– Alt, hvad han sparker til, ryger jo ind

Brøndby-topscorer Jesper Lindstrøm har lagt alle børnesygdomme fra sig, lyder det begejstret for Niels Frederiksen.



Knap halvvejs i grundspillet topper Brøndby IF tabellen i Superligaen, og Jesper Lindstrøm har været den helt store bannerfører for de blå-gule.

Den 20-årige midtbanespiller har scoret syv mål i de første 10 kampe, og det gør ham til delt topscorer i Superligaen sammen med den notoriske målscorer Patrick Mortensen, der er på samme antal.

Jesper Lindstrøm har længe vist lovende takter, men at han præseterer på det niveau, han gør i øjeblikket, er kommet bag på mange.

Men det er naturligvis glædeligt for Brøndby IF.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan skal millionerne fordeles?

– Det er et talent, der udfolder sig lige i øjeblikket, og det er jo ikke tilfældigt. Han har et stort talent og et fantastisk potentiale. Det kommer meget mere og bedre til udtryk nu, også fordi han er blevet lidt mere moden i sit spil, lidt mere velovervejet. Han ved, hvad han skal gøre hvornår og stresser ikke for meget, hvis han kommer til at lave en fejl.

– Alle de der børnesygdomme han havde, da han startede, og som er helt naturlige at have, dem har han jo fået lagt fra sig, og derfor bliver det mere stabilt nu, siger cheftræner Niels Frederiksen til Tipsbladet og fortsætter:

– Og så har han også medvind på cykelstien. Alt, hvad han sparker til, ryger jo ind. Se det mål, han scorer til 1-0 i Vejle og det første mål herude mod Lyngby i mandags. Sådan er det jo også nogle gange. De fleste af hans afslutninger har høj kvalitet, men samtidig er han også i en periode, hvor det hele kører, og han ikke kan sætte en fod forkert. Han har stolpe ind for tiden, men det er altså også krydret med et højt fodboldmæssigt niveau.

Jesper Lindstrøm skal i en direkte topscorer-duel mod Patrick Mortensen på mandag, når Brøndby IF og AGF tørner sammen i Aarhus.

Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF

Du kan læse hele interviewet med Niels Frederiksen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du desuden det sidste kapitel i serien om VM i Qatar, et stort interview med SønderjyskE-profilen Alexander Bah, et interview med Michael Essien – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:– Det havde været frygteligt, hvis der ikke var pres på i Brøndby
Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind
Læs også:Brøndby-bombere og Bah: Her er de nominerede til Superliga-pris




TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Frederiksen renser ud

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Lurer på Superliga-stjerne

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Et skridt tættere Englands største stadion

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Norge – Senegal

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Melder dansk stortalent transferklar

Jordan – Algeriet

Slagter stjerner: Noget lort!

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Her kan du se Norge mod Senegal

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen