Der sker ting og sager udenfor banen i Brøndby i øjeblikket.
Torsdag i sidste uge oplyste Divisionsforeningen, at fans, der fremover vil købe billet på udebane som Brøndby-tilhænger, skal fremvise gyldigt ID samt opgive navn, inden de visiteres og får adgang til udebaneafsnittet. Ansvaret ligger hos Brøndby og det for at sikre, at alle udefans kan identificeres ved kampe.
Det blev et krav efter længere tids store uroligheder i forbindelse med Brøndby-kampe, og kravet gælder, så længe der er behov for det. En sikkerhedsobservatør fra Divisionsforeningen skal være tilstede ved Brøndbys udekampe, hvilket gælder frem mod vinterpausen.
Dette krav er dog skudt til hjørne efter dagens afgørelse fra Fodboldens Disciplinærinstans, som fratager Brøndby udefans for resten af 2022, men som udgangspunkt er intet ændret. Det fortæller Claus Thomsen, der er direktør for Divisionsforeningen, til Tipsbladet.
– Der er ikke noget, der er forandret. Umiddelbart blev der sagt, at det var indtil man vurderede det anderledes, og så kommer det jo an på, hvordan vurderer man det til foråret, siger han og fortsætter:
– Kravet opretholdes så længe det vurderes hensigtmæssigt. Om det er hensigtsmæssigt til foråret, vil bare være spekulation at sige noget om nu. Men i første omgang meldte vi ud, at det var i efteråret.
Brøndby mangler tre udekampe i Superligaen i efteråret, ligesom en enkelt pokalkamp ude mod Aarhus Fremad også er på programmet. Umiddelbart skal Brøndbys modstandere bruge ekstra ressourcer for at sikre sig, at Brøndbys udefans ikke får adgang til stadion.
Derudover går klubberne også glip af store indtægter, når en klub med så stor en fanbase som Brøndby kommer på besøg. For eksempel estimerer Randers’ sportschef Søren Pedersen til Tipsbladet, at Randers går glip af omkring 200.000 kroner til søndagens kamp, fordi Brøndbys fans ikke er velkomne.
Claus Thomsen fortæller til Tipsbladet, at han ikke har et overblik over, hvor mange ressourcer, som klubberne skal bruge, ligesom at han heller ikke tænker på de Brøndby-fans, som kunne finde på at købe pladser til de neutrale afsnit på stadion.
– Det vil jeg ikke spekulere i. Vores holdning er helt generelt, at klubberne definerer, hvem der må komme ind på det pågældende afsnit.
– Det, man har fået bortdømt her, er, at man ikke må have et dedikeret udebaneafsnit. Klubberne bestemmer jo som arrangør, hvem det er, der kan komme til deres arrangementer, og det skal man selvfølgelig respektere, lyder de afsluttende ord fra Claus Thomsen.
Brøndby kan ikke anke tilskuerdommen fra Fodboldens Disciplinærinstans. Til gengæld kan klubben anke bøden på 400.000 kroner, som også fulgte med.
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Han peger på Simon Kjær
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
– Du har udstråling som tagpap
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Henter dansker – får god pakke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
