FC Midtjylland står uden sejr efter sæsonens første fire kampe, og det har fået konsekvenser for Bo Henriksen, der i dag er blevet fyret som cheftræner i klubben.
Og ifølge Discovery-kommentator Thomas Gravesen er der tale om en fornuftig beslutning af FC Midtjylland.
– Det er en handlekraftig klub. Og det har de vist igen ved at tage den her beslutning så hurtigt i en sæson. FC Midtjylland har fået en frygtelig start i år, både i Superligaen, men så sandelig også i Europa, hvor man med nød og næppe kom videre til gruppespillet. Jeg tror, at det her viser hvilken klub FC Midtjylland er. Jeg er helt sikker på, at den måde, de har reageret og ageret på, det er en del af FC Midtjyllands DNA, siger Thomas Gravesen således til Tipsbladet.
Hvad tænker du om timingen af den her fyring? Den kommer fire kampe inde i sæsonen.
– Jeg tror simpelthen, at deres hold er blevet chokeret af de resultater og den måde, som FC Midtjylland er kommet fra start. Jeg tror ikke, at FC Midtjylland kan risikere at komme alt for langt bagefter FC København i de her tider, hvor der er så stort et kapløb mellem FC København og FC Midtjylland, siger Thomas Gravesen.
– Der tror jeg simpelthen ikke, at de har råd til, tidsmæssigt, at sige 'jamen, vi venter bare lige og ser, hvad der sker'. Der er FC Midtjylland så stærke, at der siger de 'jamen, vi bliver simpelthen nødt til at reagere på det, vi ser'. Og det har de bare taget en beslutning ud fra. Jeg synes jo måske, at det er tidligt, men når man sidder i chefstolen oppe i FC Midtjylland, jamen så kan de jo ikke vente på, at det vender. For der er ingen tegn på, at det har været ved at vende oppe i FC Midtjylland lige nu, under Bo Henriksen.
Som ekspert, hvordan har du så set FC Midtjyllands spil på det seneste?
– Jamen, jeg har faktisk set, at de har spillet fornuftigt. Men de har manglet det sidste. Og det sidste er jo altid det vigtigste. At score målene. Det har ikke været flydende FC Midtjylland-spil, og mod Silkeborg blev de simpelthen spillet ud af banen. Så jeg tror helt klart, at det har meget at sige, at FC Midtjyllands spil ikke har hængt sammen. Og jeg tror også, at det har meget at sige, at de har manglet den der dominans, som FC Midtjylland er kendt for. Simpelthen fysisk at dominere modstanderne. Det har de slet ikke haft, siger Thomas Gravesen.
– Og så tror jeg, at det var et kæmpe chok for dem, at de var lige ved at ryge ud nede i Larnaca her i Europa. Så derfor tror jeg simpelthen, at bestyrelsen med Svend Graversen og Claus Steinlein og alle sammen har sat sig sammen. Og så har de sagt 'jamen, hvor er vi?' Så jeg kan godt forstå deres beslutning, og at den er blevet taget på nuværende tidspunkt.
– Jeg synes, at det er tidligt, men jeg kan godt sætte mig i deres sted og forstå, at de tager den nu. Og grunden til, at jeg siger, at jeg kan det, det er simpelthen på grund af, at FC København er deres største konkurrent, og de har ikke råd til at tage chancer og sige 'jamen, det kan godt være, at Bo Henriksen får det til at fungere om noget tid'. Så er man bare ni eller 12 point bagefter, og det er der bare ikke råd til.
Hvad tænker du om ledelsens ansvar, i forhold til, at der måske har været nogle dårlige indkøb?
– Jamen, jeg synes ikke, at der har været dårlige indkøb som sådan. Nogle af indkøbene har selvfølgelig ikke slået til endnu, men det er selvfølgelig lidt op til at træneren at få det til at fungere. Ledelsen har jo, forhåbentligt i samråd med træneren, fundet ud af 'jamen, vi har brug for en angriber, en midtbanespiller og den og den spiller'. Og det er jo op til træneren at få det bedste ud af en spiller, siger Thomas Gravesen.
– Ledelsen køber jo ind med den strategi, de altid har gjort i FC Midtjylland, og forsøger at få det til at fungere. Ledelsen har ikke noget ansvar, synes jeg, lige nu og her. Der er det mere handlekraft, som jeg synes, de udstråler. Frem for, at der er et eller andet fra ledelsen, der mangler.
Var det en fejl at ansætte Bo Henriksen for et år siden, eller er det for hårdt at stille det op sådan?
– Nej, jeg ved ikke, om det var en fejl. Jeg synes, at på det tidspunkt, hvor man ansætter Bo Henriksen, der havde man brug for noget positiv energi. Man havde brug for en mand, som stod forrest, og som gik frem foran pressen og havde en helt anden udstråling, end de havde haft før i Brian Priske. Og derfor synes jeg, at ansættelsen af Bo Henriksen på det tidspunkt var okay, men man er kommet til kort, og det tror jeg også, at ledelsen er klar over.
Her kan du læse fem bud på, hvem der kan afløse Bo Henriksen som cheftræner for FC Midtjylland.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Går langt ned i løn
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
NYHEDER
Stor ydmygelse
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
INTERVIEW