I slutningen af sidste sæson var FC København i særklasse, da ‘løverne’ hentede sejr efter sejr og sikrede sig ‘The Double’.
I dag er situationen fuldstændigt omvendt, for Jacob Neestrups mandskab befinder sig i en dyb krise, hvor man efter 2-0-nederlaget til bundproppen Vejle Boldklub ligger på en skuffende fjerdeplads i Superligaen, mens resultaterne i Champions League også har været undervældende.
I Viaplay-programmet ‘Tøffe vs. Graver’ tøver Thomas Gravesen da heller ikke med at smide FC København i sin sorte bog, hvor den tidligere landsholdsstjerne argumenterer for, at hovedstadsklubben ‘er på vej ned ad en glat vej’.
– De er på vej ned ad en vej, hvor der skal stoppes. Der skal sættes en stopper for det, der foregår lige nu. Og det kommer til at koste penge, siger Thomas Gravesen og fortsætter:
– Det er Sune Smith, det er Skjærbæk, det er Lars Seier. Det er det øverste i inde på Østerbro, som skal tage styring om den her gigantklub, som FC København er. Og jeg er bange for, at de ikke når det, hvis de ikke griber fat i det lige nu. Derfor er det her en sort bog med en kæmpe advarsel til FC København om, at det, viser fra den her gigantklub inde på Østerbro, det er den sorte bog værdigt.
Tøfting undrer sig
Stig Tøfting ‘kan sagtens følge’ kritikken fra sin tidligere holdkammerat på landsholdet.
– Vi har igennem lang tid hørt Neestrup beklage sig over forskellige ting. Vi har hørt spillere beklage sig over faciliteterne derude. Jeg er bare nødt til at sige, at for tre måneder siden var det ikke faciliteterne, der var et problem. Så jeg ved ikke, om det er faciliteternes skyld, at Kotarski render rundt og klovner og at Garananga ikke kan sparke bolden væk.
– Det virker som om, at der ikke er nogen leder. Achouri klager over, at det ikke virkede til, at folk troede på det (mod Tottenham, red.). Det er jo ikke træningsanlæggets skyld. Det skal du ikke bilde mig ind i hvert fald.
– Men det hele spiller ind. Neestrup siger, at han skulle have haft en nier. I tre år har han appelleret til, at han skulle have en nier. Der bliver hentet spillere ind… Moukoko, som man ikke rigtig kan se, at det skulle være en nier. Man har så stolet på, at Cornelius skulle være der. Sarapata har de givet 40 millioner for, han spiller ikke. Zague på højre back, ham bruger Neestrup jo heller ikke. Han er heller ikke god nok, siger ‘Tøffe’.
Stig Tøfting stiller herefter spørgsmålstegn ved, hvor meget FC København-sportschef Sune Smith-Nielsen selv kan bestemme, blandt andet i forhold til transferbudgettet, og peger samtidig på, at Jacob Neestrup ideelt set gerne ville haft to midtbanespillere i sommer, men måtte nøjes med Mads Emil Madsen, som ifølge Tøfting endnu ikke har vist niveau til mere end Superligaen.
Dermed er spørgsmålet, lyder det fra Tøfting, om det er Sune Smith-Nielsen, der skal have kritik for indkøbene, eller om det er ledelsen.
Du kan se hele diskussionen om FC København i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Skifter til Rangers
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE