Göztepe om Wilczek: Han er godt nok en modig mand

Kamil Wilczek havde et skuffende ophold i Göztepe, men klubben sender angriberen til Danmark med de bedste ønsker for fremtiden.



De blå-gules tidligere anfører og angrebsstjerne er skiftet til FC København, og dermed lægger Kamil Wilczek navn til én af de mest kontroversielle transfers i dansk fodbolds historie.

Angriberen tog dog ikke turen direkte fra Brøndby IF til FC København. Det seneste halve år har han tilbragt i tyrkiske Göztepe, men det blev aldrig en succes for den polske goalgetter. 

I Tyrkiet studser man lidt over Kamil Wilczeks klubvalg. 

– Jeg hører, det er et meget kontroversielt skifte i Danmark. Han er godt nok en modig mand, siger Kaan Öz, der sidder i bestyrelsen i Göztepe SK, til tipsbladet.dk.

Læs også:Leder: Wilczeks 198 dage fra BIF-hjerte til FCK-skifte er fodbold anno 2020

Den tyrkiske klub havde store forventninger til Kamil Wilczek, da han ankom i januar, men angriberen forlader Tyrkiet med blot et enkelt mål på straffespark i 14 kampe som eftermæle. 

Det er skuffende, men klubben har intet dårligt at sige om FC København-spilleren.

– Han har en rigtig god personlighed, og han arbejdede hårdt hver eneste dag til træning. Han har aldrig optrådt andet end respektfuldt, og han havde et godt forhold til sine holdkammerater, fortæller Kaan Öz og tilføjer:

– Han havde det svært i en 4-2-3-1-formation, men jeg fornemmede, at han langsomt var ved at vænne sig til det. Coronapausen gjorde det også endnu vanskeligere for ham. Han kom til klubben som topscorer, og de mange kampe i træk uden mål påvirkede helt sikkert hans moral i en negativ retning.

Göztepe-lederen fastslår, at han ikke er skuffet over Kamil Wilczek.

Læs også:Wilczek ikke bange for Brøndbys fans: Jeg er åben for at tale med folk

– Nej, det er jeg ikke. Slet ikke. Han gjorde sit bedste hver eneste dag. Når det er sagt, er det selvfølgelig en skam, da jeg håbede, han også kunne blive topscorer i den tyrkiske liga og fejre mange mål sammen med vores fans. 

– På vegne af klubben vil jeg gerne ønske Kamil og hans familie alt det bedste, og jeg håber, han får masser af succes i resten af karrieren, lyder det fra Kaan Öz.

Da Kamil Wilczek mødte den samlede danske sportspresse torsdag formiddag, ønskede han ikke at tale så meget om sit ophold i Göztepe. Han konstaterede, at der var mange problemer i Tyrkiet, og at han og familien savnede København.

Angriberen har underskrevet en treårig aftale med FC København.

Læs også:Solbakken om Wilczek: Jeg forstår både Brøndby- og FCK-fans
Læs også:Wind efter kontroversielt Wilczek-skifte: Jeg ville aldrig tage til Brøndby
Læs også:Fanklub-formand: Wilczek kan starte med at lave hattrick mod Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er færdige i 1. division

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Kan sikre millioner til AGF

Arne Slot fyret af Liverpool

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Mæhle kan hentes for spotpris

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forlader AGF – her er hans nye klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer