Frederik Birk vild med ny Brøndby-profil

Frederik Birk storroser den kommende Brøndby-spiller.



BRØNDBY STADION ( Tipsbladet): Der er en ny spiller på vej til Brøndby IF

Siden januar har venstrebacken Mats Köhlerts navn været sat i forbindelse med Brøndby, og torsdag aften kunne hovedpersonen så selv bekræfte over for hollandske medier, at han rykker til Vestegnen på en fri transfer fra SC Heerenveen. 

Da Frederik Birk efter en regnfuld fredagstræning i Brøndby stiller op til interview med Tipsbladet og den fremmødte presse, er det selvsagt et stort emne.

Og Brøndby-træneren bekræfter mere eller mindre, at Mats Köhlert snart kan kan kalde sig en af “drengene fra Vestegnen”. 

– Mats Köhlert er en venstre back, som formodentlig lander i Brøndby lige om lidt, siger Frederik Birk med et smil på læben. 

Ved du noget om ham? 

– Ja, det gør jeg. Jeg har selvfølgelig set noget video på ham, og jeg har også snakket med Mats. Han virker som en rigtig god fyr. Der sidder et godt hoved på ham, også fodboldmæssigt, så det er en interessant profil.

Artiklen fortsætter efter billedet…

I og med at Mats Köhlerts skifte formentlig snart falder på plads, vil Frederik Birk kunne have venstrebacken til rådighed i hele opstarten til næste sæson. Noget, der i den grad glæder cheftræneren. 

– Det er en fordel i forhold til at få ham integreret tidligt i forløbet, og det er vi kun positive stemt over for. Det har så også været muligt nu her. Der vil formodentlig være andre tilføjelser og afgange, som vil ske senere, og det er en præmis. Sommervinduet er en drilsk størrelse, fordi det vinter går så langt ind i turneringen. Men det er positivt, at Mats kommer tidligt, siger han. 

Hvad kan han bidrage med? 

– Han vil give os den mulighed, at vi råder over to venstrebenede til backpositioner – om det er wingback eller fullback. Det vil give os noget ekstra, fordi i det her stramme program har vores muligheder haft indflydelse, fordi jeg ikke foretrække at have Clement Bischoff til at dække wingbacken, og jeg mener, at Lukas Larsen mangler lidt. Så Marko har været den eneste brik til en regulær fullback. Der kan Mats dække begge ting.

– Han er grundlæggende en fyr, der godt kan trykke noget intensitet af, og han kan godt spille bredt og langt i banen, men han kan også gå ind og tage del i udviklingen af spillet centralt. Det er en relativt fleksibel fyr. 

Har du selv været meget i dialog med ham? 

Nej, ikke så meget. Det er primært en, Benjamin (Schmedes, fodbolddirektør i Brøndby, red.) kender, fordi han har arbejdet med Mats før. Men jeg har selvfølgelig været i kontakt med ham og har mødtes med ham online og fysisk, siger Frederik Birk og tilføjer:

– Han har været ude og se stadion. Nu ved jeg ikke, om jeg afslører for meget, men jeg har i hvert fald spist en frokost med ham i en lounge et sted her. Det var et fint møde, og jeg tror, at det var for, at han lige kunne mærke det sidste. Han skulle lige se stedet og fornemme miljøet. 

Bliver Mats Köhlert en succes i Brøndby?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

For mange Brøndby-fans vil den kommende spillers efternavn, Köhlert, formentlig bringe tankerne hen på Tom Køhlert, der var Brøndby-træner ad fire omgange fra 1980’erne til 2000’erne. 

Og efternavnet har allerede skabt én misforståelse i Brøndby. 

– Det er meget sjovt. Vi stod nede i omklædningsrummet, og så blev jeg hentet herop, og jeg spurgte kommunikationschefen, om I medier ville snakke om Köhlert. Så siger (målmandstræner) Casper Ankergren, “Køhlert? Tom Køhlert? Skal vi have Tom tilbage?” 

– Så måtte jeg sige “nej, det er en anden Köhlert”. Jeg kender ikke selv Tom, men det er jo en fantastisk joke, for jeg har kun hørt gode ting om ham. Og hele den der tanke om, at nu står vi uden sejr i en periode, og at Tom jo plejede at komme ind og brandslukke det hele, det er meget sjovt.

– Tom Køhlert kommer ikke, og det ærgrer Anker. Han mener, det kunne have været en god tilføjelse, griner Frederik Birk. 

27-årige Mats Köhlert har været en kæmpe profil i Heerenveen, hvor han har spillet siden 2022, og han får – som Tipsbladet tidligere har afsløret – en fireårig aftale i Brøndby. 





LIVE

LIVE: Verdensstjerne markerer FC Midtjylland-sejr

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Farzam: En gave for FC København

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Brøndby i transfer-kovending?

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Tæt på at sende millioner til FC København

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København