Efter tirsdagens 1-1-kamp mod Napoli har FC København stadig en matematisk mulighed for at gå videre i Champions League.
De danske mestre har dog ikke den allernemmeste kamp i sidste runde af ligaspillet, hvor der venter en udekamp mod FC Barcelona. Her er det samtidig ikke ideelt for Jacob Neestrups tropper, at den spanske kæmpeklub har tabt flere kampe indtil videre i Champions Leagues ligaspil, hvor de samtidig ikke har den bedste målscore. Sådan lyder det onsdag fra Luna Christofi i Viaplays optakt til kampen mellem Marseille og Liverpool, hvor Christofi blev spurgt, om Barcelona kommer til at gå benhårdt efter at forbedre deres målscore i de sidste to kampe.
– Ja, det er der slet ikke nogen tvivl om, og det er jo det, der allerede skal ske i aften (hvor Barcelona møder Slavia Prag, red.). Faktisk er det sådan, at Barcelona-medierne taler slet ikke om, hvorvidt de vinder i aften, de taler kun om hvor meget. Og det er fordi, at det jo er en virkelighed, at deres målscore slet ikke er så god, som man kunne have forventet.
– Den er kun på +3, og det er jo ikke ret meget. Det er jo uheldigt og ærgerligt for FC København, at de møder FC Barcelona i sådan en forfatning. De har smidt mange point i løbet af sæsonen, så de skal ud og jagte den her top 8, og formentlig også ud at jagte en god målscore i næste uge mod FCK.
For Brian Laudrup er der heller ingen som helst tvivl om, at Barcelona kommer flyvende ud af starthullerne mod både Slavia Prag og FC København.
– Som Luna sagde… de vil blive slagtet skånselsløst i de spanske medier, hvis de ikke kommer i den her top 8 eller i hvert fald vinder de sidste par kampe. Så der er ingen tvivl om, at de vil stille i absolut stærkeste formation. Der venter FCK lidt af en opgave, men vi har jo set mirakler før på en fodboldbane, så hvem ved, lyder det fra Brian Laudrup i Viaplay-studiet.
I aftenens udekamp mod Slavia Prag er Barcelona dog kommet sløjt fra start, da tjekkerne har bragt sig foran efter 10 minutter.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
DAGENS SPILFORSLAG
Kanariefugle æder Samuraier
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
NYHEDER