Göztepe om Wilczek: Han er godt nok en modig mand

Kamil Wilczek havde et skuffende ophold i Göztepe, men klubben sender angriberen til Danmark med de bedste ønsker for fremtiden.



De blå-gules tidligere anfører og angrebsstjerne er skiftet til FC København, og dermed lægger Kamil Wilczek navn til én af de mest kontroversielle transfers i dansk fodbolds historie.

Angriberen tog dog ikke turen direkte fra Brøndby IF til FC København. Det seneste halve år har han tilbragt i tyrkiske Göztepe, men det blev aldrig en succes for den polske goalgetter. 

I Tyrkiet studser man lidt over Kamil Wilczeks klubvalg. 

– Jeg hører, det er et meget kontroversielt skifte i Danmark. Han er godt nok en modig mand, siger Kaan Öz, der sidder i bestyrelsen i Göztepe SK, til tipsbladet.dk.

Læs også:Leder: Wilczeks 198 dage fra BIF-hjerte til FCK-skifte er fodbold anno 2020

Den tyrkiske klub havde store forventninger til Kamil Wilczek, da han ankom i januar, men angriberen forlader Tyrkiet med blot et enkelt mål på straffespark i 14 kampe som eftermæle. 

Det er skuffende, men klubben har intet dårligt at sige om FC København-spilleren.

– Han har en rigtig god personlighed, og han arbejdede hårdt hver eneste dag til træning. Han har aldrig optrådt andet end respektfuldt, og han havde et godt forhold til sine holdkammerater, fortæller Kaan Öz og tilføjer:

– Han havde det svært i en 4-2-3-1-formation, men jeg fornemmede, at han langsomt var ved at vænne sig til det. Coronapausen gjorde det også endnu vanskeligere for ham. Han kom til klubben som topscorer, og de mange kampe i træk uden mål påvirkede helt sikkert hans moral i en negativ retning.

Göztepe-lederen fastslår, at han ikke er skuffet over Kamil Wilczek.

Læs også:Wilczek ikke bange for Brøndbys fans: Jeg er åben for at tale med folk

– Nej, det er jeg ikke. Slet ikke. Han gjorde sit bedste hver eneste dag. Når det er sagt, er det selvfølgelig en skam, da jeg håbede, han også kunne blive topscorer i den tyrkiske liga og fejre mange mål sammen med vores fans. 

– På vegne af klubben vil jeg gerne ønske Kamil og hans familie alt det bedste, og jeg håber, han får masser af succes i resten af karrieren, lyder det fra Kaan Öz.

Da Kamil Wilczek mødte den samlede danske sportspresse torsdag formiddag, ønskede han ikke at tale så meget om sit ophold i Göztepe. Han konstaterede, at der var mange problemer i Tyrkiet, og at han og familien savnede København.

Angriberen har underskrevet en treårig aftale med FC København.

Læs også:Solbakken om Wilczek: Jeg forstår både Brøndby- og FCK-fans
Læs også:Wind efter kontroversielt Wilczek-skifte: Jeg ville aldrig tage til Brøndby
Læs også:Fanklub-formand: Wilczek kan starte med at lave hattrick mod Brøndby




Stjernetræner spøger i Real Madrid




LIVE

LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Fifa kritiserer transportpriser under