Forklarer fravalg: Ikke i sin allerbedste periode

Jesper Sørensen har dog stadig planer om at bruge Ohi Omoijuanfo.



Det har ikke været en flyvende Ohi Omoijuanfo i denne sæson, hvor det hidtil kun er blevet til fire Superliga-scoringer. På det seneste er han trods sin rolle som viceanfører blevet fravalgt i startopstillingen.

Først var det mod FC København, og søndag er det igen sket mod Lyngby. Det er et valg, som Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen forklarer i et interview med Viaplay.

– I fodbold går tingene hurtigt, og øjebliksbilleder er dem, vi hæfter os ved som regel. Det er rigtigt, at han ikke har været foretrukket i de sidste par kampe. Det er klart også, når jeg har valgt Ohi som en del af anførergruppen og som viceanfører, så er det også pga alle de ting, som han står for, som jeg synes er gode for både gruppen og også individuelt som spiller, siger han og fortsætter:

– Så er der bare nogle situationer, hvor man kan sige, at der er nogle andre ting, som er kommet i spil, og der er andre spillere, der byder sig til. Og Ohi vil nok heller ikke sige, at han har været inde i sin allerbedste periode på det sidste. Men det kommer han til at være igen – og han kommer også til at starte inde for Brøndby igen. Sådan er det jo. Men det er rigtigt, at han ikke har været foretrukket i de sidste par kampe, lyder det fra Sørensen.

Derudover kommer han ind på, at det ikke har været let at give Omoijuanfo beskeden om, at han igen var fravalgt, men at han har forsøgt at give den bedste forklaring på det – men her minder Jesper Sørensen om, at den norske angriber har gennemlevet en del i sin karriere.

– Han ved jo godt, hvordan tingene er, og trænerne kigger på den bedste mulighed. Og så ved jeg godt, at I går meget op i det med at starte inde, men vi ser også på et fuldt forløb i en fodboldkamp, og det behøver ikke være sådan, at man kun har facit fra start af. Der skal også være noget senere hen i kampen. Man har en idé om, hvordan tingene kan udspille sig, og der spiller folk spiller en rolle uagtet om de starter inde eller ej, fortæller Brøndby-træneren.

Hos Brøndby er der desuden stor interesse for en af Ohi Omoijuanfos holdkammerater. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Født i Danmark og på vej til VM

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

FC Midtjylland henter ny back

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stort medie hylder AGF-profil

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Magiske Messi slår til igen

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej