Mandag venter det tredje af fire københavnske derbyer i denne sæson, når FC København får besøg af Brøndby IF.
Opgøret er vigtigt i forhold til toppen af Superligaen, som føres af FC Midtjylland, der er et enkelt point foran Brøndby IF og tre foran FCK.
Skulle de forsvarende dasnke mestre ende med at tabe hjemme til Brøndby, vil man som minimum være fem point fra topholdet med ni runder igen.
Så opgøret fylder meget i kampen om mesterskabet samt i medierne.
Men fylder det også for meget?
Det har Tipsbladet spurgt Fanklubben om.
Og dommen? Ja, den er overraskende positiv i forhold til mediernes fokus på det københavnske derby.
Her er Fanklubbens svar på spørgsmålet.
Personligt tager jeg glædeligt til derby både hjemme og ude og frygter, at mediernes dækning af det på sigt vil blive selvbekræftende. Så lad os bruge mindre tid på den dækning og meget mere tid på dækningen af kampen.
Tobias LawaetzFC København-fan
– Som FCK-fan synes jeg ikke, at derbyet fylder tilnærmelsesvis det samme i mediedækningen, som det gør i min bevidsthed. Allerede en uge før kampen kan min kæreste mærke på mig, at der er derby næste weekend.
– Jeg er ikke alene om at have det sådan, og jeg tvivler på, at du kan finde en anden kamp i Danmark, der kan bringe de samme følelser frem i fansene som denne kamp. Og det er vel lige netop det fodbold handler om og lever af? Følelser! Derfor synes jeg ikke, at mediedækningen fylder for meget – det eneste, der fylder for meget i mediebilledet, er det uendelige fokus på spændinger fan-scenerne imellem. Selvfølgelig er der problemer, men de bliver blæst ud af proportioner, og det klæder ingen.
– Personligt tager jeg glædeligt til derby både hjemme og ude og frygter, at mediernes dækning af det på sigt vil blive selvbekræftende. Så lad os bruge mindre tid på den dækning og meget mere tid på dækningen af kampen!

Ellers skulle de jo lave en lille “super league”, hvor FCK, BIF, FCN og AGF spillede 120 gange mod hinanden – jeg synes, det lyder kedeligt.
Peter BirchViborg FF-fan
– Et simpelt spørgsmål, men komplekst indhold. For det fylder absolut meget – og måske også til tider for meget. Ikke mindst fordi der jo efterhånden er fire-seks af de kampe årligt. De to klubber er ubetinget de største i Danmark målt på alle parametre, og derfor vil interessen her også være størst. Det er nok også den kamp, som den “neutrale” tilskuer helst vil se.
Når det så er sagt, så har medierne en stor forpligtelse i at også dække alle andre klubber og opgør på en spændende og nuanceret måde. For uden Viborg, Silkeborg, Lyngby, Vejle osv., så var der hverken en Superliga, et vækstlag eller en fødekæde – så de store klubber har jo også noget at takke os for.
– Ellers skulle de jo lave en lille “super league”, hvor FCK, BIF, FCN og AGF spillede 120 gange mod hinanden – jeg synes, det lyder kedeligt. Ofte er mediernes dækning af mindre klubber og kampe sjusket, dårlig eller decideret pinlig, så jeg ser det som min borgerpligt her i fan-panelet at tale Viborg og andre smukke danske klubber og deres betydning for dansk fodbold op.

– Jeg synes faktisk ikke, at det københavnske derby fylder for meget.
– Selvom vi i Lyngby gerne selv ville have en del af mediedækningskagen, så er det fantastisk som fan af Superligaen, at der er én kamp med international klasse på lægterne og i kulissen.
– Det er positivt for dansk fodbold, og især når de to hold har ligget side om side i toppen – for så er der mere på spil.
– Jo mere positiv larm og støj dansk fodbold kan få på internationalt niveau, jo bedre – og den udvikling dansk klubfodbold har været inde i over det seneste årti har været med til at højne niveauet i Superligaen – i toppen såvel som i bunden.

Min holdning er dog bare, at det hurtigt kan blive en gang doven journalistik, da man går efter de "nemme" historier, som mange automatisk går ind og ser på nyhedssites.
Morten Bech HøjgaardOB-fan
– Om det københavnske derby fylder for meget eller for lidt, det kræver nok en lidt længere forklaring. Nogle gange ja, og andre gange nej.
– I de år, hvor begge hold ligger højt i tabellen, så er det for mig naturligt, at det fylder meget, mest fordi det er med til at afgøre mesterskabet.
– I de år, hvor Brøndby har været helt væk fra toppen, så bliver det en lidt søgt hype omkring kampen.
– Generelt set så fylder Brøndby og FCK meget i mediebilledet, og det er journalisternes "ret" at skrive om det, de har lyst til.
– Min holdning er dog bare, at det hurtigt kan blive en gang doven journalistik, da man går efter de "nemme" historier, som mange automatisk går ind og ser på nyhedssites.
– Det kunne klæde medierne at dyrke de "svære" historier, så man også fik de gode historier med fra andre klubber og gjort dem spændende.
– Det kræver så også at klubberne hjælper til.

