Fremstilles som AGF har hænderne i kommunekassen

AGF-direktør Jacob Nielsen er bekymret efter denne uges melding om besparelser flere steder på klubbens kommende stadion og er træt af, hvordan klubben bliver fremstillet i sagen.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er sjældent, at en større flok journalister vender ryggen til en Superliga-træning og snak med klubbens ledere og hinanden om et spændende slutspil med en højintens Brøndby-kamp forude.

Men det er faktisk præcis, hvad der sker denne torsdag i det strålende solskinsvejr på Fredensvang, hvor AGF‘s administrerende direktør Jacob Nielsen stiller op til 10-12 minutters interview om stadionbyggeriet og de besparelser, der i denne uge er meldt ud.

– Jeg har ikke været omringet af så mange journalister, siden vi ansatte ‘CV’, siger Jacob Nielsen med et smil.

Sædvanen tro er AGF-direktøren godt klædt i jakkesæt med en tætpakket mødekalender, og der er bestemt nok at se til i disse uger og måneder, ikke mindst omkring stadion-sagen, der har lokket en del journalister på Fredensvang i dag.

Stadionbyggeriet en kilometers penge væk skrider nogenlunde støt frem, men processen omkring den stadigt voksende stadionregning er alt andet end smertefri for alle involverede parter.

I denne uge har politikerne i styregruppen omkring Kongelunden meldt ud, hvor nogle af de budgetterede 83 millioner kroner i besparelser skal findes, og blandt andet er der dybe panderynker hos AGF-direktøren over et oplæg til at spare en gangbro væk og ændringer i antallet af sæder, der blot er to af en række bekymringer.

– Jeg synes, ligesom alle mulige andre, at det er en ærgerlig situation. Jeg har også respekt for det ansvar, som politikerne har for at træffe nogle beslutninger omkring det her. Men vi står i en rigtig, rigtig svær situation i AGF, hvor vi bare ikke kan bidrage mere. Og det synes jeg egentlig, vi har fremlagt på flere måder, også igennem hele processen.

– Så for os er det også bare vigtigt at sige, at der er jo nogle besparelser, som vil ramme os så hårdt, at vi ikke vil have råd til at betale den leje, som vi jo ikke ved hvad er endnu, fordi hele lejekontrakten er blevet vendt på hovedet. Så det er en meget svær situation, vi befinder os i nu, siger Jacob Nielsen.

AGF-direktøren understreger, at han ikke ser andet for sig, end at stadion ender med at godt, og at AGF flytter ind. Men forløbet er Jacob Nielsen bestemt ikke begejstret for.

– Vi skal nok ende med et godt stadion. Men det er en træls proces lige nu. Og sådan er det jo altid, når man skal spare. Vi er sikre på, at vi godt kan finde nogle løsninger. Men jeg synes, at vores eksempel omkring VIP-sæderne er rigtig godt. Det vil være smadderærgerligt. For det første har vi en skriftlig aftale med kommunen om de VIP-sæder, da vi i oktober 2023 købte banen, forstået på den måde, at vi sparede projektet og dermed kommunen som bygherre for 15 millioner kroner, som er en omkostning taget direkte ud af vores kasse, når der skal bygges, siger Jacob Nielsen om det, han ser som ét ud af en række eksempler på området, hvor stadion enten er ved at blive nedgraderet, eller hvor AGF stilles dårligere.

– Sådan er der rigtig mange detaljer, som jeg tror for de fleste er uoverskuelige, siger Jacob Nielsen.

Træt af opfattelsen af AGF

Jacob Nielsen er særdeles træt af det, han og AGF’s top længe har set som en alt for langtrukken, tung og uigennemsigtig proces.

Risikoen for yderligere forsinkelse af stadionbyggeriet, som allerede er blevet skubbet til omkring nytår mellem 2026 og 2027, er særdeles realistisk, og Jacob Nielsen er ærgerlig over, at det rundt om i byen, regionen og resten af Danmark af nogle bliver opfattet som om, at AGF får en masse foræret for skatteborgernes penge og derefter slipper meget billigt omkring regningen.

– Der er både nogle donatorer og en kommune, en tidligere borgmester, en nuværende borgmester og et Kongelunden-sekretariat, der tager ansvar. Det synes jeg også, at AGF gør. Og det synes jeg, vi har gjort hele tiden. Og jeg synes, vi har belyst det hele tiden, hvis medierne ellers ville skrive det. Og det har vi så selv været ude med nu og lagt frem, og jeg synes ikke, det har været ordentligt belyst. Og det er det så nu. Vi har i hvert fald fået en anden klarhed hos vores interessenter, aktionærer og sponsorer, siden vi har sendt det her ud. Og det tror jeg, at det for de fleste giver et andet billede, siger Jacob Nielsen.

Illustration af, hvordan planen er, at det nye stadion i Århus skal se ud. Foto: Alamy

– Jeg kan godt være ærgerlig over, at det bliver fremstillet som om, at AGF har hænderne nede i kommunekassen. Det kan vi jo dokumentere, at det har vi ikke. Hvis man sammenligner med alle andre kommunale Superliga-stadions, så vil man se, hvis man sætter sig ind i det, at AGF kommer til at betale den absolut højeste leje, som det er lige nu. Og vi kommer også til at stå med massevis af driftsomkostninger.

– Og der er problemet, hvis vi både skal gøre det, samtidig med, at der bliver nogle besparelser, så har vi jo ikke et overblik. Og vi har ikke overblikket lige nu, for vi kender ikke vores nye leje-forhold. Det gjorde vi jo tidligere, som byrådet jo egentlig godkendte i maj 2024, men som faktisk blev vedtaget og forhandlet færdigt i 2022, siger AGF-direktøren.

AGF spiller i år og næste år på en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen, hvor klubben kæmper med at øge kapaciteten men står til at tabe millioner (læs mere om det her).

Læs også Tipsbladets store interview med Jacob Nielsen, hvor AGF-direktøren går i detaljer med processen og den bekymring, han og AGF har for at stå med en meget høj leje for det stadion, der vil blive flere gange større, end hvad nogen anden fodboldklub i Danmark betaler for at spille på et kommunalt ejet stadion.




LIVE

TransferLIVE: Køber Paul Onuachu


PSG flopper fælt

Engelsk-brasiliansk målfest i Philly

Tøffe slår fast: ‘Big time nej – ikke okay, AGF’

Færdig i Superligaen?

FC København får dispensation

På besøg i Brøndby: ‘Jeg er ekstremt imponeret’

Fyret i sommerferien: – Haft snak i telefonen

Afsløring: FCM gafler eftertragtet guldæg

Monstersalg i Superligaen? ‘Han er pengene værd’

Lebogang Phiri vender hjem?

Forbløffet: ‘Hold kæft, han er god!’



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.

Afsløring: Casper Ankergren tæt på kæmpe job

AGF’er på vippen: Sådan ser transfer-fremtiden ud

AaB melder ud: Forhandler om stor profil

FCM jagter erstatning for stor profil


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


Hård afsked: ‘Aldrig mødt en bedre dreng’

Rekordtransfer fylder alt: ‘Kæmpestort’

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

Afsløring: Mesterklub byder stort på Jørgensen

Afsløring: I dialog med Brøndby

Afsløring: Mikkel Kallesøe skifter til AaB

Nye AGF-tider? Det kan vælte ind med mål



Genistreg af PC? Jagter dansk profil

Jakob Poulsen til AGF? Hent denne træner, Viborg!

Afsløring: I dialog om Bodø/Glimt-dansker

‘Eriksen ville passe vildt godt ind i FCK’

Mesterklub byder 225 millioner på dansk stjerne


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afslører: Jagter milliondyr profil

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Kasper Høghs værdi er eksploderet

Tak for kaffe – Brentford kræver 420 millioner

Afsløring: Alexander Riget er ny FCN-boss

Foreslår FCK-angriber til Brøndby og AGF

Man Utd-fans raser på klubben: Et slag i ansigtet



Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Superliga-chok: Sportsdirektør stopper

Nu taler ‘CV’ om hektisk trænerjagt

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Harder bombede forgæves for Danmark

Dansker på affyringsrampen: Koster 150 mio. kroner

Serie A-klub vil have Superliga-rekordsalg

Bliver midlertidig cheftræner i AaB

Afsløring: Stortalent tilbudt ny kontrakt

Brasilianere mumificerer egyptere

Købt for 577 mio. i januar – nu er han på vej væk

Holger Rune vinder



Stjernesalg på vej

Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028