FC Midtjylland er blevet hårdt ramt af skader forud for den sidste tredjedel af sæsonen. Tidligere i dag meddelte klubben, at Izunna Uzochukwu er ude resten af sæsonen på grund af en meniskskade, og nu viser det sig, at den mest oplagte afløsere på den defensive midtbane ikke er klar til at tage over.
Der er tale om Femi Ajilore, der i vinter vendte tilbage til FC Midtjylland, men indtil videre ikke har fået meget spilletid for holdet. Han rummer mange af de samme kvaliteter som Izunna Uzochukwu og kunne have været et godt bud på en afløser, men ved dagens FC Midtjylland-træning pådrog han sig også en skade og er dermed ikke spilleklar foreløbig.
– Jeg er lige kommet tilbage efter en skade, men igen i dag fik jeg en forstrækning, så det er ikke godt, siger Femi Ajilore til tipsbladet.dk.
Han ved endnu ikke, hvornår han bliver klar til at spille, og det frustrerer ham, at han har fået en uheldig start på sin comebacksæson i klubben.
– Det har været en hård periode, for jeg har været meget uheldig. Jeg fik en skade tidligere på året, og nu var jeg lige kommet tilbage. Jeg prøver at holde hovedet højt og arbejde videre, men det er hårdt for mig. Jeg håber at komme tilbage og få nogle kampe senere på sæsonen, men det er en skidt periode for mig, siger midtbanespilleren, der havde håbet, at han kunne have bidraget til FC Midtjyllands kampe i toppen af Superligaen.
– Jeg har det dårligt med det. Jeg er kommet til klubben for at spille fodbold, og det er hårdt, at jeg ikke kan være med til at hjælpe holdet, siger han.
Skaderne til Izunna Uzochukwu og Femi Ajilore efterlader FC Midtjylland med et større puslespil på midtbanen. Andre Rømer kan benyttes på positionen, men en mulighed er også at rykke Kristian Bak op fra højreback, hvilket dog også vil have indflydelse på forsvaret, hvor midtjyderne formentlig prioriterer stabilitet og få ændringer.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
