I flere år var der færre og færre danskere, der tændte for tv, når der blev vist Superliga-fodbold. Men i den netop overståede sæson vendte den tendens. Superligaens seertal steg igen.
Det viser tal fra Discovery, som tipsbladet.dk har fået indsigt i.
Det gennemsnitlige antal seere til en Superliga-kamp var i den forgangne sæson 72.000, mens det i sæsonen før var 64.000. Der er dog stadig lang vej tilbage til de glade dage i 2013/14, da i gennemsnit 112.000 danskere så med.

Over halvdelen af de mest sete kampe blev spillet i mesterskabsspillet, så kan stigningen forklares med, at Superliga-strukturen er begyndt at virke? Både og, mener Discovery.
– Stigningen er et tegn på to ting: Strukturen er et trin i den rigtige retning. Den anden ting er, at især i år, hvor der har været spænding i både op- og nedrykningsspil, har det gjort, at der var flere interessante kampe. Overordnet har det været fint, siger Anders Antonsen, der er nordisk sportsdirektør i Discovery, til tipsbladet.dk.
Derudover har det måske øget seertallene, at Brøndby IF, som er den klub, der har trukket flest seere, kæmpede med om mesterskabet til det allersidste.
– Jeg tror faktisk, det har været med til at løfte tv-seningen samlet set, at Brøndby har været med i toppen. Sidste år var det jo enormt kedeligt, hvor FCK havde sikret sig mesterskabet, nærmest inden slutspillet gik i gang, siger Anders Antonsen.
Netop sæsonen 2016/17 tjener som eksempel på, at strukturen ikke i sig selv garanterer flere seere. Dengang manglede ligaen spænding i toppen især, og det er en væsentlig del af forklaringen på, at det var det dårligste år, hvad angår seertal i fem år, mener Antonsen.
At der ikke kommer mange seere, når der ikke er spænding, så man også i denne sæson. 13 af de 20 opgør med færrest tv-seere var en del af grundspillet i foråret eller gruppespillet, hvor placeringerne stort set var afgjort på forhånd.
– Det afhænger måske også af strukturen, men jeg synes mest af alt, at det afspejler, at der er nogle hold i Superligaen, som kun er interessante (for seerne, red.), hvis der er noget på spil, men som ikke er interessante i sig selv, siger han.
Det lyder til, at du antyder, at der ville løfte seertallene, hvis der var færre hold i ligaen?
– Ja, det har vi også sagt før. Vi har en god dialog med Divisionsforeningen og med klubberne om det.
Var der ikke også kampe i den gamle struktur med få seere, når holdene i midten eksempelvis ikke havde noget at spille for?
– Jeg har det ikke lige i hovedet, men jo, formentlig. Men man kan stadig se på, at det samlede seertal var noget højere, og der er selvfølgelig også andre faktorer, der spiller ind. Men det er fair at sige, at Superligaen som samlet produkt ikke har fastholdt sin styrke over de seneste fem år, siger Anders Antonsen, der kan se frem til, at hans arbejdsplads skal genforhandle tv-aftalen inden for de næste par år – den nuværende aftale udløber efter 2020/21-sæsonen.
Der er desuden stor forskel på, hvor mange seere de forskellige kanaler tiltrækker. 3+, som viser rundens førstevalg, typisk søndag klokken 18, har eksempelvis 158.000 seere i snit, mens TV3 Max må nøjes med 31.000. Discoverys primære Superliga-kanal, Canal 9, befinder sig midt mellem med 80.000 seere i gennemsnit.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Barcelona vandt 7-2
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Interessant afsløring
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Presset træner vil rotere mod FCM
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
INTERVIEW
