SILKEBORG (Tipsbladet): På en uge er Brøndby IF røget ud af pokalturneringen og har mistet muligheden for at vinde guld i Superligaen.
Onsdag aften vandt Silkeborg IF 2-1 hjemme, og der var intet at sige til det slutfacit efter spil og chancer.
Første halvleg var særdeles skidt for Brøndby uden chancer – ja det tætteste var et skud af Mathias Kvistgaarden, hvor profilen bagefter blev flaget offside.
Det spillede ikke for Brøndby, og nu venter tre afsluttende Superliga-kampe, der pludselig ser svære ud med to point ned til Randers FC.
Læs også Tipsbladets Dom fra kampen
Og Brøndby-cheftræner Frederik Birk var fattet men også tydeligt skuffet, da han efter kampen talte med pressen i spillertunnellen.
– I virkeligheden er det jo ikke ret meget, de skaber i første halvleg. Vi har to af de der, hvor vi glider. Der er en afslutning, og så er der det mål, de scorer, siger Frederik Birk.

– Men vi får ikke taget initiativ nok i den første halvlejr. Det gør vi ikke på bolden. Det gør, at vi kommer til at stå med en meget bagtung fornemmelse i pausen. Så får vi åbnet det noget mere i anden halvleg og får også bedre fat. Vi er også mere i teten og er mere dominerende, men det gjorde også, at banen blev åben. De chancer, som de skaber, bliver større og større.
Dyb skuffelse forud for Superliga-opløb
Mileta Rajovic og sportsdirektør Benjamin Schmedes gav interview på tv, mens Jacob Rasmussen var den eneste spiller fra Brøndby, der talte med den skrevne presse.
Nederlaget stod malet i ansigterne på spillerne, da de passerede forbi ud mod spillerbussen.
Og for Frederik Birk venter der nu en delikat balance mellem at få rettet fejlene og undgå de dybe huller, og så få indgydet noget selvtillid i spillerne.
– Jeg har ikke sagt så meget, men jeg har sagt, at det er okay at blive i deres skuffelse i dag. Men vi har tre kampe, vi skal ud og angribe, men jeg forlanger ikke af nogen spillere, heller ikke af min stab, at vi sidder og jubler på vej hjem i bussen. Vi skal sunde os oven på den her.
-Vi skal have samlet gruppen og trådene, og så skal vi afsted igen. Der er ikke så meget der. Der er ikke nogen, der venter på os. Vi kan kun gøre det selv. Men det er klart, at sådan to kampe her mod København og mod Silkeborg, hvor vi formøbler to store muligheder, den gør nas, siger Brøndby-cheftræneren.
Lige så træt af det som fansene
At Brøndby ikke havde trænet kunstgræs forud for kampen og at SIF er gode på underlaget var ingen undskyldning eller forklaring fra Brøndby-bossens side.
– Nej, slet ikke. Vi ved i hvert fald, hvad for et kampbillede, vi kommer til at have herovre. Jeg kan huske, vi vinder en kamp herovre i sidste sæson, og der tror jeg at kampbilledet er nogenlunde som det, vi har i første halvleg. Der er vi heller ikke ret gode på bolden, men vi fik lige lavet et par tap-in-omstillinger, og det giver et andet kampbillede, end da vi er bagud 0-1 ved pausen i dag, siger Frederik Birk.

Brøndby-fansene på udebaneafsnittet sendte deres hold i omklædningsrummet med et pibekoncert og tilråb om, at trøjen forpligter, og den var der ingen indvendinger mod i Brøndby-lejren.
– Jeg oplevede, at der var frustration hos vores fans lige så vel, som der var hos os. Så det gør ondt på os, det gør ondt på fansene, det gør ondt på alle, der holder med Brøndby. Det var ikke det, jeg havde sat næsen op efter, siger Frederik Birk.
Hvad har Brøndby IF mest brug for til næste sæson?
0 Votes
Brøndby skal en tur på kunstgræs igen til weekenden, hvor modstanderen er FC Nordsjælland.
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
Mareridt for FC Augsburg
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
FCK-boss kan snart præsentere noget
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE