Flere millioner på spil for SønderjyskE i Superliga-kamp

I SønderjyskE’s kamp mod FC Nordsjælland på søndag er der millioner på spil.



Der er en del mere end tre point på spil, når SønderjyskE tager imod FC Nordsjælland søndag eftermiddag. Der er nemlig også flere millioner på spil, skriver Der Nordschleswiger.

Efter weekendens spillerunde bliver der nemlig fordelt den første rate af tv-penge, hvor de bedst placerede mandskaber får det største beløb.

Flere klubber kan dog ligge meget forskelligt efter den igangværende runde, og det gælder blandt andet SønderjyskE. Hvis resultaterne går deres vej, kan de ligge nummer ét i Superligaen, og hvis resultater ikke flasker sig, kan sønderjyderne være helt nede på sjettepladsen.

Og der er ifølge Der Nordschleswiger millioner til forskel på at være nummer et eller nummer seks efter 11 runderr. Nærmere bestemt er forskellen på de to pladser lige knap fire millioner kroner i tv-penge ifølge avisen. 

– Der er mange penge på spil, bekræfter SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen over for avisen og tilføjer:

– Vi kan ikke ende uden for top 6, og vi har endda chancen at klatre længere op. Hvis vi vinder, vil vi være på tredjepladsen. Den andet er ikke i vores hænder, men det ville være meget positivt, især når man ser tilbage på den seneste sæson, hvor vi var bange for at glide ned på 13. og 14. pladsen, som ikke ville indbringe tv-penge.

Læs også:FCN’s superstjerne spadserer på arbejde: Jeg er ikke en by-dreng

Uanset hvad får SønderjyskE dog flere penge, end de havde budgetteret med. De havde nemlig regnet med at være nummer otte eller nummer ni, siger direktøren.

SønderjyskE er aktuelt nummer tre i Superligaen, hvor de har tre point op til Brøndby IF på førstepladsen. Kampen mod FC Nordsjælland spilles søndag klokken 14.00 på hjemmebanen i Haderslev. 

Læs også:Indberettet af SønderjyskE: FC København undgår straf
Læs også:Superliga-stjerne afviste OB: Jeg blev lidt fornærmet
Læs også:– Alt, hvad han sparker til, ryger jo ind




Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Arsenal vinder Premier League

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: De er færdige i Randers

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Napoli-chok på vej



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Snart sker det

Bayern – Stuttgart

Lyon forhandler med dansk profil

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger