Guld og Conference League? – Bare spørg Steinlein

STORT INTERVIEW: En gulddyst, store Europa-ambitoner og en god retur til klubben, der fyrede ham for 14 år siden. Thomas Thomasberg er en glad cheftræner i FC Midtjylland.



Tipsbladet i Ikast

– Når spillerne selv taler om, at der er en stærk følelse af fællesskab, så kan vi dårligt få en større ros af det arbejde, vi har udført i 2023.

Det lyder alt sammen næsten for godt til at være sandt, da Tipsbladet interviewer FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg om de første 10 måneder tilbage i klubben og de muligheder, der venter her i 2024 og de kommende år.

Men budgetterne er større end nogensinde, FCM overvintrer på førstepladsen efter at have glippet slutspillet umiddelbart før ansættelsen af Thomasberg, og selvom en trup altid kan blive bedre, er FCM-cheftræneren særdeles godt tilfreds med, hvor langt man er nået på 10 måneder.

De første tre spillerunder i Superligaen giver en god strømpil for, om alle de gode tegn også holder stik, når Superligaen spidser til, med kampe i Brøndby og Århus, før FCM får besøg af FC København.

Men siddende på toppen af Superligaen fortryder FCM-cheftræneren ingenlunde, at han ved præsentationen i marts sidste år talte om at vende tilbage til toppen af rækken og om titler og europæiske gruppespil.

– Du kan bare spørge Steinlein. Hvad tror du, han siger, med tanke på vores nuværende position? Det tror jeg også, han sagde, da vi begyndte sæsonen. Det er ikke en selvfølge, at vi skulle ligge, hvor vi gør nu, men jeg har hele tiden ment, vi kunne være konkurrencedygtige. Og det krævede også den stime, vi har været inde i. Hvis vi var kommet 11 point bagud i kampen i Parken i stedet for at vinde, havde det ikke været troværdigt at holde fast, siger Thomas Thomasberg med henvisning til september-sejren i Parken på 2-0.

Flere hold om det
Han køber ikke, at mesterskabet skulle være et spørgsmål ene og alene mellem FCM og FCK, hvilket måske er forståeligt med Brøndby IF kilet ind mellem de to FC-klubber i vinterpause-stillingen.

Men at de er de to favoritter forsøger Thomasberg ikke at løbe fra.

– Det dur ikke, at vi glemmer Brøndby. De har sneget sig under radaren, fordi præmissen i omverdenen hele tiden har været, at FC København løber fra alle os andre, når de er ude af Champions League. Men det skal vi jo spille om.

229104

– For både FC Midtjylland og FC København ser jeg det sådan, at vi først og fremmest kan blive svækket i transfervinduet.

– Jeg har svært ved at se for mig, at man kan hente to-tre spillere ind, som bare stensikkert forstærker holdene. Derimod kan jeg se et par spillere på begge hold, det ville gøre lidt ondt at miste. Hvis du eksempelvis tog Rasmus Falk ud af deres hold, eller hvis vi mistede Kristoffer Olsson,” siger Thomasberg med et tænkt eksempel, hvor Franculino og Paulinho samt FCK's Roony Bardghji og Kamil Grabara nok er to mere realistiske muligheder fra de to klubber.

– Det ville gøre mere ondt på FC København at miste Kamil Grabara her og nu, end glæden ville være ved at hente en ny spiller, fordi det ville være mere usikkert. Det er det samme princip for os.

– De kunne godt have et kort, der endnu ikke for alvor har været i spil for dem, i form af Andreas Cornelius. Det kunne godt være, han pludselig kommer ind og forbedrer dem,” siger Thomas Thomasberg.

Hvorfor ikke vinde Conference League?
Som Thomas Thomasberg bemærker, er gennemsnitstiden for en Superliga-træner i jobbet faktisk lige omkring de 13 måneder, han havde første gang som cheftræner i FC Midtjylland.
Det bliver næppe til et lige så hurtigt exit denne gang med en kontrakt, der løber til sommeren 2026, men hvor langt opholdet så præcist bliver, det siger FCM-træneren, at han ikke tænker over.

– Jeg elsker at være her og er glad for at komme på arbejde, præcis som jeg også var det i Randers. Jeg har ikke været nogen steder i det hele taget, hvor jeg ikke var glad.

– Da jeg første gang blev cheftræner i FC Midtjylland, kunne jeg sagtens se for mig selv, at jeg skulle være der 10-15 år. Der gik så 12-13 måneder, så var det slut. Jeg spekulerer overhovedet ikke situationen. 2026 er om meget lang tid. Jeg har et sindssygt godt job, og jeg kan ikke se ret mange andre steder, hvor man har de muligheder for at præstere.

229104

– Vi har alt på plads til, at vi hurtigt kan ramme et topniveau og et ekstremt højt niveau i enkelte kampe. For at gøre det, skal det fundamentale være på plads, og det har vi arbejdet meget med i 2023. Nu er det fundament til stede. Om vi så peaker lige straks, eller om der stadig skal justeres nogle småting og ske enkelte ændringer mandskabsmæssigt for at nå op på næste niveau, det får vi at se, siger Thomas Thomasberg, der i 2024 også har stående højt på listen, at FCM skal i et europæisk gruppespil.

– Spørger du Steinlein, vil han sikkert også gerne vinde… ja, han siger nok ikke Champions League endnu, men så Conference League. Når man ser på, at Basel nåede semifinalen i Conference League i sidste sæson, hvorfor skulle vi ikke så også kunne nå langt, siger Thomas Thomasberg med et skævt smil.

– Det er jo titler, jeg er kommet for. Når jeg skal fortælle om min karriere til folk, så nævner jeg da de to mesterskaber som spiller med AaB. Det er jo ikke tredjepladser, man bliver husket for.

FC Midtjylland rejser 31. januar på træningslejr i Portugal.

Klubben kan stå foran et par spændende døgn i slutningen af transfervinduet – læs mere om mulighederne i denne artikel og om konkret interesse for en sydamerikansk profil her.

Denne artikel er et uddrag er en større artikel fra Tipsbladets trykte udgave 19. januar 2024.





Vil bygge en dansk topklub fra New York



TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Nu er han Liverpools førsteprioritet

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld



Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup

Chokeret over Lionel Messi



EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Højlund og ‘forvirrende’ Dorgu deler vandene

Tip mod danskerklub på mental sommerferie

Jacob Neestrup: Jeg synes i øvrigt, jeg er spot on

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter



INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning



Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

– Det lyder som, at det ikke skal være Birk

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap


RYGTEBØRSEN

Færdig i FC Barcelona?


Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt