– Alt, hvad han sparker til, ryger jo ind

Brøndby-topscorer Jesper Lindstrøm har lagt alle børnesygdomme fra sig, lyder det begejstret for Niels Frederiksen.



Knap halvvejs i grundspillet topper Brøndby IF tabellen i Superligaen, og Jesper Lindstrøm har været den helt store bannerfører for de blå-gule.

Den 20-årige midtbanespiller har scoret syv mål i de første 10 kampe, og det gør ham til delt topscorer i Superligaen sammen med den notoriske målscorer Patrick Mortensen, der er på samme antal.

Jesper Lindstrøm har længe vist lovende takter, men at han præseterer på det niveau, han gør i øjeblikket, er kommet bag på mange.

Men det er naturligvis glædeligt for Brøndby IF.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan skal millionerne fordeles?

– Det er et talent, der udfolder sig lige i øjeblikket, og det er jo ikke tilfældigt. Han har et stort talent og et fantastisk potentiale. Det kommer meget mere og bedre til udtryk nu, også fordi han er blevet lidt mere moden i sit spil, lidt mere velovervejet. Han ved, hvad han skal gøre hvornår og stresser ikke for meget, hvis han kommer til at lave en fejl.

– Alle de der børnesygdomme han havde, da han startede, og som er helt naturlige at have, dem har han jo fået lagt fra sig, og derfor bliver det mere stabilt nu, siger cheftræner Niels Frederiksen til Tipsbladet og fortsætter:

– Og så har han også medvind på cykelstien. Alt, hvad han sparker til, ryger jo ind. Se det mål, han scorer til 1-0 i Vejle og det første mål herude mod Lyngby i mandags. Sådan er det jo også nogle gange. De fleste af hans afslutninger har høj kvalitet, men samtidig er han også i en periode, hvor det hele kører, og han ikke kan sætte en fod forkert. Han har stolpe ind for tiden, men det er altså også krydret med et højt fodboldmæssigt niveau.

Jesper Lindstrøm skal i en direkte topscorer-duel mod Patrick Mortensen på mandag, når Brøndby IF og AGF tørner sammen i Aarhus.

Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF

Du kan læse hele interviewet med Niels Frederiksen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du desuden det sidste kapitel i serien om VM i Qatar, et stort interview med SønderjyskE-profilen Alexander Bah, et interview med Michael Essien – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:– Det havde været frygteligt, hvis der ikke var pres på i Brøndby
Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind
Læs også:Brøndby-bombere og Bah: Her er de nominerede til Superliga-pris




Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

PSG – Bayern München

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Smider Salah-bombe

Overbevisende: To chok i Parken