Der sker ting og sager udenfor banen i Brøndby i øjeblikket.
Torsdag i sidste uge oplyste Divisionsforeningen, at fans, der fremover vil købe billet på udebane som Brøndby-tilhænger, skal fremvise gyldigt ID samt opgive navn, inden de visiteres og får adgang til udebaneafsnittet. Ansvaret ligger hos Brøndby og det for at sikre, at alle udefans kan identificeres ved kampe.
Det blev et krav efter længere tids store uroligheder i forbindelse med Brøndby-kampe, og kravet gælder, så længe der er behov for det. En sikkerhedsobservatør fra Divisionsforeningen skal være tilstede ved Brøndbys udekampe, hvilket gælder frem mod vinterpausen.
Dette krav er dog skudt til hjørne efter dagens afgørelse fra Fodboldens Disciplinærinstans, som fratager Brøndby udefans for resten af 2022, men som udgangspunkt er intet ændret. Det fortæller Claus Thomsen, der er direktør for Divisionsforeningen, til Tipsbladet.
– Der er ikke noget, der er forandret. Umiddelbart blev der sagt, at det var indtil man vurderede det anderledes, og så kommer det jo an på, hvordan vurderer man det til foråret, siger han og fortsætter:
– Kravet opretholdes så længe det vurderes hensigtmæssigt. Om det er hensigtsmæssigt til foråret, vil bare være spekulation at sige noget om nu. Men i første omgang meldte vi ud, at det var i efteråret.
Brøndby mangler tre udekampe i Superligaen i efteråret, ligesom en enkelt pokalkamp ude mod Aarhus Fremad også er på programmet. Umiddelbart skal Brøndbys modstandere bruge ekstra ressourcer for at sikre sig, at Brøndbys udefans ikke får adgang til stadion.
Derudover går klubberne også glip af store indtægter, når en klub med så stor en fanbase som Brøndby kommer på besøg. For eksempel estimerer Randers’ sportschef Søren Pedersen til Tipsbladet, at Randers går glip af omkring 200.000 kroner til søndagens kamp, fordi Brøndbys fans ikke er velkomne.
Claus Thomsen fortæller til Tipsbladet, at han ikke har et overblik over, hvor mange ressourcer, som klubberne skal bruge, ligesom at han heller ikke tænker på de Brøndby-fans, som kunne finde på at købe pladser til de neutrale afsnit på stadion.
– Det vil jeg ikke spekulere i. Vores holdning er helt generelt, at klubberne definerer, hvem der må komme ind på det pågældende afsnit.
– Det, man har fået bortdømt her, er, at man ikke må have et dedikeret udebaneafsnit. Klubberne bestemmer jo som arrangør, hvem det er, der kan komme til deres arrangementer, og det skal man selvfølgelig respektere, lyder de afsluttende ord fra Claus Thomsen.
Brøndby kan ikke anke tilskuerdommen fra Fodboldens Disciplinærinstans. Til gengæld kan klubben anke bøden på 400.000 kroner, som også fulgte med.
LIVE
TransferLIVE: Nu er han præsenteret i Brøndby!
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
MEDIE
Afviser kæmpebud
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT
