PORTUGAL (Tipsbladet): Jens Martin Gammelby er en sand humørbombe.
Da Tipsbladet besøger Silkeborgs hotel nede i Portugal, hvor holdet er på træningslejr, så er Jens Martin Gammelby som altid et friskt pust. Han smiler bredt og er imødekommende, og man mærker tydeligt, at han som 29-årig er glad for at være tilbage i “sin” klub, Silkeborg.
Det var her, han brød igennem som seniorspiller, og det var her, at han slog sit navn fast i Superligaen. Hans fremragende 2017/2018-sæson, hvor han scorede seks ligamål som højreback, var iøjnefaldende, og drømmeskiftet til Brøndby kom i plads den sommer.
Der var lidt dialog tilbage til sidste vinter, hvor jeg var på træningslejr med Brøndby også, men der var timingen der ikke for begge parter. Så var timingen bedre nu.
Jens Martin GammelbyFodboldspiller, Silkeborg IF
Siden har Gammelby prøvet lidt af hvert, senest med et år i norske HamKam, men nu er han tilbage, og det er med mere hår på brystet, kan han godt love.
– Jeg håber, jeg kan levere noget af det, jeg gjorde, sidste gang, jeg spillede her og slog igennem, siger han målrettet og fortsætter:
– Jeg er lidt mere erfaren. Jeg har stadig fart, selv om jeg begynder at komme længere op i årerne, end da jeg var her sidst.
Jens Martin Gammelby atter i Silkeborg-tøj, da Tipsbladet får lov til at tale med ham i Portugal. Foto: Malte Dunk.
Jens Martin Gammelby lever sig ind i samtalen, og han er ikke bange for at tale fortid og nutid. Faktisk kom skiftet til Silkeborg i stand allerede i september sidste år, så hvorfor blev det kun til et halvt år i norsk fodbold under danske Jakob Michelsen?
– Jeg snakkede både med min agent, bagland, Stüker og Kent også. Der var lidt dialog tilbage til sidste vinter, hvor jeg var på træningslejr med Brøndby også, men der var timingen der ikke for begge parter. Så var timingen bedre nu.
– Jeg havde faktisk kun et år tilbage. Jeg skrev to år. Jeg synes, timingen var rigtig i forhold til at vende hjem til SIF, både sportsligt og personligt. Så jeg bankede på Jakobs kontor og spurgte, om vi ikke kunne finde en løsning, og det var de så behjælpelige med, så det var dejligt.
Var Jakob ked af det over det?
– Det var da ikke fordi, han var super tilfreds, tror jeg, men det var bare sådan, det var. Der må jeg bare rose ham og klubben for det arbejde, for der var de søde, siger Gammelby, som understreger, at han har et fremragende forhold til Jakob Michelsen, og at han er en super fyr.
Dét trak i ham
Med skiftet hjem til Silkeborg er udlandsambitionerne også lagt til side for nu. Nu handler det om at tilpasse sig gamle vante rammer, omend han kommer hjem til en lidt anden klub, end den han forlod for snart seks år siden.
Kent Nielsen er eksempelvis garvet cheftræner i klubben, og det var han ikke dengang, men det, at skulle spille under Kent Nielsen, var noget, der var med til at trække Gammelby tilbage til Danmark.
– Han stiller store krav, men det kan jeg godt lide. Det har jeg også haft trænere mange steder, der har gjort. Det er selvfølgelig på en speciel måde, netop fordi han står derude. Det skal man ikke lægge så meget i.
– Han er dygtig og har taget det her Silkeborg-hold og gjort det til noget unikt i nogle omgange nu. Selv om der har været stor udskiftning i spillertruppen, så har det stadig kunnet fungere den måde at spille fodbold på. Det har også tiltalt mig i forhold til at skulle vende tilbage, slutter Jens Martin Gammelby.
Så bliver det spændende at se, om det er den gamle udgave af højrebacken, der er tilbage i dansk fodbold. Er det det, så bliver han et stærkt våben for Silkeborg, der skal i top seks og drømmer om en pokalfinale.
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Afvist
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
