RANDERS (Tipsbladet): Randers’ cheftræner Rasmus Bertelsen er et konstruktivt menneske, der sammen med sine spillere har formet et nyt Randers, der i perioder spiller særdeles god og seværdig fodbold.
Fredag aften var ikke en af de gange på en udfordrende bane med tæt tåge efter pausen, og det opbyggelige og konstruktive gik i den grad af Randers’ spillere og trænerstab, da der i slutfasen ikke blev dømt straffespark i en situation, hvor Frederik Tingager ramte bolden med hånden.
Så selv om Rasmus Bertelsen egentlig ikke gider tale om kendelser, kunne han ikke slippe for det i minutterne efter 1-1-kampen.
– Jamen det er jo ligegyldigt med min mening. Det er jo Jakob Sundberg, der sidder 400 kilometer væk i en kælder og skal afgøre det. Han er en dygtig dommer, og når han ikke siger, at der er straffe, så er der sikkert ikke straffe. Men det er svært at blive klog på. Der var straffe på Brøndby Stadion for nylig. Jeg synes, at der lignede noget af det samme. Nogle gange er det lidt et lotteri, det der., siger Rasmus Bertelsen.
– Jeg synes også, at vi tabte i VAR-lotteriet på Aarhus Stadion. Det er de der marginaler, man lige også skal have med af. Det er svært for os selv at styre.
– Det er ganske frustrerende. Jeg synes, det er lidt et lotteri, om man lige trækker det ene eller andet. Det er relativt svært, synes jeg, at finde en linje i det. Og jeg er ikke misundelig på de stakkels folk, der skal afgøre det.
Randers’ midtbanespiller André Rømer forstod heller ikke det manglende straffespark, og forklaringen om, at bolden var kommet i Tingagers retning fra en AGF’er, var Randers-træneren heller ikke videre forstående over.
– Jeg synes, det er svært, og det er også irriterende, at det skal fylds bagefter. Men det er jo så afgørende i en situation. Så er der noget med, at kommer den fra en medspiller, så er det åbenbart noget andet. Så skal vi jo bare til at heade bolden væk, og så skal alle stå klar med hænderne over hovedet, hvis det er os selv, der har headet den. Det bliver meget søgt og teknisk, det der. Men jeg stoler meget på de dommere, vi har i Superligaen. Jeg synes, de er dygtige. Så det må være sådan, det er.
Skal slå BIF eller FCM
Randers har et par særdeles udfordrende kampe tilbage mod Brøndby IF og FC Midtjylland, men for Rasmus Bertelsen at se dur det ikke at sigte efter et par uafgjorte.
– Jeg tror stadigvæk, at vi skal ud og finde en sejr. Nu har vi så kun to kampe til det. Vi kan jo sidde og følge med i alle de andre resultater, for der er lang tid til, at vi skal spille igen. Det er mandag i næste runde, når alle de andre har spillet to gange til, så der kender vi måske lidt mere til scenariet.
Men i bund og grund handler det jo om, at vi skal have en sejr, før det rigtige giver mening for os. Vi kan ikke fedte os igennem med krydset.
– Vi kendte jo udmærket det her scenarie, inden foråret gik i gang. Folk havde også haft rigtig travlt med at fortælle os, hvilket program det var. Jeg hæfter mig ved, at vi skal møde nummer ét og to fra sidste sæson. Men vi har lige mødt AGF og FCK herhjemme. Og dem har vi vist, at vi kan matche i store del af spillet. Også overmatch i perioder, synes jeg. Så der finder vi optimismen til, at vi godt kan gå ud og hente den sejr til sidst, siger Rasmus Bertelsen.
Randers er på 32 point lige nu tre point foran Silkeborg IF på syvendepladsen, ét foran Brøndby IF og a point med FC Nordsjælland.
EKSKLUSIVT Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
OB – FC København
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause