Superliga-boss afviser spekulation efter bødestraf

Direktør for Divisionsforeningen, Claus Thomsen, ved ikke, om kravet om Person-ID vil gælde til Brøndbys udekampe, når forårssæsonen starter op.



Der sker ting og sager udenfor banen i Brøndby i øjeblikket.

Torsdag i sidste uge oplyste Divisionsforeningen, at fans, der fremover vil købe billet på udebane som Brøndby-tilhænger, skal fremvise gyldigt ID samt opgive navn, inden de visiteres og får adgang til udebaneafsnittet. Ansvaret ligger hos Brøndby og det for at sikre, at alle udefans kan identificeres ved kampe.

Det blev et krav efter længere tids store uroligheder i forbindelse med Brøndby-kampe, og kravet gælder, så længe der er behov for det. En sikkerhedsobservatør fra Divisionsforeningen skal være tilstede ved Brøndbys udekampe, hvilket gælder frem mod vinterpausen.

Dette krav er dog skudt til hjørne efter dagens afgørelse fra Fodboldens Disciplinærinstans, som fratager Brøndby udefans for resten af 2022, men som udgangspunkt er intet ændret. Det fortæller Claus Thomsen, der er direktør for Divisionsforeningen, til Tipsbladet.

– Der er ikke noget, der er forandret. Umiddelbart blev der sagt, at det var indtil man vurderede det anderledes, og så kommer det jo an på, hvordan vurderer man det til foråret, siger han og fortsætter: 

– Kravet opretholdes så længe det vurderes hensigtmæssigt. Om det er hensigtsmæssigt til foråret, vil bare være spekulation at sige noget om nu. Men i første omgang meldte vi ud, at det var i efteråret.

Brøndby mangler tre udekampe i Superligaen i efteråret, ligesom en enkelt pokalkamp ude mod Aarhus Fremad også er på programmet. Umiddelbart skal Brøndbys modstandere bruge ekstra ressourcer for at sikre sig, at Brøndbys udefans ikke får adgang til stadion. 

Derudover går klubberne også glip af store indtægter, når en klub med så stor en fanbase som Brøndby kommer på besøg. For eksempel estimerer Randers’ sportschef Søren Pedersen til Tipsbladet, at Randers går glip af omkring 200.000 kroner til søndagens kamp, fordi Brøndbys fans ikke er velkomne. 

Claus Thomsen fortæller til Tipsbladet, at han ikke har et overblik over, hvor mange ressourcer, som klubberne skal bruge, ligesom at han heller ikke tænker på de Brøndby-fans, som kunne finde på at købe pladser til de neutrale afsnit på stadion. 

– Det vil jeg ikke spekulere i. Vores holdning er helt generelt, at klubberne definerer, hvem der må komme ind på det pågældende afsnit. 

– Det, man har fået bortdømt her, er, at man ikke må have et dedikeret udebaneafsnit. Klubberne bestemmer jo som arrangør, hvem det er, der kan komme til deres arrangementer, og det skal man selvfølgelig respektere, lyder de afsluttende ord fra Claus Thomsen. 

Brøndby kan ikke anke tilskuerdommen fra Fodboldens Disciplinærinstans. Til gengæld kan klubben anke bøden på 400.000 kroner, som også fulgte med. 

Her kan du læse Tipsbladets chefredaktørs dom over kendelsen, som han kalder for et sørgerligt lavpunkt i dansk fodbold. 





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending