Som Tipsbladet kunne afsløre i maj, er Ivan Prelec tilbage som cheftræner i Vejle Boldklub, efter at han ellers forlod klubben efter en skrækkelig sæsonstart.
Dermed har Vejle Boldklub valgt ikke at forlænge samarbejdet med trænerduoen Steffen Kielstrup og Johnny Mølby, der ellers højst overraskende førte klubben fra Nørreskoven til overlevelse i Superligaen.
Endnu er det uvist, om Steffen Kielstrup skal tilbage til den assistenttrænerrolle, han havde tidligere, eller om han søger væk fra VB.
Men hvis det står til klublegende og ekspert Thomas Gravesen, skal Ivan Prelec og co. gøre meget for at overtale ham til at vende tilbage.
– En ting, han skal gøre med det samme, er at tage telefonen og ringe til Steffen Kielstrup og sige, “du skal tage det her assistentjob sammen med Morten Bisgaard”. Det skal han gøre som det første, for så er der ro på, siger “Graver” til Viaplay Sport News.

Og at Kielstrup og Mølby ikke fik muligheden for at fortsætte, ja, det forstår Thomas Gravesen sådan set godt.
– Jeg synes, det er en langsigtet plan, og man fremtidssikrer den plan, man har. Der er ikke noget, der er lovet til Kielstrup og Mølby. Det var en flot præstation at overleve, men hvis man skærer ind til benet, så vi så et Vejle Boldklub-hold, der dominerede? Et hold, der spillede fremragende fodbold?
– Eller så vi et hold, der smøgede ærmerne op og kæmpede med hjertet og vandt fansene? Det sidste, tror jeg. Og det, som Vejle Boldklub gerne vil nu, er at gøre sig til et hold, der ligger nummer fra fem til otte i Superligaen.
Hvor ender Vejle i næste sæson?
0 Votes
– Og det er det, som (sportschef) Mikkel Hemmersam sammen med (direktør) Henrik Tønder er sat til at gøre, og Ivan Prelec er deres styrmand, der helt sikkert får dessiner og strategier, som han har budt ind på, for han har jo sagt ja til jobbet. Der er meget mere styr på det og fremadrettet tænken i Vejle, end der var under Andrew Zolotko, og der passer Ivan Prelec ind.
– Det gør Kielstrup også, og mens han uddanner sig, vil det være et godt sted for ham at hægte sig på, siger Gravesen.
Se hele klippet i videoafspilleren øverst i artiklen, hvor også Oliver Provstgaard kommenterer hyringen af Ivan Prelec.
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
Vild stime – men afviser guldsnak
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
AVIS
Det kommer til at trække ud
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Drømmer om VM 2026 med Danmark