Det kører slet ikke for de forsvarende danske mestre. Syv nederlag i træk er det blevet til for Brøndby IF, og de er raslet hele vejen ned på en sjetteplads i Superligaen.
En årsag til de store problemer er manglende mål, og siden salget af topscorer Mikael Uhre i januar har klubben blot scoret syv gange på 11 kampe. Men fodbolddirektør Carsten V. Jensen mener ikke, at man kan pege på januarsalget af Mikael Uhre som årsagen til Brøndbys manglende mål.
– Nej, det kan de jo så ikke, for han har ikke scoret et eneste siden (hos Philadelphia Union, red.), lød det fra Brøndby-bossen til Discovery inden søndagens kamp.
Den udtalelse giver Discovery-eksperten Mikkel Bischoff imidlertid ikke meget for. Derimod kalder han Brøndby-bossens kommentar for “mystisk”.
– Det er fuldstændig irrelevant, hvad Mikael Uhre har lavet, efter at han har forladt Brøndby. Det, vi skal forholde os til, er, hvad Uhre havde gjort, hvis han var her, og der havde han højst sandsynligt scoret nogle mål.
– At Carsten V. Jensen nævner det to gange, det virker fuldstændig mystisk. Det virker som noget, han på en eller anden måde havde forberedt, at han ville svare på det her spørgsmål, men det gør det ikke mindre mystisk, siger Bischoff til Discovery+.
Den tidligere Brøndby IF-spiller mener endvidere, at “CV” har efterladt cheftræner Niels Frederiksen i en meget vanskelig position.
– I forhold til strategien har han gjort det godt med at få styr på økonomien, men på mange måder har han gjort det meget, meget vanskeligt for Niels Frederiksen. En gang, hvor Hany Mukhtar, Dominik Kaiser og Kamil Wilczek røg, hvorefter Niels Frederiksen fik mirakuløst genopbygget det hele og fik et mesterskab ud af det. Han [CV] kan ikke tro, at Niels Frederiksen kan lave mirakler hver gang, og det, Frederiksen er efterladt med lige nu, er der ikke meget kvalitet i, siger Bischoff.
Se hele klippet, hvor Mikkel Bischoff og Thomas Gravesen vender Brøndby IFs aktuelle situation, i videoafspilleren øverst i artiklen.

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Dansker færdig i Galatasaray

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Påpeger Conrad Harders problem

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Trist Mikael Uhre-besked

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Bayern raser mod Donnarumma

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Kreativ transfer-løsning?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Barcelona-stjerner i chok

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Forstår intet af stor dansk transfer

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

– Jeg er stærkere end nogensinde

Megatransfer på vej?

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Norge snupper sejren i nordisk derby

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste