Flemming Pedersen hylder Djourou efter debut: Rutineret indsats

Der var masser af pæne ord fra FC Nordsjællands cheftræner til klubbens debutanter efter 5-1-sejren i pokalturneringen mod FC Græsrødderne.



FC Nordsjælland gik torsdag aften sikkert videre i pokalturneringen, da de vandt over FC Græsrødderne, som blandt andet har Mads Laudrup på holdet. Her var det også et opgør, hvor der blev debut for både Johan Djourou, Martin Vantruba og Chukwuemeka ‘Emeka’ Nnamani, mens Oliver Tølbøll fik sine første minutter for førsteholdet.

I den forbindelse var der godt med ros på klubbens officielle hjemmeside fra FCN-cheftræner Flemming Pedersen til de nye spillere. 

– Johan (Djourou red.) spiller på rutinen og vinder de dueller, han skal. Han er rolig med bolden og er med til at skabe ro på holdet. Han skulle kun have de 45 minutter, fordi vi ikke vil have ham for hurtigt i gang, før han er i ordentlig kamptræning. Så overordnet en rutineret indsats, siger han og fortsætter:

Læs også:FC Nordsjælland sender Græsrødderne ud i pokal-mørket

– Martin (Vantruba red.) havde ikke det store at lave i kampen, men leverede en rigtig god indsats. Der er ingen tvivl om, hvor han er. Han er hele tiden til stede med god kommunikation, og så har han en rigtig god redning i anden halvleg. Målet kan han ikke gøre noget ved. Det er tydeligt at se, at han har en meget stærk mentalitet, lyder det fra Flemming Pedersen.

Endvidere havde ‘Emeka’ også mål i støvlerne i sin debut, og Farum-klubbens cheftræner beskriver det som en fin og moden indsats fra ham.

– Som jeg sagde til drengene, så elsker jeg sådan et tap-in-mål, som vi så til 5-1 scoringen, hvor Emme lægger op til Isaac Atanga. Det samme var tilfældet med Rothmans mål, hvor Dio lægger den af. Både Emme og Dio kunne have scoret, men de sætter sig selv til side og afleverer til deres medspiller. Det viser noget om holdånden og den kollektive forståelse, hvilket er fedt at se, fortæller Pedersen.

Læs også:Superligaens bedste: 10 sæson-debutanter kom på Rundens Hold

Han sender også en tommelfinger op til Tøllbøll, der kom fint ind i rytmen i kampen.

Læs også:Mads Laudrup: Det sværeste var at acceptere, jeg ikke nåede min fars niveau
Læs også:Trods flot gestus: Özil får kniven i Arsenal
Læs også:Efter et års skadespause: FC Nordsjælland-spiller kan gøre comeback




Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

City med vildt rekordbud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan