Superliga-boss afviser spekulation efter bødestraf

Direktør for Divisionsforeningen, Claus Thomsen, ved ikke, om kravet om Person-ID vil gælde til Brøndbys udekampe, når forårssæsonen starter op.



Der sker ting og sager udenfor banen i Brøndby i øjeblikket.

Torsdag i sidste uge oplyste Divisionsforeningen, at fans, der fremover vil købe billet på udebane som Brøndby-tilhænger, skal fremvise gyldigt ID samt opgive navn, inden de visiteres og får adgang til udebaneafsnittet. Ansvaret ligger hos Brøndby og det for at sikre, at alle udefans kan identificeres ved kampe.

Det blev et krav efter længere tids store uroligheder i forbindelse med Brøndby-kampe, og kravet gælder, så længe der er behov for det. En sikkerhedsobservatør fra Divisionsforeningen skal være tilstede ved Brøndbys udekampe, hvilket gælder frem mod vinterpausen.

Dette krav er dog skudt til hjørne efter dagens afgørelse fra Fodboldens Disciplinærinstans, som fratager Brøndby udefans for resten af 2022, men som udgangspunkt er intet ændret. Det fortæller Claus Thomsen, der er direktør for Divisionsforeningen, til Tipsbladet.

– Der er ikke noget, der er forandret. Umiddelbart blev der sagt, at det var indtil man vurderede det anderledes, og så kommer det jo an på, hvordan vurderer man det til foråret, siger han og fortsætter: 

– Kravet opretholdes så længe det vurderes hensigtmæssigt. Om det er hensigtsmæssigt til foråret, vil bare være spekulation at sige noget om nu. Men i første omgang meldte vi ud, at det var i efteråret.

Brøndby mangler tre udekampe i Superligaen i efteråret, ligesom en enkelt pokalkamp ude mod Aarhus Fremad også er på programmet. Umiddelbart skal Brøndbys modstandere bruge ekstra ressourcer for at sikre sig, at Brøndbys udefans ikke får adgang til stadion. 

Derudover går klubberne også glip af store indtægter, når en klub med så stor en fanbase som Brøndby kommer på besøg. For eksempel estimerer Randers’ sportschef Søren Pedersen til Tipsbladet, at Randers går glip af omkring 200.000 kroner til søndagens kamp, fordi Brøndbys fans ikke er velkomne. 

Claus Thomsen fortæller til Tipsbladet, at han ikke har et overblik over, hvor mange ressourcer, som klubberne skal bruge, ligesom at han heller ikke tænker på de Brøndby-fans, som kunne finde på at købe pladser til de neutrale afsnit på stadion. 

– Det vil jeg ikke spekulere i. Vores holdning er helt generelt, at klubberne definerer, hvem der må komme ind på det pågældende afsnit. 

– Det, man har fået bortdømt her, er, at man ikke må have et dedikeret udebaneafsnit. Klubberne bestemmer jo som arrangør, hvem det er, der kan komme til deres arrangementer, og det skal man selvfølgelig respektere, lyder de afsluttende ord fra Claus Thomsen. 

Brøndby kan ikke anke tilskuerdommen fra Fodboldens Disciplinærinstans. Til gengæld kan klubben anke bøden på 400.000 kroner, som også fulgte med. 

Her kan du læse Tipsbladets chefredaktørs dom over kendelsen, som han kalder for et sørgerligt lavpunkt i dansk fodbold. 







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

El Clásico kan afgøre det hele

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

10. gang i træk

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Færdig i Real Madrid

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK