Før mødet med ærkerivalerne: Det var træls, det skulle ende på den måde

AC Horsens og Vejle Boldklub mødes på søndag i Horsens. Her skal hjemmeholdet forsøge at vinde over Vejle for første gang nogensinde, og i centrum kan en tidligere Vejle- og nuværende Horsens-spiller komme.



De ligger sidst i Superligaen med bare tre point efter ni kampe, og AC Horsens har brug for et skud selvtillid og ikke mindst tre point, når ærkerivalerne fra Vejle Boldklub kommer på besøg.

Og i centrum søndag kan angriber Kjartan Finnbogason komme. I dansk fodbold startede han i Horsens, rykkede til udlandet, vendte tilbage til Vejle, og nu er han skiftet tilbage til AC Horsens.

Den rutinerede islænding kan søndag gøre ondt på sin tidligere klub, men han føler ikke, skiftet mellem de to rivalklubber har lagt ham for had blandt fansene, selvom afskeden i Vejle ikke var specielt køn.

– Nej, sådan er det ikke. Jeg kan godt forstå, hvis folk tror, at det er sådan, men jeg har ikke et ondt ord at sige om Vejle, de mennesker der arbejder der, og selvfølgelig de spillere jeg spillede sammen med. Det var bare sådan, det var.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – AaB

– Det var jo træls, at det skulle ende på den måde, som det gjorde, men jeg kunne ikke gøre noget andet, og jeg er glad for, at vi fandt en løsning, som gjorde, at jeg kunne blive boende det samme sted, og mine børn kunne fortsætte i den samme skole og børnehave. Det var mest det, det handlede om for mig på det tidspunkt, siger Kjartan Finnbogason i fredagens udgave af Tipsbladet.

Angriberen føler heller ikek, at han er blevet lagt for had blandt tilhængerne trods sine skifter frem og tilbage mellem de to østjyske ærkerivaler.

– Jeg kan godt forstå, hvis folk synes, det er underligt, og jeg respekterer selvfølgelig også deres følelser, men set fra min side er jeg hverken født eller opvokset i Horsens eller Vejle, så for mig er det et arbejde, siger han til Tipsbladet.

Du kan læse meget mere til Kjartan Finnbogason og det kommende møde med ærkerivalerne i fredagens udgave af Tipsbladet. Her er der naturligvis et stort fokus på Diego Armando Maradona, der døde onsdag, blot 60 år gammel. Og så er der reportage fra en aften i Parken, hvor det blev tydeligt, at Jess Thorup kæmper for at komme ud af Ståle Solbakkens lange skygge. 

Læs også:AGF-talent drømmer om anden rolle: Der føler jeg mig bedst

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag – du kan også få Tipsbladet leveret direkte til postkassen. Læs meget mere her.

right

Læs også:Bekræfter: FC Midtjylland og Liverpool mødes i Tyskland
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får Finnbogason hævn over Vejle?




Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Midtjylland kan score gode penge

FC København – Brøndby IF

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Andreas Christensen i chokskifte?

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Sønderjyske – FC Midtjylland

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Brøndby-spiller afviser

Kæmpe nedtur for AaB

Superliga-legende stråler som 41-årig

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

I svime over German Onugkha

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Randers FC – OB

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Her er Kamil Wilczek i dag

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Agger og Kahlenberg var specielt

Viborg FF – Vejle Boldklub

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Kongesæson – de køber Pep Biel

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

– Korthuset er væltet

FC København og Brøndby IF brager sammen

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas