Fra på torsdag kan de russiske fodboldrækker blive en hel del udenlandske spillere fattigere for en stund.
Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) meddeler mandag aften på sin hjemmeside, at udenlandske spillere i russiske klubber fra 10. marts kan vælge at få suspenderet deres kontrakter frem til 30. juni i år, uden at det har konsekvenser.
Spillerne vil herefter kunne indgå en kontrakt med en anden klub for resten af sæsonen, selv om transfervinduet er lukket. En midlertidig aftale med en ny klub skal dog være på plads senest 7. april.
Også udenlandske trænere kan få suspenderet deres kontrakter i resten af sæsonen.
Muligheden for spillere og trænere træder i kraft, hvis de ikke inden torsdag har indgået en anden aftale med deres klub om deres fremtid.
Meldingen fra Fifa kommer på bagkant af Ruslands invasion af Ukraine.
De danske spillere Oliver Abildgaard og Anders Dreyer kan dermed finde en anden klub, som de kan tørne ud for i resten af sæsonen, hvis de ikke har lyst til at blive i Rubin Kazan i de næste par måneder.
Dermed kan de potentielt havne i Superligaen. AaB’s sportschef, Inge André Olsen, fortalte tidligere mandag til Nordjyske, at en Abildgaard-retur i et par måneder kunne være interessant for klubben, såfremt Fifa gjorde det muligt.
Den Internationale Spillerforening (Fifpro) er kritisk. Spillernes fagforening mener nemlig ikke, at Fifas ændring er vidtgående nok.
– Beslutningen om kun at lade udenlandske spillere få deres kontrakter suspenderet midlertidigt er for vag. Det bliver svært for spillerne at finde arbejde i resten af sæsonen, når de har den her usikkerhed hængende over sig.
– Spillerne burde få lov til at ophæve deres kontrakter, lyder det blandt andet fra Fifpro ifølge BBC.
Alle russiske klubber og landshold er udelukket fra internationale turneringer på ubestemt tid af Fifa og Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) på grund af invasionen.
Flere andre danske sportsfolk har forladt Rusland de seneste to uger.
Basketballspilleren Gabriel “Iffe” Lundberg er rejst hjem fra Rusland, men er stadig på kontrakt med CSKA Moskva, der har udvist forståelse for danskerens beslutning, om end klubben mener, at der er tale om “et brud på kontraktbetingelserne.”
Håndboldspilleren Kathrine Heindahl har fået ophævet sin kontrakt med CSKA Moskva, mens ishockeyspilleren Philip Larsen har revet sin kontrakt med KHL-klubben Salavat Julajev Ufa over.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
