FCN’s superstjerne spadserer på arbejde: Jeg er ikke en by-dreng

Michael Essien bor til dagligt i Farum, og hver dag spadserer han på arbejde i FC Nordsjælland. Det er helt bevidst, at han ikke har bosat sig i København.



Hver dag kan man støde på en vaskeægte superstjerne i Farums bymidte. 

Han kører ikke rundt i en stor Audi eller på en dyr racercykel, selv om han kunne gøre det, hvis han ville. Nej, han er på gåben.

Den omtalte superstjerne er naturligvis Michael Essien, der har tørnet ud for kæmpe klubber som Real Madrid og Chelsea. Nu er han ansat i FC Nordsjælland i en rolle som Player Coach, og han bor i Farum.

Der er som bekendt ikke langt fra Farum til København, men det var slet ikke en mulighed for den ghanesiske stjerne at bosætte sig i hovedstaden.

Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind

– Det er simpelt. Jeg er ikke en by-dreng. Jeg voksede op i en meget lille by, så jeg har altid været en dreng fra landet. Fra hvor jeg bor, tager det 10 minutter at gå til arbejde. Det er nemt for mig. Jeg skal være på kontoret klokken 8, så hvis jeg bor i København, skal jeg stå endnu tidligere op og forberede mig. Her vågner jeg op halv 7, gør mig klar, og så går jeg. Bare 10 minutter senere er jeg på kontoret, siger Michael Essien med et smil til Tipsbladet.

Han fortæller, at han er dedikeret til sit arbejde stort set alle døgnets vågne timer.

– Jeg har travlt med arbejdet. Jeg er ikke typen, der går rundt på opdagelse og ser ting. For mig handler det kun om at arbejde. Når jeg går hjem, laver jeg nogle noter. Jeg sætter nogle ord og nogle noter sammen fra træningen. Og dem tager jeg med mig på min trænervej, siger Essien, der kun har pænt at sige om Farum:

– Jeg elsker det indtil videre. Alle er meget rare og høflige. Og byen er ganske fin – selv om jeg ikke har set så meget af den…

Læs også:Månedens Hold i Superligaen – november

Du kan læse et stort interview med verdensstjernen Michael Essien i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et interview med SønderjyskE-profilen Alexander Bah, det sidste kapitel om VM i Qatar, et interview med Brøndby-træner Niels Frederiksen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Modstander hylder FCK-duo: De spillede, som vi kender dem
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 10. runde
Læs også:Randers og SønderjyskE er ikke alene: Her er fem skøre disciplinærsager




TransferLIVE: FC København bekræfter




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Dansker på blokken i ny storklub

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

FCK tjener millioner på ung stopper

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brasilien – Norge

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Canada – Marokko

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Her er prisen på Aral Simsir

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas