De har vundet fem kampe i denne sæson, men de har også tabt seks. Nordjyderne AaB har haft svært ved at finde stabilitet i resultaterne, og det er også en af årsagerne til, at klubben blot ligger ni i dansk fodbolds bedste række før 13. runde.
Det arbejder de naturligvis hårdt på at ændre i Aalborg, hvor træner Jacob Friis ikke kan løbe fra resultaterne, men omvendt også peger på, at der er ting, der dagligt bliver flyttet på.
Ting, som han mener, kommer AaB til gavn på den lange bane.
– Jeg synes, at der er flere nuancer mellem det sort-hvide. Jeg vedkender, at det resultatmæssigt og spillemæssigt i perioder ikke har været, som vi gerne vil, men i andre kampe har vi også haft et udtryk, som vi ønsker, og som vi arbejder målrettet på hver eneste dag på Hornevej. Det handler om at få det udtryk oftere, siger Jacob Friis til tipsbladet.dk og forklarer:
– Som fagpersoner kan vi se, at det går den rigtige vej på de underliggende parametre og tendenser. Og overall. Så vi skal ikke lade os slå ud, selv om der er udslag på linjen. Det handler om, hvor meget vi skaber i forhold til, hvor meget modstanderne skaber. Der er kun spillet 12 kampe i den her sæson, så det ser ikke godt ud, når man taber 0-3 til AGF og Randers.
AaB har været ramt af skader, der blandt andet betyder, at Tom van Weert og Oliver Abildgaard – to potentielt meget vigtige spillere – ikke har været meget i aktion, mens også anfører Lucas Andersen var ukampdygtig i en periode. Samtidig har man hentet nogle lidt nye typer ind, fordi træneren søger at optimere sit hold og ikke mindst holdets stil.
Jacob Friis arbejder især på at få et større løbepensum ind i holdet, men han også gerne vil have det, han kalder “dynamik og ramasjang”.
– Det er både med og uden bold. Vi ser det sådan, at det fysiske arbejde skal øges fra vores vedkommende. Det går den rigtige vej. Vi er ikke helt tilfredse, men det peger i den rigtige retning.
Så skal du vel have nogle flere løbestærke spillere ind på holdet?
– Det er en længere og større snak. Vi skal ikke kun have løbere, det skal også være på et teknisk højt niveau. Vi skal også se efter relationer, fordi vi skal sætte det bedste hold sammen. Det kan eksempelvis være, når vi snakker om en siderumsspiller. Eller når vi snakker om, at spillerne skal have “de og de” positioner offensivt, fordi det gør det svært for modstanderen.
– Det handler om at se det i kampene. Der skal være en teknisk og fysisk kapacitet. Vi vil have taktisk kloge spillere, der er gode i holdrelationer. Og det er også noget, vi bruger meget tid på. Vi så det i Hobro, men det er jo ikke hver weekend, vi har set det. Det var en fint gennemført kamp i Hobro fra start til slut. Vi skabte chancer og var målrettet, uanset hvad modstanderne gjorde. For trænerteamet handler det om at få det til at fungere over det lange seje træk.
– Der er ikke noget quickfix, og det er som sådan ikke en stilændring for AaB. Vi vil stadig gerne spille flot offensiv fodbold, og det kan man også gøre ved at erobre højt i banen.
Den menige mand på Aalborg Stadion vil måske endda mene, at en kamp med omstillinger er mere spændende og underholdene, end hvis der skal bygges op fra “Fase 1” i alle 90 minutter. Sådan nogle lag vil vi ligge på. Det kalder vi dynamisk.
Er det også en af årsagerne til, at I er gået over til en 4-3-3?
– Det er i hvert fald et bevidst valg. Det handler om, at når vi spiller, vil vi dominere bestemte steder på banen. Det er noget nummerisk. Det handler om at have de rigtige typer, der kan være med til at presse i fasen uden bold. Vi skal være stærkere i presdelen uden bold, og så skal vi være mere varieret. Det hedder ikke længere 4-4-2 – det hedder noget andet, fordi vi har en tro på, det kan give os nogle flere strenge at spille på i forhold til erobringsspillet og omstillingsspillet.
– AaB blev på en måde offer for egen succes i 2014. Os, der var i klubben, får jo stadig gåsehud. Men modstanderne arbejder også i dagligdagen, og de vil gerne gøre livet svært for AaB. Det handler om, hvilke typer, de bruger, og på hvilke positioner. Så der har været en stor udstrækning af succes med at få lukket ned. Der arbejder vi lidt med at ændre udgangspunkter i positionsspillet.
– Vi skal ikke kun true i mellemrummet eller i dybden eller på siderne, og det skal være med til at gøre, at vi skaber flere chancer, og vi skal være sværere at spille imod.
Vi har valgt en lidt ny udgave af AaB, der skal gøre det lidt anderledes.
Og hvordan ser det ud optimalt set?
– Forklaret meget kort: Vi skal være mere dynamiske, og i det er der nogle undernuancer, når man bryder og taber bolden. Der arbejder vi meget med et mindset på førsteholdet, som gerne skal give os det udtryk, vi træner efter at have hver eneste dag. Det er noget, vi stræber mod. Og det erkender vi blankt, det er ikke kommet til udtryk hver eneste weekend.
Jacob Friis og AaB får en ny mulighed fredag aften for at vise, at der er god udvikling i tingene, når AaB får besøg af OB i Superligaen.
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
– Det har man nok aldrig set før
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her er alle VM-puljerne
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Her er Danmarks VM-gruppe
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
Her er alle VM-grupperne
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
NYHEDER
