Flere millioner på spil for SønderjyskE i Superliga-kamp

I SønderjyskE’s kamp mod FC Nordsjælland på søndag er der millioner på spil.



Der er en del mere end tre point på spil, når SønderjyskE tager imod FC Nordsjælland søndag eftermiddag. Der er nemlig også flere millioner på spil, skriver Der Nordschleswiger.

Efter weekendens spillerunde bliver der nemlig fordelt den første rate af tv-penge, hvor de bedst placerede mandskaber får det største beløb.

Flere klubber kan dog ligge meget forskelligt efter den igangværende runde, og det gælder blandt andet SønderjyskE. Hvis resultaterne går deres vej, kan de ligge nummer ét i Superligaen, og hvis resultater ikke flasker sig, kan sønderjyderne være helt nede på sjettepladsen.

Og der er ifølge Der Nordschleswiger millioner til forskel på at være nummer et eller nummer seks efter 11 runderr. Nærmere bestemt er forskellen på de to pladser lige knap fire millioner kroner i tv-penge ifølge avisen. 

– Der er mange penge på spil, bekræfter SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen over for avisen og tilføjer:

– Vi kan ikke ende uden for top 6, og vi har endda chancen at klatre længere op. Hvis vi vinder, vil vi være på tredjepladsen. Den andet er ikke i vores hænder, men det ville være meget positivt, især når man ser tilbage på den seneste sæson, hvor vi var bange for at glide ned på 13. og 14. pladsen, som ikke ville indbringe tv-penge.

Læs også:FCN’s superstjerne spadserer på arbejde: Jeg er ikke en by-dreng

Uanset hvad får SønderjyskE dog flere penge, end de havde budgetteret med. De havde nemlig regnet med at være nummer otte eller nummer ni, siger direktøren.

SønderjyskE er aktuelt nummer tre i Superligaen, hvor de har tre point op til Brøndby IF på førstepladsen. Kampen mod FC Nordsjælland spilles søndag klokken 14.00 på hjemmebanen i Haderslev. 

Læs også:Indberettet af SønderjyskE: FC København undgår straf
Læs også:Superliga-stjerne afviste OB: Jeg blev lidt fornærmet
Læs også:– Alt, hvad han sparker til, ryger jo ind




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’



LIVE

Superliga-LIVE: Svensson udtager amputeret hold

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Lyngby BK – AGF

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Ingen klausul i FC København-aftale



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Silkeborg IF – FC København

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

AGF i kontakt om norsk angriber 

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Klar besked om AGF

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘Det ville være en katastrofe af rang’