FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det har været undervejs i flere år, men lørdag blev det endelig en realitet.
Thomas Delaney er igen FC København-spiller, og i formiddags trænede den danske landsholdsprofil for første gang med sine nye holdkammerater på Jens Jessensvej på Frederiksberg.
Og efter træningen var cheftræner Jacob Neestrup selvsagt begejstret over, at FC København endelig har fået klublegenden hjem.
– Det er jeg jo meget tilfreds med, og det er jeg, fordi jeg synes, at Thomas har spillet en god sæson. Den her gensidige interesse har jo gjort, at jeg og vi har fulgt Thomas tæt. Og fordi jeg har to meget nære bekendtskaber i Anderlecht, i Brian Riemer og Jesper Fredberg, så ser jeg alle Anderlechts kampe, fordi jeg interesserer mig for, hvordan det går dem.
– Og der synes jeg, at Thomas har været med til at løfte en stor sovende belgisk kæmpe, som havde haft mange forfærdelige sæsoner i træk til så at vende tilbage til der, hvor de hører til. Det var lige ved og næsten (Anderlecht glippede guldet til sidst, red.). Det er en spiller i en rigtig, rigtig god forfatning, vi får hjem. Han kommer lige fra en EM-ottendedelsfinale og fra en rolle i Anderlecht, hvor jeg synes, at man har kunnet se, at han har påtaget sig det ansvar og det lederskab, som vi kender ham for, lød det fra Jacob Neestrup.
Ifølge Jacob Neestrup er det meget åbenlyst, hvad Thomas Delaney skal bidrage med på det nuværende FC København-hold.
– Vi har rigtigt mange spillere, der kan det uforudsigelige og det komplekse, der kan skabe ubalance. Thomas skal være med til at bidrage med ro, orden, kontrol og balance.
– Det er en person, som skal kunne tage et stort ansvar. Vi ved, at det er det, han står for. Det har han været vant til fra en meget, meget tidlig alder i FC København, og det har han gjort i hele sin udlandskarriere og for det danske landshold, lød det fra Neestrup.
Ser du Thomas Delaney som en potentiel anfører?
– Jeg står bag Viktor Claesson. Jeg synes, at Viktor har repræsenteret FC København på meget, meget værdig vis som anfører under mig. Og det har jeg kæmpe respekt for. Det har han gjort i medgang og modgang, og det har han gjort, når han har været på holdet og når han uden for holdet. En top-top professionel spiller. Thomas er her for at tage et stort ansvar og lederskab, og det er uanset, om det er et anførerbind på eller ej, lød svaret fra Jacob Neestrup.
Bare fordi, at man har den status i FC København, som Thomas fortjent har haft i mange, mange år, så er det jo ikke en fribillet til at komme hjem. Han kommer hjem på baggrund af, at vi også har set, at han i Anderlecht har bidraget massivt til gode resultater i en meget, meget intens liga.
FC København-bossen blev herefter spurgt til, om Thomas Delaney så skal være en del af en anførergruppe.
– Hvis du skal bruge Thomas, så skal han selvfølgelig have et stort ansvar. Og han skal have et stort lederskab. Men jeg har så stor respekt for den mand, som har båret anførerbindet for FC København, og jeg har så stor respekt for specielt den måde, han har gjort det i foråret, hvor tingene ikke gik hans vej. Det må jeg bare sige.
– Men det er selvfølgelig en no brainer, at når Thomas Delaney er i FC København, så er det en spiller, der skal tage et stort ansvar og et stort lederskab. Det kan ikke diskuteres, lød det fra Jacob Neestrup.
Frygter ikke gentagelse
I FC København råder man allerede over en hjemvendt stjerne, der ikke har haft et succesfuldt comeback til klubben, og derfor vil visse fans måske frygte, at Thomas Delaneys retur kan komme til at minde om Andreas Cornelius' retur, der er blevet ødelagt af skader. Erfaringen med Cornelius har dog ikke givet Neestrup betænkeligheder i forhold til at give Delaney en to-årig kontrakt.
– Nej, det har det ikke. Det er to forskellige spillere. Hvis vi starter med ‘Corner’, så var han topscorer i Tyrkiet. Så er der sket det, der er sket. Men jeg synes faktisk ikke, at man kan bebrejde ‘PC’ for, at han dengang tog topscoreren i Tyrkiet hjem efter den sæson, han havde haft, i en alder af 29 år. Det synes jeg faktisk ikke, at man kan. Så er der sket det, der er sket.
– Jeg kan sige, at bare fordi, at man har den status i FC København, som Thomas fortjent har haft i mange, mange år, så er det jo ikke en fribillet til at komme hjem. Han kommer hjem på baggrund af, at vi også har set, at han i Anderlecht har bidraget massivt til gode resultater i en meget, meget intens liga.
– Jeg synes, at Thomas kommer hjem efter en flot sæson. Han har lige spillet en ottendedelsfinale ved et EM, hvor der var andre dygtige midtbanespillere, der kunne have spillet foran ham. Men det skete ikke. Så jeg synes, at det er en topspiller, vi får hjem. Som FCK-træner er man jo altid bange for, at der er en, der snubler ned ad trappen, når han går hjem. Men det er jo sådan, det er, lød det afslutningsvist fra Jacob Neestrup.
Efter lørdagens træning understregede Neestrup desuden, at Delaney ikke kommer i kamp mod Lyngby mandag.
Dermed kan midtbanespilleren få sit comeback i FC København-trøjen mod AGF på næste søndag.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Danske klubber scorer millioner på VM
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
MEDIE
Monsterbud på vej
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte