FCN’s superstjerne spadserer på arbejde: Jeg er ikke en by-dreng

Michael Essien bor til dagligt i Farum, og hver dag spadserer han på arbejde i FC Nordsjælland. Det er helt bevidst, at han ikke har bosat sig i København.



Hver dag kan man støde på en vaskeægte superstjerne i Farums bymidte. 

Han kører ikke rundt i en stor Audi eller på en dyr racercykel, selv om han kunne gøre det, hvis han ville. Nej, han er på gåben.

Den omtalte superstjerne er naturligvis Michael Essien, der har tørnet ud for kæmpe klubber som Real Madrid og Chelsea. Nu er han ansat i FC Nordsjælland i en rolle som Player Coach, og han bor i Farum.

Der er som bekendt ikke langt fra Farum til København, men det var slet ikke en mulighed for den ghanesiske stjerne at bosætte sig i hovedstaden.

Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind

– Det er simpelt. Jeg er ikke en by-dreng. Jeg voksede op i en meget lille by, så jeg har altid været en dreng fra landet. Fra hvor jeg bor, tager det 10 minutter at gå til arbejde. Det er nemt for mig. Jeg skal være på kontoret klokken 8, så hvis jeg bor i København, skal jeg stå endnu tidligere op og forberede mig. Her vågner jeg op halv 7, gør mig klar, og så går jeg. Bare 10 minutter senere er jeg på kontoret, siger Michael Essien med et smil til Tipsbladet.

Han fortæller, at han er dedikeret til sit arbejde stort set alle døgnets vågne timer.

– Jeg har travlt med arbejdet. Jeg er ikke typen, der går rundt på opdagelse og ser ting. For mig handler det kun om at arbejde. Når jeg går hjem, laver jeg nogle noter. Jeg sætter nogle ord og nogle noter sammen fra træningen. Og dem tager jeg med mig på min trænervej, siger Essien, der kun har pænt at sige om Farum:

– Jeg elsker det indtil videre. Alle er meget rare og høflige. Og byen er ganske fin – selv om jeg ikke har set så meget af den…

Læs også:Månedens Hold i Superligaen – november

Du kan læse et stort interview med verdensstjernen Michael Essien i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et interview med SønderjyskE-profilen Alexander Bah, det sidste kapitel om VM i Qatar, et interview med Brøndby-træner Niels Frederiksen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Modstander hylder FCK-duo: De spillede, som vi kender dem
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 10. runde
Læs også:Randers og SønderjyskE er ikke alene: Her er fem skøre disciplinærsager






LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Frankrig – England

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-stjerne i transfer denne sommer?

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Spanien har et ekstra øje på Messi

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-boss åben for lejeaftaler