Han har tredjeflest afslutninger i Superligaen, ligger højt på topscorerlisten i rækken og er selvfølgelig sin klubs mest scorende spiller siden oprykningen.
Det har været et godt fodboldår for Mathias Jørgensen, der kom til AaB fra Esbjergs 2. Divisions-mandskab for et år siden.
Han har scoret i alt 22 mål i AaB-trøjen, fik anførerbindet i juli, og så er både cheftræneren, sportsdirektøren og fansene helt pjattede med den berejste forwards arbejdsraseri.
Og det er da også noget af det, der vækker opsigt.
AaB skal efter nogle dyre år til at spillersalgene i gang igen, og selv om sportsdirektør James Gow virker som en, der helst ville låse sin mobiltelefon og attraktive spillere inde på træningsanlægget på Hornevej indtil efter transferdeadline i begyndelsen af februar, erkender englænderen også, at ikke mindst Jørgensen vækker betydelig opsigt i udlandet.
– Mathias er først og fremmest en fantastisk leder. Han er virkelig trådt ind i rollen som anfører, som han var topkandidat til, og han var et godt valg af Menno og trænerne. Han er en god fyr, en seriøs, professionel sportsudøver, der elsker at arbejde og spille for klubben. Han er et forbillede og et eksempel på, hvad vi gerne vil i AaB, siger James Gow til Tipsbladet.
– Og så er han tydeligvis en god fodboldspiller, det kan der ikke være tvivl om. Jeg ved ikke, hvor tilbuddene kommer fra, men jeg forventer, at vi får tilbud på ham. De er ikke kommet endnu, der har ikke været konkrete henvendelser. Men jeg tror, det kommer, ligesom det gør på adskillige andre spillere. Og det betyder ikke, at nogle af dem er til salg. Det er ingen af dem overhovedet, siger James Gow.
Vigtig spiller
AaB-sportsdirektøren understreger, at han hverken har fået mail, telefonopkald eller andre konkrete henvendelser med købstilbud på angriberen.
Men James Gow tror, det kommer.
– Vi kan se de scouts, der kommer til vores kampe. Det er alle vores kampe, hvor der dukker klubber op fra hele Europa. Men han er vores anfører, så han skal ingen steder.
– Han har en mission, han skal løse. Vi er kommet tilbage i Superligaen, og vi vil gøre det godt her og i pokalen, og det er hans mission at hjælpe til med det. Vi er heldige at have ham, men han er også heldig med at spille for en fantastisk klub med fantastiske fans, der elsker ham. Og han har holdkammerater og trænere, han arbejder godt sammen med, så det her er et godt sted for ham at være nu, siger James Gow.

Mathias Jørgensen startede karrieren i OB og røg meget tidligt til New York Red Bulls, hvor danskeren var fanget under corona-epidemien og siden omkring Red Bull-klubbens andethold.
Forwarden har også været lejet til AGF, hvor foråret 2021 stort set ikke kastede spilletid af sig på grund af en skade, mens karrieren kom på skinner i Esbjerg.
Så et år i AaB er efter James Gows mening ikke lang tid nok for Mathias Jørgensen, selv om Gow erkender, det kan blive intenst på januar-markedet.
– Vi får se. Måske sidder jeg her om seks uger og er ved at rive håret ud, og historien er en helt anden. Men lige nu mener vi, at vi har situationen godt under kontrol, og at vi er godt forberedt, siger James Gow.
AaB har to sidste vigtige kampe i 2024 i pokal-kvartfinalerne mod Silkeborg IF, hvor en samlet sejr bringer AaB inden for to kampes rækkevidde af en yderst overraskende pokalfinale og en endnu mere overraskende tur i Europa League-kvalifikationen til næste sommer.

TransferLIVE: Håber på kæmpeskifte

Brasilianere mumificerer egyptere

Afsløring: I dialog med Brøndby

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

Stjernesalg på vej

Dansker på affyringsrampen: Koster 150 mio. kroner

Afslører: Jagter milliondyr profil

Købt for 577 mio. i januar – nu er han på vej væk

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Vil kuppe FC København

Helt vanvittigt: Rosenborg sælger for 165 mio.

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub

Nu går de all-in på Højlund

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

’95-5 i Brøndbys favør’

Thomas Frank var et emne i storklub

Harder bombede forgæves for Danmark

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Går de på rov i Danmark?

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Jagter dansk målræv

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Holger Rune vinder

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

’95-5 i FC Københavns favør’

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

Rekordkøb kigger efter ny klub

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

70-30 i FC Midtjyllands favør

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

FCK meget tæt på vigtig transfer

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL