Går på rov i FCM: Henter talentfuld stopper

FC Midtjylland siger farvel til talentfuld stopper, der i stedet har skrevet under på en aftale med Esbjerg fB.



Han er tidligere U-landsholdsspiller og engang anset som en af sin årgangs største talenter, men Malthe Bøndergaard har haft svært ved at få fast spilletid på FC Midtjyllands U19-hold.

Og det tager han nu konsekvensen af.

FCM oplyser på sin hjemmeside, at forsvarsspilleren har forladt klubben og i stedet skriver under på en aftale med Esbjerg fB fra 2. division. Han skifter uden en transfersum til klubben fra det vestjyske.

17-årige Malthe Bøndergaard skal i stedet vise sig frem i EfB, hvor der gennem årene har været et godt udviklingsmiljø for unge spillere. Han har fået kontrakt frem til sommeren 2025.

– Vi har haft en god dialog med Malthe om den sportslige udvikling og fremtiden i Midtjylland, hvor vi har været enige om, at vejen til spilletid er blevet for lang. Vi har derfor afsøgt mulighederne for nye udfordringer og vi sender ham til Esbjerg med gode anbefalinger. Han har været vellidt blandt medspillere og trænerne og altid ydet sit bedste. Vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden, fortæller akademichef i FCM Flemming Broe.

– Jeg glæder mig over nu at være EfB-spiller. Jeg har fået et rigtig godt indtryk af klubben, faciliteterne og trænerne, og den pakke jeg er blevet præsenteret for, er meget spændende. EfB er en stor og ambitiøs klub, og det tiltaler mig meget, for jeg har en klar målsætning om at gå ind på U19-holdet og markere mig. Dernæst er det et mål for mig at komme med omkring førsteholdet og forhåbentligt en dag gøre mig gældende til spilletid på Blue Water Arena, siger Malthe Bøndergaard.

Han er ikke den eneste talentfulde spiller i familien, for i Silkeborg IF spiller hans storebror, Asbjørn Bøndergaard. Asbjørn Bøndergaard, der er angriber, scorede 12 gange i 13 kampe for SIF i U19-Ligaen, og den 18-årige har spillet på både U16-, U17-, U18- og U19-landsholdet.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Stor hyldest af Mike Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul