Randers FC har fredag sikret sig Mathias Greve, og der kan meget vel være tale om en kongetransfer, hvis vi nu skal blive i den adelige jargon.
I hvert fald økonomisk.
I 2021 solgte Randers FC ifølge B.T. midtbanespilleren til Brøndby IF for 7,5 millioner kroner, og her tre år senere køber kronjyderne ham ifølge Tipsbladets oplysninger tilbage igen for tre millioner kroner – inklusiv bonusser.
Randers-direktør Søren Pedersen lægger ikke skjul på, at han er tilfreds med økonomien i aftalen. Han fortæller, at kronjyderne har betalt under halvdelen af, hvad nu 29-årige Greve blev solgt for til Brøndby.
– Jeg er bestemt glad for den del af handlen også, konstaterer Søren Pedersen over for Tipsbladet.
Han fastslår, at det har været et fint forhandlingsforløb med Brøndby IF om Mathias Greve.
– Vi har haft et godt forløb, og der er en gensidig respekt imellem os og om det faktum, og at vi er to forskellige klubber. Det har været rigtig fint.
Lokkede med fast spilletid
Randers-direktøren har i det hele taget svært ved at få armene ned over fredagens transfer, der sender Mathias Greve tilbage i lyseblåt – en trøje, han tidligere har trukket over hovedet 53 gange.
– Jeg er rigtig glad. Vi har i mange år syntes, at han er vanvittig dygtig. Vi er et godt match, fordi han i Randers FC får en rolle, hvor hans kompetencer kommer fuldt i spil. Han har et rigtig godt blik for spillet, hvis han får lov til at vandre rundt på banen og finde de gode positioner, siger Søren Pedersen og tilføjer:
– Vi har løbende holdt kontakten, og han har kendt til vores interesse i lang tid. Han havde måske ikke udsigt til at være fast starter i Brøndby, og noget af det, man har allermest lyst til som fodboldspiller, er at spille fast. Den kan han komme til i Randers, og der er ingen tvivl om, at det var afgørende. Vi kan jo ikke matche den økonomi, han har haft i Brøndby.
Det eneste lille minus set med Randers-briller er, at 29-årige Mathias Greve næppe kan sælges videre for et stort beløb i fremtiden, så der bliver altså ikke tale om en Mads Enggård 2.0.
Det lever man med i Kronjylland.
– Det har vi selvfølgelig haft med i overvejelserne. Det er en nødvendig del af vores forretning at sælge spillere, men jeg synes, vi har mange dygtige, unge spillere, og vi har mange salgbare spillere. Når man har det, er det også vigtigt med noget rutine, og det kommer Mathias med, fastslår Søren Pedersen.
Mathias Greve har underskrevet en fire-årig aftale med Randers FC. Han spillede 96 kampe for Brøndby IF.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
Superliga-LIVE: Superliga-duo færdig for i år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes skifter til Melbourne City FC
INTERVIEW
Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’
AVIS
Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid
MEDIE
Nu vil de købe FC København-stjerne
INTERVIEW
Christian Nørgaard allerede historisk i Everton
EKSKLUSIVT
‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby
LIVE
TransferLIVE: Lægetjek i Brøndby mandag
TOPNYHED
Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte
EKSKLUSIVT
Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen
EKSKLUSIVT
FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen
OPTAKT
Randers FC – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk
AVIS
Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig
NYHEDER
‘Det er gift for en fodboldklub’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Én spiller får hele Sverige til at måbe
OPTAKT
AC Horsens – Brøndby IF
AVIS
Helt ude af truppen – dansker kan skifte
Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
‘Får de 2 millioner euro for ham, så ryger han’
MEDIE
Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg
AVIS
Griner af FC Barcelonas bud
NYHEDER
Nu kan omstridt FCK-transfer være køreklar
NYHEDER
Maradona-klenodie skal sælges: Forventer 65 mio.
INTERVIEW
Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’
AVIS
Melder Harder færdig i Leipzig
NYHEDER
Det er fuldstændig op til Messi
TIPSBLADETS DOM