Danmark skal til EM i Tyskland næste år. Efter en lunken kvalifikation spillemæssigt leverede de danske spillere en helstøbt og fremragende præstation, da Slovenien blev slået 2-1 i gruppefinalen.
Faktisk afspejler den smalle sejr ikke, hvor stor forskel der var i spillet. I alle spillets facetter overmatchede Danmark gæsterne fra start til slut.
Holdet kan rejse til Nordirland til den sidste gruppekamp som gruppevinder, mens Slovenien og Kasakhstan i sidste runde skal kæmpe om den anden EM-billet.
Ud over den sædvanlige afspilning af "Freed From Desire" og sing-a-long til "Re-Sepp-ten" blev der tændt op under Parken med et fyrværkerishow fra stadionets tag. Måske et lille forsøg på at skabe den magiske aften, som både spillere og Kasper Hjulmand havde snakket om i dagene op til.
Og fra start lignede det 11 spillere, som var stærkt opsatte på at revanchere den rærlige indsats i San Marino senest. Der blev investeret i hvert eneste pres, løb og afleveringer brød kæder, og Slovenien blev trykket ned.
Alt i alt det bedst spillende landshold siden VM-kvalifikationen for mere end et år siden. Og belønningen kom midtvejs i halvlegen og kort efter et mål af Joakim Mæhle, som blev annulleret for offside.
Efter flere tilløb til chancer fandt en stærkt spillende Victor Kristiansen selvsamme Mæhle med et løb til bagstolpen, hvor han kunne glide føringen ind.
Parken blev antændt. Spillet var godt, og billetten til EM var rykket endnu tættere på. Men der skal bare en enkelt fejl eller genialitet af modstanderen til, for at det hele kan ændre sig.
Bare fire minutter senere begik Danmark et klodset frispark på kanten af feltet. Den sendte Erik Janza flot over muren og i kassen. Nu hørtes kun 600 slovenske fans i den ene ende.
Uden at have produceret en egentlig chance kom gæsterne til pause med 1-1.
Det danske hold havde dog fået den medvind spillemæssigt, som holdet har sukket efter. Slovenerne må til tider have følt, det var et Jürgen Klopp-trænet hold, som ramte dem med overfaldsfodbold.
Ikke en eneste duel blev forsømt, og mindre end ti minutter efter pausen, kom Danmark igen i front. Et mål skabt på mere hjerte end elegance. Bolden sprang lidt rundt i feltet, og til sidst landede den hos Thomas Delaney, som tæt under mål let kunne gøre det til 2-1.
Overskuddet på banen forplantede sig til lægterne, hvor olé-råbene allerede knap midtvejs i anden halvleg lød. Man sad med fornemmelsen af et dansk hold i total kontrol og på vej mod EM.
Det sidste kvarters tid trådte slovenerne lidt frem og forsøgte at lægge et pres, men det havde danskerne også helt styr på. Slovenien kom aldrig i nærheden af en udligning. Tværtimod var 3-1 tæt på et par gange.
De mere end 35.000 tilskuere fik en velfortjent afsked med kvalifikationen, hvor både fans og spillere må have tanket fornyet selvtillid til sommerens slutrunde.
/ritzau/
TOPNYHED
Tvivler på transferbonanza i Brøndby
Teaser han for Brøndby-transfer?
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
INTERVIEW
Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
AVIS
Stopper alle forhandlinger
NYHEDER
Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
MEDIE
På vej til storklub
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TOPNYHED
Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter
NYHEDER
Frank spår bedre tider for enden af skidt periode
NYHEDER
Milan tager arbejdssejr på Sardinien
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby