Flere af Superligaens største klubber har tidligere haft snøren ude efter ham, og alt peger da også i retning af, at Filip Bundgaard snart er fortid i Randers FC.
Trods sine blot 19 år har Filip Bundgaard allerede etableret sig som en stor profil i Superligaen, og teenageren vil heller ikke selv lægge skjul på, at han gerne snart vil op på en højere hylde.
– Jeg håber da, at jeg snart kan tage mit næste skridt. Det er klart, at det ikke er uinteressant, siger Filip Bundgaard til Tipsbladet og peger på, at han har været tilfreds med sine egne præstationer:
– Jeg synes, at jeg har haft en fin sæson. Indtil videre, i hvert fald. Jeg kunne have lavet nogle flere mål og nogle flere assister. Men hvis man kigger på præstationerne, så synes jeg, at jeg har haft nogle rigtigt gode præstationer over en periode.
I de seneste år har der været historier om interesse fra danske klubber som AGF, Brøndby og FC Nordsjælland. Er der en særlig dansk klub, du kunne være mest interesseret i at skifte til?
– Årh, det er et godt spørgsmål. Det har jeg ikke lige tænkt så meget over nu her. Jeg er i Randers nu, og det er mit fokus, siger Filip Bundgaard.
Trækker udlandet mere end et skifte til en anden dansk klub?
– Det kommer meget an på spilletid og sådan noget. Det er selvfølgelig meget vigtigt at spille. Så det er svært at sige. Der er jo mange ting i det. Det skal være et sted, der er godt for mig, og det har også noget med spillestil at gøre.
Er der en særlig udenlandsk liga, der måske passer særligt godt til dig?
– Ja, noget tysk måske. Det ville ikke være dumt. Den hollandske liga er også en fed liga. Men der er mange fede ligaer, synes jeg, lyder det fra Filip Bundgaard.
Randers FC's sportsdirektør Søren Pedersen sagde i sidste uge, da du blev kåret til Årets Sportsnavn i Randers, at du har potentiale til landsholdet. Hvor meget fylder drømmen om landsholdet for dig?
– Det er selvfølgelig en kæmpe drøm for mig. Det er selvfølgelig mega fedt og kæmpe stort, at jeg har nogen, der tror på mig.
– Men det bliver selvfølgelig ikke lige foreløbig, at jeg kommer på A-landsholdet. Der går nok lige noget tid. Men det er da dejligt at høre, at der er nogen, der tror på mig, siger Filip Bundgaard.
Filip Bundgaard har spillet for flere forskellige ungdomslandshold. Tilbage i oktober sidste år fik Randers-profilen debut på U21-landsholdet i EM-kvalifikationskampen mod Tjekkiet (Foto: Imago).
Nedrykningsstregen truer
Mens fremtiden ser lys ud for Filip Bundgaard, så ser situationen lidt anderledes ud for Randers FC, der efter en svær efterårssæson har overvintret på 10. pladsen i Superligaen, med blot to point ned til nedrykningsstregen.
Randers sluttede i sidste sæson som nummer seks i Superligaen, og Filip Bundgaard vil derfor heller ikke lægge skjul på, at han er overrasket over kronjydernes aktuelle placering.
– Ja, hvis man ser på den måde, som vi slutter de sidste kampe af, i forhold til det spillemæssige, så er det da lidt overraskende at se, at vi ligger nummer 10. For dernede vil selvfølgelig ikke ligge. Vi vil gerne længere op, det er klart, siger Filip Bundgaard.
Kan du være nervøs for, at I for alvor kan blive involveret i nedrykningskampen i løbet af foråret?
– Det tænker jeg ikke så meget over lige nu. Jeg er ikke så nervøs lige nu. For jeg synes sgu stadigvæk, at vi har et klassehold. Og jeg tror selvfølgelig på, at vi nok skal komme efter det, i forhold til resultaterne. Lige nu er jeg ikke nervøs. Jeg ser bare frem til første kamp.
Tror du, at Thomas Thomasbergs farvel har haft en betydning for jeres resultater, med tanke på, at han var garant for noget stabilitet i Randers?
– Årh, det vil jeg ikke kommentere. Vi har ‘Bertel’ (Rasmus Bertelsen, red.) som træner, og jeg synes sgu, at det er godt at have ham som træner.
– For efter at vi har fået ‘Bertel’, kan man godt se vores udtryk, i forhold til, hvordan vi vil spille. Det handler selvfølgelig om, at vi spillere skal præstere bedre, lyder det afslutningsvist fra Filip Bundgaard.
Randers FC indleder forårssæsonen ude mod Hvidovre IF søndag den 18. februar.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED