Knap halvvejs i grundspillet topper Brøndby IF tabellen i Superligaen, og Jesper Lindstrøm har været den helt store bannerfører for de blå-gule.
Den 20-årige midtbanespiller har scoret syv mål i de første 10 kampe, og det gør ham til delt topscorer i Superligaen sammen med den notoriske målscorer Patrick Mortensen, der er på samme antal.
Jesper Lindstrøm har længe vist lovende takter, men at han præseterer på det niveau, han gør i øjeblikket, er kommet bag på mange.
Men det er naturligvis glædeligt for Brøndby IF.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan skal millionerne fordeles?
– Det er et talent, der udfolder sig lige i øjeblikket, og det er jo ikke tilfældigt. Han har et stort talent og et fantastisk potentiale. Det kommer meget mere og bedre til udtryk nu, også fordi han er blevet lidt mere moden i sit spil, lidt mere velovervejet. Han ved, hvad han skal gøre hvornår og stresser ikke for meget, hvis han kommer til at lave en fejl.
– Alle de der børnesygdomme han havde, da han startede, og som er helt naturlige at have, dem har han jo fået lagt fra sig, og derfor bliver det mere stabilt nu, siger cheftræner Niels Frederiksen til Tipsbladet og fortsætter:
– Og så har han også medvind på cykelstien. Alt, hvad han sparker til, ryger jo ind. Se det mål, han scorer til 1-0 i Vejle og det første mål herude mod Lyngby i mandags. Sådan er det jo også nogle gange. De fleste af hans afslutninger har høj kvalitet, men samtidig er han også i en periode, hvor det hele kører, og han ikke kan sætte en fod forkert. Han har stolpe ind for tiden, men det er altså også krydret med et højt fodboldmæssigt niveau.
Jesper Lindstrøm skal i en direkte topscorer-duel mod Patrick Mortensen på mandag, når Brøndby IF og AGF tørner sammen i Aarhus.
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Du kan læse hele interviewet med Niels Frederiksen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du desuden det sidste kapitel i serien om VM i Qatar, et stort interview med SønderjyskE-profilen Alexander Bah, et interview med Michael Essien – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:– Det havde været frygteligt, hvis der ikke var pres på i Brøndby
Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind
Læs også:Brøndby-bombere og Bah: Her er de nominerede til Superliga-pris
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
