FCN’s superstjerne spadserer på arbejde: Jeg er ikke en by-dreng

Michael Essien bor til dagligt i Farum, og hver dag spadserer han på arbejde i FC Nordsjælland. Det er helt bevidst, at han ikke har bosat sig i København.



Hver dag kan man støde på en vaskeægte superstjerne i Farums bymidte. 

Han kører ikke rundt i en stor Audi eller på en dyr racercykel, selv om han kunne gøre det, hvis han ville. Nej, han er på gåben.

Den omtalte superstjerne er naturligvis Michael Essien, der har tørnet ud for kæmpe klubber som Real Madrid og Chelsea. Nu er han ansat i FC Nordsjælland i en rolle som Player Coach, og han bor i Farum.

Der er som bekendt ikke langt fra Farum til København, men det var slet ikke en mulighed for den ghanesiske stjerne at bosætte sig i hovedstaden.

Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind

– Det er simpelt. Jeg er ikke en by-dreng. Jeg voksede op i en meget lille by, så jeg har altid været en dreng fra landet. Fra hvor jeg bor, tager det 10 minutter at gå til arbejde. Det er nemt for mig. Jeg skal være på kontoret klokken 8, så hvis jeg bor i København, skal jeg stå endnu tidligere op og forberede mig. Her vågner jeg op halv 7, gør mig klar, og så går jeg. Bare 10 minutter senere er jeg på kontoret, siger Michael Essien med et smil til Tipsbladet.

Han fortæller, at han er dedikeret til sit arbejde stort set alle døgnets vågne timer.

– Jeg har travlt med arbejdet. Jeg er ikke typen, der går rundt på opdagelse og ser ting. For mig handler det kun om at arbejde. Når jeg går hjem, laver jeg nogle noter. Jeg sætter nogle ord og nogle noter sammen fra træningen. Og dem tager jeg med mig på min trænervej, siger Essien, der kun har pænt at sige om Farum:

– Jeg elsker det indtil videre. Alle er meget rare og høflige. Og byen er ganske fin – selv om jeg ikke har set så meget af den…

Læs også:Månedens Hold i Superligaen – november

Du kan læse et stort interview med verdensstjernen Michael Essien i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et interview med SønderjyskE-profilen Alexander Bah, det sidste kapitel om VM i Qatar, et interview med Brøndby-træner Niels Frederiksen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Modstander hylder FCK-duo: De spillede, som vi kender dem
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 10. runde
Læs også:Randers og SønderjyskE er ikke alene: Her er fem skøre disciplinærsager




På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Tysk VM-chok

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører: Dolberg sat til salg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Kæmper om det samme trænerjob

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

De jagter Henrik Meister

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tottenham henter Liverpool-profil

De lurer på Vejle-profil

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne