Flere millioner på spil for SønderjyskE i Superliga-kamp

I SønderjyskE’s kamp mod FC Nordsjælland på søndag er der millioner på spil.



Der er en del mere end tre point på spil, når SønderjyskE tager imod FC Nordsjælland søndag eftermiddag. Der er nemlig også flere millioner på spil, skriver Der Nordschleswiger.

Efter weekendens spillerunde bliver der nemlig fordelt den første rate af tv-penge, hvor de bedst placerede mandskaber får det største beløb.

Flere klubber kan dog ligge meget forskelligt efter den igangværende runde, og det gælder blandt andet SønderjyskE. Hvis resultaterne går deres vej, kan de ligge nummer ét i Superligaen, og hvis resultater ikke flasker sig, kan sønderjyderne være helt nede på sjettepladsen.

Og der er ifølge Der Nordschleswiger millioner til forskel på at være nummer et eller nummer seks efter 11 runderr. Nærmere bestemt er forskellen på de to pladser lige knap fire millioner kroner i tv-penge ifølge avisen. 

– Der er mange penge på spil, bekræfter SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen over for avisen og tilføjer:

– Vi kan ikke ende uden for top 6, og vi har endda chancen at klatre længere op. Hvis vi vinder, vil vi være på tredjepladsen. Den andet er ikke i vores hænder, men det ville være meget positivt, især når man ser tilbage på den seneste sæson, hvor vi var bange for at glide ned på 13. og 14. pladsen, som ikke ville indbringe tv-penge.

Læs også:FCN’s superstjerne spadserer på arbejde: Jeg er ikke en by-dreng

Uanset hvad får SønderjyskE dog flere penge, end de havde budgetteret med. De havde nemlig regnet med at være nummer otte eller nummer ni, siger direktøren.

SønderjyskE er aktuelt nummer tre i Superligaen, hvor de har tre point op til Brøndby IF på førstepladsen. Kampen mod FC Nordsjælland spilles søndag klokken 14.00 på hjemmebanen i Haderslev. 

Læs også:Indberettet af SønderjyskE: FC København undgår straf
Læs også:Superliga-stjerne afviste OB: Jeg blev lidt fornærmet
Læs også:– Alt, hvad han sparker til, ryger jo ind






LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Belgien – Senegal

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM