Der er en del mere end tre point på spil, når SønderjyskE tager imod FC Nordsjælland søndag eftermiddag. Der er nemlig også flere millioner på spil, skriver Der Nordschleswiger.
Efter weekendens spillerunde bliver der nemlig fordelt den første rate af tv-penge, hvor de bedst placerede mandskaber får det største beløb.
Flere klubber kan dog ligge meget forskelligt efter den igangværende runde, og det gælder blandt andet SønderjyskE. Hvis resultaterne går deres vej, kan de ligge nummer ét i Superligaen, og hvis resultater ikke flasker sig, kan sønderjyderne være helt nede på sjettepladsen.
Og der er ifølge Der Nordschleswiger millioner til forskel på at være nummer et eller nummer seks efter 11 runderr. Nærmere bestemt er forskellen på de to pladser lige knap fire millioner kroner i tv-penge ifølge avisen.
– Der er mange penge på spil, bekræfter SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen over for avisen og tilføjer:
– Vi kan ikke ende uden for top 6, og vi har endda chancen at klatre længere op. Hvis vi vinder, vil vi være på tredjepladsen. Den andet er ikke i vores hænder, men det ville være meget positivt, især når man ser tilbage på den seneste sæson, hvor vi var bange for at glide ned på 13. og 14. pladsen, som ikke ville indbringe tv-penge.
Læs også:FCN’s superstjerne spadserer på arbejde: Jeg er ikke en by-dreng
Uanset hvad får SønderjyskE dog flere penge, end de havde budgetteret med. De havde nemlig regnet med at være nummer otte eller nummer ni, siger direktøren.
SønderjyskE er aktuelt nummer tre i Superligaen, hvor de har tre point op til Brøndby IF på førstepladsen. Kampen mod FC Nordsjælland spilles søndag klokken 14.00 på hjemmebanen i Haderslev.
Læs også:Indberettet af SønderjyskE: FC København undgår straf
Læs også:Superliga-stjerne afviste OB: Jeg blev lidt fornærmet
Læs også:– Alt, hvad han sparker til, ryger jo ind
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
