De ligger sidst i Superligaen med bare tre point efter ni kampe, og AC Horsens har brug for et skud selvtillid og ikke mindst tre point, når ærkerivalerne fra Vejle Boldklub kommer på besøg.
Og i centrum søndag kan angriber Kjartan Finnbogason komme. I dansk fodbold startede han i Horsens, rykkede til udlandet, vendte tilbage til Vejle, og nu er han skiftet tilbage til AC Horsens.
Den rutinerede islænding kan søndag gøre ondt på sin tidligere klub, men han føler ikke, skiftet mellem de to rivalklubber har lagt ham for had blandt fansene, selvom afskeden i Vejle ikke var specielt køn.
– Nej, sådan er det ikke. Jeg kan godt forstå, hvis folk tror, at det er sådan, men jeg har ikke et ondt ord at sige om Vejle, de mennesker der arbejder der, og selvfølgelig de spillere jeg spillede sammen med. Det var bare sådan, det var.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – AaB
– Det var jo træls, at det skulle ende på den måde, som det gjorde, men jeg kunne ikke gøre noget andet, og jeg er glad for, at vi fandt en løsning, som gjorde, at jeg kunne blive boende det samme sted, og mine børn kunne fortsætte i den samme skole og børnehave. Det var mest det, det handlede om for mig på det tidspunkt, siger Kjartan Finnbogason i fredagens udgave af Tipsbladet.
Angriberen føler heller ikek, at han er blevet lagt for had blandt tilhængerne trods sine skifter frem og tilbage mellem de to østjyske ærkerivaler.
– Jeg kan godt forstå, hvis folk synes, det er underligt, og jeg respekterer selvfølgelig også deres følelser, men set fra min side er jeg hverken født eller opvokset i Horsens eller Vejle, så for mig er det et arbejde, siger han til Tipsbladet.
Du kan læse meget mere til Kjartan Finnbogason og det kommende møde med ærkerivalerne i fredagens udgave af Tipsbladet. Her er der naturligvis et stort fokus på Diego Armando Maradona, der døde onsdag, blot 60 år gammel. Og så er der reportage fra en aften i Parken, hvor det blev tydeligt, at Jess Thorup kæmper for at komme ud af Ståle Solbakkens lange skygge.
Læs også:AGF-talent drømmer om anden rolle: Der føler jeg mig bedst
Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag – du kan også få Tipsbladet leveret direkte til postkassen. Læs meget mere her.

Læs også:Bekræfter: FC Midtjylland og Liverpool mødes i Tyskland
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får Finnbogason hævn over Vejle?
LIVE
VM-LIVE: Lynmål
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Portugal – DR Congo
EKSKLUSIVT