Jeg er dog glad for, at vi er kommet væk fra dengang, hvor TV3 kørte med 10 timers optakt. Det var måske lige i overkanten.
Morten SvanBrøndby IF-fan
– Jeg kan godt forstå, man synes, derby fylder for meget, hvis man er fan af et af de andre hold. For det tager jo virkelig alle overskrifterne.
– Det gør det dog af en grund. Det er den største kamp i Danmark. Det er de to største fanbaser – det ser man både på tilskuertal, seertal, og hvis man ser på, hvilke hold rettighedshaverne vælger som første- og andet-valg.
– Så selvfølgelig fylder det i medierne. Og naturligvis endnu mere nu, hvor begge hold er i toppen af ligaen.
– Jeg er dog glad for, at vi er kommet væk fra dengang, hvor TV3 kørte med 10 timers optakt. Det var måske lige i overkanten.

Mit eneste problem er bare, at når FCK eller Brøndby spiller mod de andre tophold f.eks. FC Nordsjælland, så fylder optakten og nedtakten 90 procent om FCK/Brøndby. Det er til at brække sig over.
Kasper HenriksenFC Nordsjælland-fan
– Jeg synes at det er fint, at dækningen til Brøndby og FCK fylder mere, og med tanke på at klubberne begge er med i mesterskabsræset, så synes jeg, at det er helt fint.
– For mange år siden lavede TV3+ optakt fra kl. 10.00, det er måske liiiige i overkanten.
– Mit eneste problem er bare, at når FCK eller Brøndby spiller mod de andre tophold f.eks. FC Nordsjælland, så fylder optakten og nedtakten 90 procent om FCK/Brøndby. Det er til at brække sig over.

Det korte svar er NEJ.
Mikkel LarsenHvidovre IF-fan
– Nej, det synes jeg faktisk ikke, at det gør. Det er landets to største klubber, og selvom FCM har presset sig på de seneste par år, så er et derby bare et derby, og det bliver ikke større, heller ikke i lille Danmark. Så det korte svar er NEJ.

Men generelt synes jeg, det er okay, at de to klubber, som har langt flest fans, trækker klart flest seere og har vundet flest titler i Superligaens levetid også er dem, der løber med det meste af opmærksomheden.
Jesper Koerstz JensenSilkeborg IF-fan
– Nej, jeg synes ikke, det fylder for meget. Ikke når begge hold ligger i toppen og kæmper om det danske mesterskab.
– Men jeg synes måske, den får lige lovlig meget gas i de år, hvor det ene af holdene hænger i bremsen og ligger nummer otte. Så prøver man alligevel at puste det op og ignorerer måske, at nummer 2 og 3 skal mødes på en mindre mondæn adresse.
– Men generelt synes jeg, det er okay, at de to klubber, som har langt flest fans, trækker klart flest seere og har vundet flest titler i Superligaens levetid også er dem, der løber med det meste af opmærksomheden.

Fodboldkampene kan være gode, men dagslange optakter og begreber som "New Firm" – dét kan næsten kun være fansene af de to klubber, der selv gider det.
Rasmus ThomsenAGF-fan
– Jeg går ikke mere op i kampene mellem Brøndby og FC København end de andre Superligaopgør, der ikke involverer AGF.
– At medier og de to klubber selv, kan have tendenser til at tro at opgøret også har betydning for os andre, den tro må de da gerne have! Fodboldkampene kan være gode, men dagslange optakter og begreber som "New Firm" – dét kan næsten kun være fansene af de to klubber, der selv gider det.

– Jeg synes, at klubberne i sig selv fylder for meget i dækningen.
Benjamin NielsenVejle Boldklub-fan
– Jeg må indrømme, at jeg ikke følger så meget med i dækningen af københavner-derbyet.
– Der koges utrolig meget suppe på den, og medier er gode til at puste en stemning op over småting. Det er helt ufatteligt, at Viaplay kan presse så meget optakt ned, at de kan starte det helt fra formiddagen, som jeg kan huske, de tidligere har gjort. Om det er for meget, ved jeg ikke, men tænker, at de ikke vil gøre det, hvis der ikke var nok seer i det.
– På samme måde med andre medier, der dækker det.
– Jeg synes dog, at klubberne i sig selv fylder for meget i dækningen.

Nej. Det synes jeg ikke. Der er sikkert seere til det. Men andre kampe fylder måske for lidt af og til.
Thomas Schouv JakobsenFC Midtjylland-fan

LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT