Der er en del mere end tre point på spil, når SønderjyskE tager imod FC Nordsjælland søndag eftermiddag. Der er nemlig også flere millioner på spil, skriver Der Nordschleswiger.
Efter weekendens spillerunde bliver der nemlig fordelt den første rate af tv-penge, hvor de bedst placerede mandskaber får det største beløb.
Flere klubber kan dog ligge meget forskelligt efter den igangværende runde, og det gælder blandt andet SønderjyskE. Hvis resultaterne går deres vej, kan de ligge nummer ét i Superligaen, og hvis resultater ikke flasker sig, kan sønderjyderne være helt nede på sjettepladsen.
Og der er ifølge Der Nordschleswiger millioner til forskel på at være nummer et eller nummer seks efter 11 runderr. Nærmere bestemt er forskellen på de to pladser lige knap fire millioner kroner i tv-penge ifølge avisen.
– Der er mange penge på spil, bekræfter SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen over for avisen og tilføjer:
– Vi kan ikke ende uden for top 6, og vi har endda chancen at klatre længere op. Hvis vi vinder, vil vi være på tredjepladsen. Den andet er ikke i vores hænder, men det ville være meget positivt, især når man ser tilbage på den seneste sæson, hvor vi var bange for at glide ned på 13. og 14. pladsen, som ikke ville indbringe tv-penge.
Læs også:FCN’s superstjerne spadserer på arbejde: Jeg er ikke en by-dreng
Uanset hvad får SønderjyskE dog flere penge, end de havde budgetteret med. De havde nemlig regnet med at være nummer otte eller nummer ni, siger direktøren.
SønderjyskE er aktuelt nummer tre i Superligaen, hvor de har tre point op til Brøndby IF på førstepladsen. Kampen mod FC Nordsjælland spilles søndag klokken 14.00 på hjemmebanen i Haderslev.
Læs også:Indberettet af SønderjyskE: FC København undgår straf
Læs også:Superliga-stjerne afviste OB: Jeg blev lidt fornærmet
Læs også:– Alt, hvad han sparker til, ryger jo ind
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
