OB fik midtbanespilleren Armin Gigovic udvist for en noget usædvanlig forseelse i slutningen af holdets 3-1-sejr over Lyngby.
Svenskeren var rullet ud af banen med en skade, men løb kort efter tilbage på græsset uden dommerens tilladelse. Det udløste en advarsel, og da Gigovic allerede havde én af slagsen, blev det gule kort vekslet til et rødt – du kan se situationen i videoen i toppen af artiklen.
I OB-lejren er man dog uforstående og forvirret overfor, at den slags skal give et gult kort – og i dette tilfælde rødt og karantæne – og cheftræner Andreas Alm håber, at dommen bliver omstødt.
– Forhåbentlig kan vi få anket dommen, så han er med i næste kamp, siger Alm.
– Jeg skal lige snakke med dommeren om det. Jeg synes, den var hård. Som dommer kan man godt kommunikere til spilleren om, at hvis man løber på banen i sådan en situation, så får man gult kort.
Hovedpersonen selv er også forvirret over, hvad det egentlig var, han gjorde forkert, da han løb tilbage på banen efter at have ømmet sig over sin skade.
– Jeg bliver ramt, så jeg lagde mig ned og vidste ikke, at jeg var udenfor banen, fordi jeg var i smerter og havde lukkede øjne.
– Dommeren sagde intet til mig om, at jeg skulle blive, hvor jeg var, så da smerten forsvandt, rejste jeg mig op og løb på banen, fortæller Gigovic.
– Det er jo dumt, når man tænker over det bagefter, men jeg kendte ikke til reglerne.
Selvom OB'erne er skuffede over udvisningen, er holdet trods alt tilfreds med at have fortsat den gode stime i Superligaen, hvor holdet nu blot har tabt en af de seneste ni ligakampe.
– Vi startede kampen som vi ville. Vi fulgte vores plan og truede dem i bagrummet. Vi fortjente sejren, mener Gigovic.
– Vi kunne presse dem højt og spille på kontraangreb, og det var Lyngbys svaghed. Generelt var vi i kontrol med solidt arbejde i det defensive.
Næste udfordring for fynboerne er mandag 31. oktober, hvor man skal til Herning for at møde FC Midtjylland.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
EKSKLUSIVT
‘Der er så mange cowboys i den her verden’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Brasilien – Japan
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED