Officielt: Dansk stjerneduo må vende hjem til SL

Rubin Kazan-duoen Oliver Abildgaard og Anders Dreyer kan finde en ny klub at spille for i resten af sæsonen.



Fra på torsdag kan de russiske fodboldrækker blive en hel del udenlandske spillere fattigere for en stund.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) meddeler mandag aften på sin hjemmeside, at udenlandske spillere i russiske klubber fra 10. marts kan vælge at få suspenderet deres kontrakter frem til 30. juni i år, uden at det har konsekvenser.

Spillerne vil herefter kunne indgå en kontrakt med en anden klub for resten af sæsonen, selv om transfervinduet er lukket. En midlertidig aftale med en ny klub skal dog være på plads senest 7. april.

Også udenlandske trænere kan få suspenderet deres kontrakter i resten af sæsonen.

Muligheden for spillere og trænere træder i kraft, hvis de ikke inden torsdag har indgået en anden aftale med deres klub om deres fremtid.

Meldingen fra Fifa kommer på bagkant af Ruslands invasion af Ukraine.

De danske spillere Oliver Abildgaard og Anders Dreyer kan dermed finde en anden klub, som de kan tørne ud for i resten af sæsonen, hvis de ikke har lyst til at blive i Rubin Kazan i de næste par måneder.

Dermed kan de potentielt havne i Superligaen. AaB’s sportschef, Inge André Olsen, fortalte tidligere mandag til Nordjyske, at en Abildgaard-retur i et par måneder kunne være interessant for klubben, såfremt Fifa gjorde det muligt.

Den Internationale Spillerforening (Fifpro) er kritisk. Spillernes fagforening mener nemlig ikke, at Fifas ændring er vidtgående nok.

– Beslutningen om kun at lade udenlandske spillere få deres kontrakter suspenderet midlertidigt er for vag. Det bliver svært for spillerne at finde arbejde i resten af sæsonen, når de har den her usikkerhed hængende over sig.

– Spillerne burde få lov til at ophæve deres kontrakter, lyder det blandt andet fra Fifpro ifølge BBC.

Alle russiske klubber og landshold er udelukket fra internationale turneringer på ubestemt tid af Fifa og Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) på grund af invasionen.

Flere andre danske sportsfolk har forladt Rusland de seneste to uger.

Basketballspilleren Gabriel “Iffe” Lundberg er rejst hjem fra Rusland, men er stadig på kontrakt med CSKA Moskva, der har udvist forståelse for danskerens beslutning, om end klubben mener, at der er tale om “et brud på kontraktbetingelserne.”

Håndboldspilleren Kathrine Heindahl har fået ophævet sin kontrakt med CSKA Moskva, mens ishockeyspilleren Philip Larsen har revet sin kontrakt med KHL-klubben Salavat Julajev Ufa over.

/ritzau/





Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne



Viktor Gyökeres LIVE

TransferLIVE: Overvejer drastiske midler


Fyret!

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

På vej til Superligaen? 

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Officielt: FC København henter Suzuki


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Tottenham præsenterer FC København-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

FC København bekræfter

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Officielt: FC København henter Kotarski

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

FC København har spændende hollænder på blokken

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

FCM-spiller solgt – her er prisen



Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Jonas Vingegaard deler vildt nyt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kan købes til spotpris

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

– Det skal være en rigtig god pris

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Dublin sætter sig på Belfast



Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK



Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem