Göztepe om Wilczek: Han er godt nok en modig mand

Kamil Wilczek havde et skuffende ophold i Göztepe, men klubben sender angriberen til Danmark med de bedste ønsker for fremtiden.



De blå-gules tidligere anfører og angrebsstjerne er skiftet til FC København, og dermed lægger Kamil Wilczek navn til én af de mest kontroversielle transfers i dansk fodbolds historie.

Angriberen tog dog ikke turen direkte fra Brøndby IF til FC København. Det seneste halve år har han tilbragt i tyrkiske Göztepe, men det blev aldrig en succes for den polske goalgetter. 

I Tyrkiet studser man lidt over Kamil Wilczeks klubvalg. 

– Jeg hører, det er et meget kontroversielt skifte i Danmark. Han er godt nok en modig mand, siger Kaan Öz, der sidder i bestyrelsen i Göztepe SK, til tipsbladet.dk.

Læs også:Leder: Wilczeks 198 dage fra BIF-hjerte til FCK-skifte er fodbold anno 2020

Den tyrkiske klub havde store forventninger til Kamil Wilczek, da han ankom i januar, men angriberen forlader Tyrkiet med blot et enkelt mål på straffespark i 14 kampe som eftermæle. 

Det er skuffende, men klubben har intet dårligt at sige om FC København-spilleren.

– Han har en rigtig god personlighed, og han arbejdede hårdt hver eneste dag til træning. Han har aldrig optrådt andet end respektfuldt, og han havde et godt forhold til sine holdkammerater, fortæller Kaan Öz og tilføjer:

– Han havde det svært i en 4-2-3-1-formation, men jeg fornemmede, at han langsomt var ved at vænne sig til det. Coronapausen gjorde det også endnu vanskeligere for ham. Han kom til klubben som topscorer, og de mange kampe i træk uden mål påvirkede helt sikkert hans moral i en negativ retning.

Göztepe-lederen fastslår, at han ikke er skuffet over Kamil Wilczek.

Læs også:Wilczek ikke bange for Brøndbys fans: Jeg er åben for at tale med folk

– Nej, det er jeg ikke. Slet ikke. Han gjorde sit bedste hver eneste dag. Når det er sagt, er det selvfølgelig en skam, da jeg håbede, han også kunne blive topscorer i den tyrkiske liga og fejre mange mål sammen med vores fans. 

– På vegne af klubben vil jeg gerne ønske Kamil og hans familie alt det bedste, og jeg håber, han får masser af succes i resten af karrieren, lyder det fra Kaan Öz.

Da Kamil Wilczek mødte den samlede danske sportspresse torsdag formiddag, ønskede han ikke at tale så meget om sit ophold i Göztepe. Han konstaterede, at der var mange problemer i Tyrkiet, og at han og familien savnede København.

Angriberen har underskrevet en treårig aftale med FC København.

Læs også:Solbakken om Wilczek: Jeg forstår både Brøndby- og FCK-fans
Læs også:Wind efter kontroversielt Wilczek-skifte: Jeg ville aldrig tage til Brøndby
Læs også:Fanklub-formand: Wilczek kan starte med at lave hattrick mod Brøndby





Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

AC Milan vil hente Man Utd-profil



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Spanien – Belgien

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil ude af Frankrig-brag

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller