FC København-spillerne må have en blandet følelse i maven før onsdagens Champions League-brag ude mod Manchester City.
På den ende side må de glæde sig helt vildt til et opgør mod verdens måske allerbedste fodboldhold, og på den anden side må de også frygte, at de får en røvfuld, som de aldrig har fået før.
For tabe det gør FC København – Niels-Christian Frederiksen, der skal kommentere kampen for TV3 Sport, kan ikke forestille sig andet.
– Jeg sidder klart med en følelse af, at FCK er chanceløse, og det har såmænd intet med FC Københavns kvaliteter at gøre. Det handler udelukkende om Manchester City, der har vundet otte kampe i træk i Premier League – senest voldbankede de Manchester United, siger Niels-Christian Frederiksen til Tipsbladet og fortsætter:
– Det er én af verdens rigeste klubber, som FC København skal møde på udebane i Champions League – det er en meget voldsom modstander. De har været gode i mange år, og nu er det, som om at de lige har fået et niveau mere med Haaland som angriber. Derfor forekommer FCK mig at være fuldstændig chanceløse, og det er virkelig ikke nogen kritik af dem.
Det er Jacob Neestrups blot anden kamp som FCK-træner, og her står han altså over for Pep Guardiola, der som træner har vundet to Champions League-trofæer, fire engelske mesterskaber, tre spanske mesterskaber og tre tyske mesterskaber. To gange er han blevet kåret som verdens bedste træner.
– Jeg kan ikke forestille mig andet end, at Jacob Neestrup er nervøs. Andet ville være mærkeligt. Det er jo mennesker, vi har med at gøre, og så kan man tale nok så meget om den positive arrogance, FCK gerne vil udstråle, men de ved jo godt, at de møder det måske bedste hold i verden. Et naturligt succeskriterie for Neestup og co. vil være ikke at få for mange bank. Det er Superligaen, der tæller for FCK lige nu, så kan de komme fra Etihad med et tåleligt nederlag, vil det sagtens kunne gå an, siger Frederiksen og fortsætter:
– Det er svært at lægge en taktik for FCK. Det handler selvfølgelig åbenlyst om ikke at dumme sig unødvendigt og ikke være for naive og forære mål væk. Men uanset om de vil eller ej, bliver FC København klemt langt tilbage på banen – det bliver som powerplay i ishockey. Neestrup kan have alverdens gode intentioner, men det er det, der kommer til at ske.
– Langt hen ad vejen handler det for FC København også om ikke at tabe humøret, for gør de det, kan det for alvor blive grimt. Så selv om FCK kommer bagud, skal spillerne være i stand til at hanke op i dem selv og holde sig til den plan, der er lagt på forhånd. Og så skal FCK selvfølgelig håbe på at få nogle dødbolde, hvor de måske kan blive farlige. På spillet alene er der ikke noget at gøre.
Selv om ingen forventer, at FC København kan stille noget op imod Manchester City, er der alligevel ikke tale om en såkaldt "gratis omgang", fastslår TV-kommentatoren. Man kan stadig tillade sig at stille krav til FCK, selv om det er nogle andre krav end de sædvanlige.
– Man vil aldrig kunne kritisere FC København for et nederlag til Manchester City, men det er klart, at hvis det for FCK bliver en helt vild naiv omgang, hvor man nærmest forærer målene væk, så vil det være kritisabelt. Her tænker jeg på, hvis holder går helt op i limningen og taber 7-0 eller 8-0. Hvis det sker, er vi også nødt til at kigge på, om FCK overhovedet er gode nok til at være med i Champions League, eller om Florentino Perez har ret, når han siger, at Super League vil være den bedste løsning, lyder det fra Niels-Christian Frederiksen.
Forud for opgøret er der naturligvis ét navn, der er på alles læber – Erling Haaland. Det norske fænomen har scoret 17 mål i 11 kampe i denne sæson og et hattrick i hver af de seneste tre hjemmekampe.
FCK skal møde en spiller, de aldrig har været i nærheden af tidligere.
– Jeg skal straks smide mig fladt på gulvet, når snakken falder på Erling Haaland. Jeg var én af dem, der før sæsonen sagde, at han nok lige skulle bruge noget tid på at vænne sig til Premier League, og at jeg ikke var sikker på, han ville score over 20 mål i sin første sæson. Den kommer jeg nok til at æde igen, siger Niels-Christian Frederiksen og griner:
– Han har blæst os alle fuldstændig bagover. Det er helt vanvittigt, hvad han har præsteret. Hans sult efter at score på alt, hvad der bevæger sig, er uovertruffen. Man skal bare lige tabe ham i et halvt sekund, og så ligger bolden i nettet. Han bliver en kæmpe mundfuld for FC København.
Der er kickoff mellem Manchester City og FC København onsdag klokken 21.00. Niels-Christian Frederiksen skal kommentere opgøret sammen med Jan Mølby.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Liverpool viser hvorfor de er mestre

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Vil købe Oliver Christensen

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vanvidsskifte under opsejling?

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen