-3-nederlaget mod Schweiz.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
England – Ghana
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER