FCN’s superstjerne spadserer på arbejde: Jeg er ikke en by-dreng

Michael Essien bor til dagligt i Farum, og hver dag spadserer han på arbejde i FC Nordsjælland. Det er helt bevidst, at han ikke har bosat sig i København.



Hver dag kan man støde på en vaskeægte superstjerne i Farums bymidte. 

Han kører ikke rundt i en stor Audi eller på en dyr racercykel, selv om han kunne gøre det, hvis han ville. Nej, han er på gåben.

Den omtalte superstjerne er naturligvis Michael Essien, der har tørnet ud for kæmpe klubber som Real Madrid og Chelsea. Nu er han ansat i FC Nordsjælland i en rolle som Player Coach, og han bor i Farum.

Der er som bekendt ikke langt fra Farum til København, men det var slet ikke en mulighed for den ghanesiske stjerne at bosætte sig i hovedstaden.

Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind

– Det er simpelt. Jeg er ikke en by-dreng. Jeg voksede op i en meget lille by, så jeg har altid været en dreng fra landet. Fra hvor jeg bor, tager det 10 minutter at gå til arbejde. Det er nemt for mig. Jeg skal være på kontoret klokken 8, så hvis jeg bor i København, skal jeg stå endnu tidligere op og forberede mig. Her vågner jeg op halv 7, gør mig klar, og så går jeg. Bare 10 minutter senere er jeg på kontoret, siger Michael Essien med et smil til Tipsbladet.

Han fortæller, at han er dedikeret til sit arbejde stort set alle døgnets vågne timer.

– Jeg har travlt med arbejdet. Jeg er ikke typen, der går rundt på opdagelse og ser ting. For mig handler det kun om at arbejde. Når jeg går hjem, laver jeg nogle noter. Jeg sætter nogle ord og nogle noter sammen fra træningen. Og dem tager jeg med mig på min trænervej, siger Essien, der kun har pænt at sige om Farum:

– Jeg elsker det indtil videre. Alle er meget rare og høflige. Og byen er ganske fin – selv om jeg ikke har set så meget af den…

Læs også:Månedens Hold i Superligaen – november

Du kan læse et stort interview med verdensstjernen Michael Essien i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et interview med SønderjyskE-profilen Alexander Bah, det sidste kapitel om VM i Qatar, et interview med Brøndby-træner Niels Frederiksen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Modstander hylder FCK-duo: De spillede, som vi kender dem
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 10. runde
Læs også:Randers og SønderjyskE er ikke alene: Her er fem skøre disciplinærsager






LIVE

TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF – Brøndby IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Bundesliga-klub enig med dansker

Nu taler Messi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Her er VM-turneringens hold

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Skandaløse scener: Han er en skændsel!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Sønderjyske – FC Midtjylland

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes