SILKEBORG (Tipsbladet): På en uge er Brøndby IF røget ud af pokalturneringen og har mistet muligheden for at vinde guld i Superligaen.
Onsdag aften vandt Silkeborg IF 2-1 hjemme, og der var intet at sige til det slutfacit efter spil og chancer.
Første halvleg var særdeles skidt for Brøndby uden chancer – ja det tætteste var et skud af Mathias Kvistgaarden, hvor profilen bagefter blev flaget offside.
Det spillede ikke for Brøndby, og nu venter tre afsluttende Superliga-kampe, der pludselig ser svære ud med to point ned til Randers FC.
Læs også Tipsbladets Dom fra kampen
Og Brøndby-cheftræner Frederik Birk var fattet men også tydeligt skuffet, da han efter kampen talte med pressen i spillertunnellen.
– I virkeligheden er det jo ikke ret meget, de skaber i første halvleg. Vi har to af de der, hvor vi glider. Der er en afslutning, og så er der det mål, de scorer, siger Frederik Birk.

– Men vi får ikke taget initiativ nok i den første halvlejr. Det gør vi ikke på bolden. Det gør, at vi kommer til at stå med en meget bagtung fornemmelse i pausen. Så får vi åbnet det noget mere i anden halvleg og får også bedre fat. Vi er også mere i teten og er mere dominerende, men det gjorde også, at banen blev åben. De chancer, som de skaber, bliver større og større.
Dyb skuffelse forud for Superliga-opløb
Mileta Rajovic og sportsdirektør Benjamin Schmedes gav interview på tv, mens Jacob Rasmussen var den eneste spiller fra Brøndby, der talte med den skrevne presse.
Nederlaget stod malet i ansigterne på spillerne, da de passerede forbi ud mod spillerbussen.
Og for Frederik Birk venter der nu en delikat balance mellem at få rettet fejlene og undgå de dybe huller, og så få indgydet noget selvtillid i spillerne.
– Jeg har ikke sagt så meget, men jeg har sagt, at det er okay at blive i deres skuffelse i dag. Men vi har tre kampe, vi skal ud og angribe, men jeg forlanger ikke af nogen spillere, heller ikke af min stab, at vi sidder og jubler på vej hjem i bussen. Vi skal sunde os oven på den her.
-Vi skal have samlet gruppen og trådene, og så skal vi afsted igen. Der er ikke så meget der. Der er ikke nogen, der venter på os. Vi kan kun gøre det selv. Men det er klart, at sådan to kampe her mod København og mod Silkeborg, hvor vi formøbler to store muligheder, den gør nas, siger Brøndby-cheftræneren.
Lige så træt af det som fansene
At Brøndby ikke havde trænet kunstgræs forud for kampen og at SIF er gode på underlaget var ingen undskyldning eller forklaring fra Brøndby-bossens side.
– Nej, slet ikke. Vi ved i hvert fald, hvad for et kampbillede, vi kommer til at have herovre. Jeg kan huske, vi vinder en kamp herovre i sidste sæson, og der tror jeg at kampbilledet er nogenlunde som det, vi har i første halvleg. Der er vi heller ikke ret gode på bolden, men vi fik lige lavet et par tap-in-omstillinger, og det giver et andet kampbillede, end da vi er bagud 0-1 ved pausen i dag, siger Frederik Birk.

Brøndby-fansene på udebaneafsnittet sendte deres hold i omklædningsrummet med et pibekoncert og tilråb om, at trøjen forpligter, og den var der ingen indvendinger mod i Brøndby-lejren.
– Jeg oplevede, at der var frustration hos vores fans lige så vel, som der var hos os. Så det gør ondt på os, det gør ondt på fansene, det gør ondt på alle, der holder med Brøndby. Det var ikke det, jeg havde sat næsen op efter, siger Frederik Birk.
Hvad har Brøndby IF mest brug for til næste sæson?
0 Votes
Brøndby skal en tur på kunstgræs igen til weekenden, hvor modstanderen er FC Nordsjælland.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Barcelona klager til UEFA
AGF snubler i guldkampen
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Liverpool – Fulham
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen